A është kafeina e mirë apo e keqe?

A është kafeina e mirë apo e keqe?
25 Aug 2023

A është kafeina e mirë apo e keqe?

Kafeina: të mirat dhe të këqijat

Rituali tipik i kafesë italiane mund të ketë efekte pozitive dhe negative në shëndet. Kafeina, stimuluesi natyral par excellence që është përbërësi aktiv i pijeve më të konsumuara në botë, por edhe i pijeve dhe ushqimeve të tjera, shpesh njihet për efektet negative që rrjedhin nga marrja e saj (përtej kufirit të rekomanduar ditor). Në fakt, ne flasim për kafeinën që e lidh atë me çrregullime të gjumit, takikardi dhe ankth. Megjithatë, studimet raportojnë gjithashtu se ka përfitime të ndryshme shëndetësore.

Çfarë është kafeina?

Kafeina është stimuluesi natyral që gjendet më shpesh në çaj, kafe dhe bimë kakao. Ai funksionon duke stimuluar trurin dhe sistemin nervor qendror, duke ju ndihmuar të qëndroni vigjilent dhe të luftoni lodhjen. Pijet e gazuara me kafeinë dolën në treg në fund të viteve 1800 dhe pijet energjike pasuan shpejt. Aktualisht, 80% e popullsisë së botës konsumon çdo ditë një produkt që përmban kafeinë. Doza që nuk duhet të kalojë kafeinën në një dietë ditore është 300 mg, rreth tre filxhanë ekspres ose 6 filxhanë çaj.

Kafeina: çfarë efektesh?

Si funksionon kafeina në trup? Pasi të konsumohet, kafeina absorbohet me shpejtësi nga zorrët dhe më pas hyn në qarkullimin e gjakut – zgjat rreth 20 minuta. Brenda një ore ndjehen efektet e dobishme, por edhe shqetësimet e lidhura me subjektet me tolerancë të dobët. Nga atje, ai transferohet në mëlçi dhe shpërbëhet. Efekti kryesor i kafeinës është në tru: ajo funksionon duke bllokuar efektet e adenozinës, e cila është një neurotransmetues që relakson trurin dhe ju bën të ndiheni të lodhur. Nivelet e adenozinës krijohen gjatë gjithë ditës, duke shkaktuar përgjumje. Kafeina ju ndihmon të qëndroni zgjuar dhe vigjilent duke u lidhur me receptorët e adenozinës në tru pa i aktivizuar ata. Kjo bllokon efektet e adenozinës, duke reduktuar lodhjen. Gjithashtu mund të rrisë nivelet e adrenalinës në gjak dhe të rrisë aktivitetin e trurit të neurotransmetuesve dopamine dhe norepinefrinë.

Ky kombinim stimulon më tej trurin dhe nxit një gjendje zgjimi, vigjilence dhe përqendrimi. Për shkak se ajo ndikon në tru, kafeina shpesh quhet një drogë psikoaktive.

Ku gjendet kafeina?

 • Jo vetëm kafe dhe çaj. Kafeina është një stimulues që gjendet edhe në ushqime dhe pije të tjera:
 • Espresso: 240–720 mg
 • Kafe: 102-200 mg
 • Yerba mate: 65-130 mg
 • Pije energjike: 50-160 mg
 • Çaji: 40-120 mg
 • Kafe pa kafeinë: 3–12 mg
 • Çokollatë e nxehtë: 2-7 mg
 • Qumësht me çokollatë: 2-7 mg

Disa ushqime përmbajnë gjithashtu kafeinë. Për shembull, një porcion (rreth 30 gram) çokollatë me qumësht përmban 1-15 mg, ndërsa çokollata e zezë përmban 5-35 mg. Ju mund të gjeni kafeinë në disa medikamente me recetë ose pa recetë, siç janë ilaçet për të ftohtin, alergjitë dhe dhimbjet. Është gjithashtu një përbërës i zakonshëm në suplementet për humbje peshe.

Si çdo ushqim tjetër, edhe kafeja ka kohë ruajtjeje, kujdes mos i tejkaloni ato.

Përfitimet e kafeinës

Kafeina, nëse merret brenda dozave të rekomanduara ditore dhe nëse nuk tolerohet keq nga trupi, ka efekte të dobishme për shëndetin, si p.sh.

 • përmirëson disponimin dhe funksionin e trurit;
 • bllokon adenozinën, molekulën sinjalizuese të trurit;
 • stimulon funksionin e trurit;
 • përmirëson përqendrimin dhe kohën e reagimit;
 • zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të trurit si Alzheimer dhe Parkinson;
 • rrit metabolizmin dhe djeg yndyrën;
 • përmirëson aktivitetin psikomotor, performancën atletike dhe rezistencën ndaj gjumit dhe lodhjes.

Efektet negative të kafeinës

Kafeina, veçanërisht në mbidozë dhe nëse merret nga subjekte me tolerancë të dobët ndaj përbërësit aktiv, ka kundërindikacione. Sidomos nëse merret me stomakun bosh, mund të shkaktojë urth, ezofagit dhe refluks gastroezofageal. Mund të shkaktojë takikardi, hipertension dhe aritmi. Ka efekt anksiogjenik dhe shkakton dridhje, pagjumësi dhe ngacmueshmëri, dhimbje koke, nervozizëm dhe ndezje të nxehta. Duke reduktuar përthithjen e kalciumit dhe hekurit, favorizon shfaqjen e osteoporozës dhe gjendjeve anemike.

Kafeina gjithashtu ndikon në një lloj pagjumësie të lidhur me shqetësimet e pandemisë Covid-19: koronasomnia.

Marrja e kafeinës së bashku me alkoolin mund të çojë në dëmtim të mëtejshëm të shëndetit tuaj.

Kur nuk duhet të pini kafe

Ka kushte fizike dhe/ose patologjike që përkeqësohen me marrjen e kafeinës, të cilat për këtë arsye këshillohet të shmangen ose të konsumohen në doza minimale:

 • ulçera peptike
 • dispepsi
 • gastrit hipersekretor
 • sëmundja e refluksit
 • hiperkolesterolemia
 • sëmundje ishemike të zemrës
 • hipertensioni arterial dhe aritmitë kardiake
 • shtatzënia (jo më shumë se dy gota në ditë)
 • mastopatia fibrocistike

Leave a comment

X