Dieta diabetike: çfarë duhet të hani dhe ushqimet që duhet të shmangni ne diabet

Dieta diabetike: çfarë duhet të hani dhe ushqimet që duhet të shmangni ne diabet
3 Jul 2023

Diabeti është një sëmundje kronike në të cilën glicemia ose nivelet e sheqerit në gjak priren të rriten, por ka një lajm të mirë: lufta kundër kësaj gjendje mund të trajtohet në tryezë dhe me ndihmën e sportit. Ushqimi i duhur dhe stërvitja e rregullt janë thelbësore për kontrollin e diabetit të tipit 1 dhe tipit 2.

Së pari, një dietë e ekuilibruar luan një rol vendimtar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Këshillohet të konsumoni ushqime të pasura me fibra, si frutat, perimet dhe drithërat integrale, të cilat ndihmojnë në ngadalësimin e përthithjes së sheqernave në trup. Shmangia e ushqimeve që janë të larta në sheqerna të rafinuar, të tilla si ëmbëlsirat, pijet e gazuara dhe ushqimet e paketuara, është thelbësore për të shmangur rritjen e sheqerit në gjak dhe problemet shëndetësore të lidhura me to.

 

Gjithashtu, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje porcioneve dhe të shpërndani marrjen e kalorive gjatë gjithë ditës. Ngrënia e vakteve më të vogla dhe më të shpeshta mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Është e këshillueshme që të konsultoheni me një dietolog ose mjek për të krijuar një plan vaktesh të personalizuar bazuar në nevojat specifike të secilit individ.

Cila është dieta më e mirë për diabetin: çfarë të hani nëse keni diabet

Kur bëhet fjalë për menaxhimin e diabetit, zgjedhja e dietës së duhur është thelbësore. Nuk ka “dietë perfekte” për diabetin, por ka disa udhëzime të përgjithshme që mund të ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak në kontroll.

Së pari, është një ide e mirë që të konsumoni një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme, duke përfshirë frutat, perimet, drithërat, proteinat pa yndyrë dhe yndyrnat e shëndetshme. Këto ushqime ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore dhe ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme.

Dieta mesdhetare (ajo e bërë mirë), sipas ekspertëve të Shoqatës të Diabetologjisë, konfirmohet si më e mira kundër diabetit. Sipas dy studimeve të reja, kjo lloj diete është anti-inflamatore dhe ndihmon për të ndikuar në kapacitetin rigjenerues të arterieve, duke i mbajtur ato të reja dhe të shëndetshme.

Rekomandohet konsumimi i rregullt i perimeve, veçanërisht domateve dhe angjinareve . Është mirë të preferoni drithërat, duke kufizuar bukën dhe makaronat e bëra nga mielli i bardhë dhe yndyrat shtazore.

Një vend nderi vazhdon të mbajë vaji i ullirit ekstra i virgjër, erëza më e mirë për çdo vakt të bërë nga diabetikët, por që përgjithësisht rekomandohet për të gjithë. Ky produkt është në gjendje të mbajë nën kontroll sheqerin në gjak, pasi ngrënia e një vakti të lartë glicemik me këtë lloj vaji ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.

 

Gjithashtu konfirmohet nga një studim i kryer tek pacientët me diabet të tipit 2, vetitë e peshkut me vaj. Përfitimet zakonisht mund t’i atribuohen acideve yndyrore Omega 3, të cilat, siç e dimë, megjithatë, përmbahen edhe në disa ushqime me origjinë bimore.

Disa barishte ose erëza duhet gjithashtu të përfshihen më shpesh në një dietë diabetike. Këto janë në veçanti rigoni dhe rozmarina të marra në konsideratë nga një hulumtim i cili ka treguar se si përdorimi i tyre për të luftuar diabetin mund të jetë po aq efektiv sa ilaçet e zakonshme. Kjo do të ndodhte për faktin se bimët aromatike dhe mjekësore që janë shumë të njohura në kuzhinë janë të pasura me substanca të dobishme të afta për të ulur nivelin e glukozës në gjak.

Kanella është gjithashtu një ushqim i vlefshëm për diabetikët. Sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore Diabetes Care, është dëshmuar, nëpërmjet testeve të kryera te subjektet me diabet të tipit 2, të cilëve u ishte detyruar të merrnin një dozë ditore prej 6 g kanellë, se ul sheqerin në gjak.

Më pas është shafrani i Indisë i cili kryen një veprim të ngjashëm duke mbajtur në nivel sheqernat në gjak. Një efekt të ngjashëm në sheqerin në gjak jep edhe sherebela

Në përgjithësi, dieta për diabetikët duhet të përfshijë shumë ushqime bimore (madje edhe të papërpunuara) të pasura me fibra (të cilat reduktojnë përthithjen e glukozës në gjak) dhe antioksidantë.

Ata që vuajnë nga diabeti e dinë mirë se duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm në dietën e tyre duke konsumuar ushqime me indeks të ulët glicemik (parametër i dobishëm për klasifikimin e ushqimeve në bazë të efektit që kanë në sheqerin në gjak). Dieta për një diabetik është në fakt një mjet i vërtetë terapeutik që duhet kombinuar me terapinë medikamentoze me synimin për të kontrolluar sheqerin në gjak, peshën trupore dhe shmangien e komplikimeve.

Si përmbledhje, dieta për diabetikët duhet të përfshijë:

Shumë perime dhe fruta (veçanërisht disa lloje me indeks te ulet glicemik)

Drithërat e plota

Vaj ulliri ekstra i virgjer

Peshku i pasur me Omega 3

Ushqimet e pasura me fibra

Ushqime të pasura me antioksidantë

Rozmarinë dhe rigon

Kanellë, shafran i Indisë dhe sherebelë

Keshilla

-Konsumoni 5 porcione në ditë perime dhe fruta, duke ndryshuar ngjyrat: jeshile (perime), të kuqe (domate), portokalli (karrota, portokall)

-Preferoni bukë integrale dhe makarona integrale

-Përdorni shpesh bishtajore (të paktën tre herë në javë) (fasule, thjerrëza, qiqra, bizele, etj.)

-Konsumoni të paktën dy porcione peshk në javë

-Preferoni mish pa dhjamë dhe të bardhë

-Pini një filxhan qumësht gjysmë të skremuar ose të skremuar në ditë ose një kos me pak yndyrë

-Merrni djathë dhe produkte qumështi jo më shumë se 2 herë në javë

-Për të gatuar apo veshur sallatat përdorni vaj ulliri ose farash, duke shmangur yndyrnat e “ngopura” si gjalpi, kremi, proshuta etj.

-Gjithashtu minimizoni të ashtuquajturat yndyrna “trans”, të pranishme në biskota, ushqime të lehta që raportojnë praninë e vajrave/yndyrave të hidrogjenizuara/pjesërisht të hidrogjenizuara në etiketa.

-Nëse përdorni pije alkoolike si verë ose birrë, kufizoni konsumin e tyre në 1 gotë në ditë për femrat dhe 2 për meshkujt, mundësisht gjatë vakteve.

Menaxhimi i porcioneve është gjithashtu një aspekt i rëndësishëm. Kontrolli i sasive të ushqimit që konsumoni mund t’ju ndihmojë të kontrolloni peshën tuaj dhe të menaxhoni nivelet e sheqerit në gjak. Konsultimi me një dietolog mund të jetë i dobishëm për të mësuar se si të matni saktë porcionet dhe t’i përshtatni ato me nevojat tuaja.

Shmangia e ushqimeve që janë të pasura në sheqerna të rafinuar, si pijet me sheqer, ëmbëlsirat, ushqimet e paketuara dhe ushqimet e skuqura, është thelbësore. Këto ushqime mund të shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak dhe përkeqësojnë kontrollin e diabetit. Në vend të kësaj, duhet të preferoni ushqime me indeks të ulët glicemik, të cilat treten më ngadalë dhe kanë më pak ndikim në nivelet e sheqerit në gjak.

Së fundi, është e rëndësishme të merrni parasysh mënyrën se si hani. Ngrënia e vakteve të rregullta dhe mos anashkalimi i vakteve kryesore mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme gjatë gjithë ditës. Gjithashtu, ngrënia ngadalë dhe përtypja e plotë e ushqimit mund të nxisë tretje më të mirë dhe ndjenjën e ngopjes.

Cilat janë ushqimet e preferuara për diabetin

Ka disa ushqime veçanërisht të përshtatshme që duhet të preferojë një diabetik, si p.sh.

 

-pjata të para të thjeshta me salca të lehta: mundësisht makarona dhe oriz integral, me domate ose peshk ose perime ose bishtajore, në sasi të moderuar dhe duke u përpjekur të shmangni kombinimin e dy ushqimeve me niseshte në të njëjtin vakt (bukë dhe makarona, ose bukë dhe oriz, ose pica dhe makarona);

-perime dhe fruta me përjashtim të atyre shumë të pasura me sheqerna;

-ëmbëlsues akalorikë dhe, në moderim, polialkoolet (sorbitol, ksilitol);

-ujë mineral dhe pije pa sheqer ose të lehta.

Cilat janë ushqimet që duhen shmangur për diabetin

Siç është përmendur tashmë, në dietën e diabetikëve ka disa ushqime që duhen shmangur, si: karbohidratet e rafinuara, sheqernat e thjeshta dhe për rrjedhojë të gjitha produktet që i përmbajnë: ëmbëlsirat, biskotat, snacks, makarona, bukë dhe oriz të bardhë, lëngje frutash  dhe pije me sheqer, reçel, mjaltë. Gjithashtu është e nevojshme të reduktohet konsumi i llojeve të frutave që janë shumë të pasura me sheqerna (si bananet, kajsitë, fiqtë, rrushi, hurmat dhe frutat e thata).

Alkooli duhet të shmanget absolutisht pasi ka një efekt negativ në kontrollin e insulinës.

Mitet për dietën diabetike

Menaxhimi i diabetit kërkon një kombinim të faktorëve të ndryshëm, duke përfshirë ushqimin e duhur. Fatkeqësisht, ka shumë mite dhe dezinformata që qarkullojnë në lidhje me dietën diabetike. Këtu janë disa nga këto mite të zakonshme dhe shpjegimet e tyre të sakta.

-Diabetikët duhet të shmangin plotësisht sheqerin

E vërteta është se ju nuk keni nevojë të shmangni plotësisht sheqerin. Është e rëndësishme të kontrollohet marrja e sheqerit, por është e mundur që ato të përfshihen me moderim në dietë. Çelësi është të zgjidhni burime më të shëndetshme sheqeri, si fruta të freskëta ose ëmbëlsues artificialë të miratuar, dhe të menaxhoni porcionet tuaja në mënyrë të përshtatshme.

-Njerëzit me diabet duhet të ndjekin një dietë të veçantë

Nuk ka një dietë të veçantë për diabetin. Një dietë e shëndetshme për diabetin është në thelb një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme që duhet ndjekur nga të gjithë. Bëhet fjalë për zgjedhjen e një shumëllojshmërie ushqimesh ushqyese, si frutat, perimet, drithërat, proteinat pa yndyrë dhe yndyrat e shëndetshme, dhe kontrollin e porcioneve tuaja.

-Njerëzit me diabet nuk mund të hanë karbohidrate

Karbohidratet janë një burim i rëndësishëm energjie dhe mund të jenë pjesë e një diete diabetike. Është e rëndësishme të përqendrohemi te karbohidratet komplekse, si drithërat, bishtajoret dhe perimet me niseshte, të cilat kanë një ndikim më gradual në nivelet e sheqerit në gjak sesa karbohidratet e rafinuara.

 

-Dietat me pak yndyrë janë më të mirat për diabetin

Dietat me pak yndyrë nuk janë domosdoshmërisht më të mirat për diabetin. Është e rëndësishme të zgjidhni yndyrna të shëndetshme, të tilla si ato që gjenden në vajrat vegjetale, arrat dhe avokadot. Këto yndyrna mund të kontribuojnë në ngopjen dhe kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak.

-Ëmbëlsuesit janë të sigurt dhe mund të konsumohen pa masë

Ndërsa zëvendësuesit e sheqerit mund të jenë të dobishëm për njerëzit me diabet, është e rëndësishme t’i përdorni ato në moderim. Disa zëvendësues të sheqerit mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak ose të kenë efekte anësore gastrointestinale. Është e këshillueshme që të konsultoheni me një mjek ose dietolog për të përcaktuar se cilët zëvendësues të sheqerit janë më të përshtatshëm.

Është e domosdoshme që t’i shpërndani këto mite dhe të merrni informacionin e saktë në lidhje me dietën tuaj të diabetit. Konsultimi me një profesionist të ushqyerjes  mund t’ju ndihmojë të krijoni një plan të personalizuar të vakteve dhe të adoptoni një mënyrë jetese të shëndetshme. Mbani mend, edukimi dhe njohuritë janë thelbësore për menaxhimin efektiv të diabetit.

 

 

Leave a comment

X