Eshte me e perhapur tek grate sesa tek burrat dhe ndodh me shpesh nen moshen 50 vjec,eshte sindromi i zorres se irrituar,i quajtur ndryshe koliti. Prek zorren e holle dhe zorren e trashe me ndryshime ne funksionet motorike, ndjeshmeri te dhimbshme dhe sekretim te lengjeve. Dhimbja eshte simptoma kryesore ne zorren e irrituar, por njerezit…

Sindroma e dhimbjes miofaciale eshte dhimbje kronike qe vjen si pasoje e levizjeve perseritese te nje muskuli ne vecanti. Eshte nje dhimbje e thelle dhe muskulare qe nuk iken ne momente qetesie dhe zakonisht perkeqesohet me kalimin e kohes. Shenja kryesore e kesaj gjendjeje jane pikat e shkaktimit (trigger point),te cilat jane disa nyje te…

Diarrea akute percaktohet si fillim i menjehershem i 3 ose me shume feceve te ujshme ne dite qe zgjat jo me shume se 14 dite. Gastroenteriti akut, megjithese konsiderohet nje semundje beninje, mbetet nje shkak madhor i semundshmerise dhe vdekshmerise te femijet ne te gjithe boten. Shkalla e rendeses se semundjes varet nga sasia e…

A ka ardhur koha te mos e konsumojme me sheqerin? Nuk eshte asnje sekret qe sheqeri mund te shkaktoje probleme nese ju po konsumoni me shume ushqime te embla. Gjithsesi shumica prej nesh po konsumojme shume sheqerna. Efektet e rrezikshme qe mund te kete ne shendetin tuaj fizik jane te studiuara mire, prandaj dhe ne…

Njerëzit të cilët zhvillojnë antitrupa pasi infektohen me koronavirus mund të mos i mbajnë ato më shumë se disa muaj, veçanërisht nëse ata nuk shfaqin simptoma fillimisht, tregon një studim kinez. Studimet e mëparshme kishin zbuluar se shumica e njerëzve që u infektuan zhvilluan antitrupa. Departamentet e shëndetit në të gjithë botën kryejne teste të…

Një diete e ekuilibruar mirë mund t’ju ndihmojë të merrni kaloritë dhe lëndët ushqyese që ju nevojiten për të rritur aktivitetet tuaja të përditshme, përfshirë stërvitjen e rregullt. Kur është fjala për të ngrënë ushqime për të rritur performancën tuaj në stërvitje, nuk është aq e thjeshtë sa të zgjidhni psh mes perimeve apo petullave…

Studiuesit tregojnë se përvojat e reja të përditshme mund të përmirësojnë lidhjet në tru dhe të na lënë të ndjehemi më të fortë dhe më të lumtur. Studimi ka gjetur një lidhje midis përvojave të reja dhe të ndryshme dhe se sa ne ndjehemi të lumtur. Njerëzit që kishin më shumë larmi në rutinën e…

Gjuri eshte artikulacioni i dyti me i madhe i anesive inferiore. Ai eshte i perbere nga tre kocka : tibia,femuri dhe patella. Keto tre kocka lidhen me njera-tjetren per te krijuar artikulacionin qe ju lejon te levizni lirishem kemben tuaj te poshtme. Pervec kesaj,nje cope kartilagu ne formen e gjysem henes,i quajtur menisk,eshte i vendosur…

Page 1 of 121 2 3 12

2020 © Copyright - FitHelath.al - design by eraldm.com

Tel/Mob:    00355 42222572 / 0674137773