Sindroma metabolike: çfarë është dhe si ta luftoni atë me një dietë të shëndetshme

Sindroma metabolike: çfarë është dhe si ta luftoni atë me një dietë të shëndetshme
12 Jun 2023

Le të zbulojmë gjithçka për këtë sëmundje dhe të shohim se si një dietë e duhur mund të ndihmojë në përmirësimin e saj. Flisni me dietologun.

Sindroma metabolike, e njohur edhe si sindroma e rezistencës ndaj insulinës, nuk është një sëmundje specifike, por është një kombinim i disa kushteve kritike shëndetësore që, së bashku, rrisin rrezikun e zhvillimit të kushteve të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Konkretisht, kjo gjendje  klinike çon në një rrezik dy herë më të madh për të zhvilluar sëmundje të zemrës dhe pesë herë më shumë rrezik për të zhvilluar diabetin.

Karakterizohet nga shtimi në peshë, për shkak të yndyrës së grumbulluar rreth belit dhe situatave të tjera kritike si sheqeri i lartë në gjak dhe hipertensioni.

Në momentin që merrni diagnozën e sindromës metabolike nga mjeku juaj, duhet të veproni pa vonesë duke ndryshuar dietën, stilin e jetesës dhe duke ndjekur  terapitë e përshkruara.

Në fakt, një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë shumë në kundërveprimin e efekteve të sindromës metabolike dhe në lehtësimin e çrregullimeve, duke reduktuar gjithashtu rrezikun e zhvillimit të një gjendjeje më të rëndë shëndetësore.

Pavarësisht nëse keni një histori familjare të sindromës metabolike, ose jeni diagnostikuar me të, ja gjithçka që duhet të dini për të kuptuar më mirë këtë gjendje dhe hapat që mund të ndërmerrni për ta parandaluar ose luftuar atë.

Çfarë është Sindroma Metabolike?

Meqenëse nuk mund të identifikohet si një sëmundje në vetvete, shumë prej tyre kanë vështirësi të kuptojnë se çfarë është sindroma metabolike dhe si ta njohin atë.

E thënë thjesht, mund të themi se kjo është një gjendje klinike që karakterizon ata subjekte, shëndeti i të cilëve vihet në rrezik nga prania e njëkohshme e disa faktorëve predispozues dhe nxitës të patologjive të rënda, si diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare (sulmi në zemër, goditje në tru dhe tumore).

Kriteret e propozuara për diagnostikimin e sindromës metabolike janë të ndryshme.

Ekzistojnë kriteret ATP III të cilat parashikojnë që diagnoza të bëhet në prani të të paktën 3 prej këtyre karakteristikave:

-perimetri i belit më i madh se 102 cm për burrat, 88 cm për gratë (obeziteti abdominal)

-vlerat e triglicerideve > 150 mg/dl

-HDL <40mg/dl për meshkujt 50mg/dl për femrat

-Presioni i gjakut > 130/85

-sheqeri në gjak esëll > 100 mg/dl

 

 

Sindroma metabolike karakterizohet gjithashtu nga një gjendje e ndjeshmërisë së reduktuar ndaj insulinës, një hormon hipoglikemik i aftë për të shkaktuar hyrjen e glukozës në qeliza për t’u përdorur për energji.

Por nëse qelizat bëhen më pak të ndjeshme ndaj insulinës, glukoza do ta ketë më të vështirë hyrjen në qeliza, duke rezultuar në nivele të larta të kësaj molekule në gjak.

Kjo ndjeshmëri e reduktuar ndaj insulinës çon në inflamacion kronik, sistemik dhe mund të ketë efekte të tjera kritike në trup, duke përfshirë dëmtimin e enëve të gjakut dhe shtimin në peshë. Pastaj shtimi në peshë, veçanërisht shtimi i tepërt i yndyrës viscerale, përkeqëson më tej inflamacionin.

Në fund të fundit, sindroma metabolike shoqërohet me një gamë të gjerë sëmundjesh, duke përfshirë:

obeziteti;

hipertensioni;

diabeti i tipit 2;

sëmundje të zemrës;

sëmundje të mëlçisë të dhjamosur;

gurët e tëmthit;

sindromi i vezores policistike;

apnea obstruktive e gjumit.

Rreth gjysma e popullatës mbi 50 vuan nga sindroma metabolike, prandaj është gjithmonë mirë të monitoroni shëndetin tuaj dhe, në rast të diagnozës, të merrni masa të menjëhershme.

Hapi i parë është padyshim ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës. Nëse vuani nga sindroma metabolike, dieta në fakt mund të jetë një aleat i çmuar.

Për të parandaluar ose luftuar sindromën metabolike, veprimi më i rëndësishëm është zvogëlimi i peshës trupore.

Reduktimi i peshës suaj edhe me vetëm 5 ose 7% në fakt mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit me më shumë se gjysmën.

Ky objektiv mund të arrihet duke vepruar në dy fronte, atë të ushtrimeve fizike, mundësisht duke kombinuar aktivitetin kardio dhe stërvitjen e forcës së muskujve për të djegur kalori dhe stimuluar metabolizmin dhe atë të të ushqyerit.

Një dietë e shëndetshme mund të kundërshtojë sindromën metabolike, duke ndihmuar në shmangien e rritjes së sheqerit në gjak, uljen e presionit të gjakut dhe humbjen e peshës, të gjitha këto mund të ndihmojnë në parandalimin ose ndryshimin e sindromës metabolike.

Për të parandaluar dhe luftuar sindromën metabolike, dieta nuk ndryshon shumë nga rekomandimet e përgjithshme për një dietë të shëndetshme dhe korrekte dhe për këtë arsye duhet të jetë e larmishme dhe e ekuilibruar, duke përfshirë shumë fruta dhe perime, drithëra të pasura me fibra, një sasi të moderuar të yndyrnave te pangopura dhe burimet e proteinave pa yndyrë, të tilla si peshku, pula, vezët dhe fasulet.

Vëmendje e veçantë do t’i kushtohet marrjes së kalorive, e cila duhet të jetë nën pragun e mirëmbajtjes, ngarkesës glicemike të vakteve individuale, duke përdorur karbohidratet me indeks të ulët glicemik në vetvete, dhe duke i kombinuar ato me proteina, yndyrna dhe fibra në sasitë e duhura. për të lejuar një çlirim gradual të glukozës në qarkullimin e gjakut, marrjen e natriumit (për shkak të kontrollit të presionit të gjakut) dhe marrjen e yndyrave shtazore dhe bimore që pasqyrojnë një profil të saktë të lipideve.

Një dietë kundër sindromës metabolike përfshin gjithashtu kufizimin e disa ushqimeve, si p.sh.

pije dhe ushqime me sheqer;

yndyrna të ngopura, të tilla si ato që gjenden në salcice, proshutë, mish organesh dhe mish të pjekur;

patate të skuqura;

gjalpë dhe margarinë;

djathrave

Leave a comment

X