7 Shenjat paralajmëruese të tendencës për diabet.

7 Shenjat paralajmëruese të tendencës për diabet.
22 Dec 2023

Prediabeti, i njohur gjithashtu si rezistenca ndaj insulinës, përkufizohet si nivele pak të larta të glukozës në gjak. Të kesh prediabet rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 në të ardhmen nëse nuk bëhen ndryshime të shëndetshme të jetesës.

Njohja e shenjave paralajmëruese do të mbrojë shëndetin tuaj dhe do t’ju japë një mundësi për t’u testuar dhe për të mësuar nëse keni prediabet. Nëse keni nivele më të larta se normale të glukozës, dëmtimi afatgjatë i veshkave, zemrës dhe enëve të gjakut tashmë mund të ndodhë. Ngrënia e një diete të shëndetshme, rritja e niveleve të aktivitetit tuaj dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të ribalanconi nivelet e sheqerit në gjak dhe t’i ktheni ato në normalitet.

-Kush është në rrezik të zhvillimit të prediabetit?

Prediabeti ndodh kur trupi nuk mund ta tresë siç duhet glukozën (sheqerin). Megjithëse studiuesit nuk e dinë shkakun e prediabetit, ata besojnë se gjenetika mund të luajë një rol. Faktorë të tjerë që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të prediabetit përfshijnë:

-Mosha – Diabeti mund të shfaqet në çdo moshë; megjithatë, rreziku rritet pas moshës 45 vjeçare.

-Dieta – Ngrënia e një diete të mbushur me ushqime të përpunuara, pije me sheqer dhe mish të kuq rrit rrezikun e prediabetit.

-Historia Familjare – Nëse keni një prind ose një vëlla që ka diabet të tipit 2, ju jeni në një rrezik të shtuar të zhvillimit të prediabetit.

-Diabeti gestacional – Nëse keni pasur diabet gestacional (diabet gjatë shtatzënisë), rreziku juaj për të zhvilluar prediabet rritet.

-Presioni i lartë i gjakut – Presioni i lartë i gjakut është shoqëruar me rezistencën ndaj insulinës.

-Trigliceride të larta – Nivelet e larta të yndyrës në gjak mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të prediabetit.

-Sindroma e vezores policistike – Gratë e diagnostikuara me PCOS kanë një rrezik më të madh të zhvillimit të prediabetit.

-Mënyra e jetesës sedentare – Të qenit joaktiv rrit rrezikun e prediabetit.

-Gjumi – Individët me apnea obstruktive të gjumit zakonisht janë në një rrezik më të madh të zhvillimit të prediabetit.

-Pirja e duhanit – Pirja e duhanit mund të rrisë rrezikun e rezistencës ndaj insulinës. Për më tepër, mund të rrisë rrezikun e komplikimeve të prediabetit.

-Beli – Gratë me bel më të madh se 35 inç dhe burrat me bel më të madh se 40 inç janë në një rrezik në rritje të zhvillimit të prediabetit.

-Pesha – Të qenit mbipeshë ose obez rrit ndjeshëm rezistencën ndaj insulinës, duke çuar në prediabet.

-Shenjat paralajmëruese të prediabetit

Shenjat e hershme paralajmëruese të prediabetit mund të ndryshojnë nga individi në individ. Shpesh, shenjat janë aq të lehta sa nuk e kuptoni se asgjë nuk është në rregull derisa të diagnostikoheni me diabet të tipit 2 dhe të shikoni mbrapa shëndetin tuaj. Më poshtë janë disa shenja të zakonshme të prediabetit.

  1. Shikim i paqartë

Nivelet e ngritura të glukozës në gjak mund të çojnë në dëmtim të syve dhe indeve që rrethojnë sytë. Me kalimin e kohës, forma e lenteve tuaja mund të shtrembërohet, duke rezultuar në probleme të fokusit. Retinopatia diabetike është termi që përdoret për të përshkruar dëmtimin e syve të shkaktuar nga nivelet e larta të sheqerit në gjak.

  1. Lodhje

Shumica e prediabetikëve ankohen se ndihen të lodhur gjatë gjithë kohës. Kur glukoza nuk mund të hyjë siç duhet në qeliza për shkak të rezistencës ndaj insulinës, qelizat në trupin tuaj nuk kanë energjinë që u nevojitet. Kjo mund të çojë në lodhje, nervozizëm, humbje të motivimit, dhimbje koke, vështirësi në përqendrim dhe reflekse të ngadalta.

  1. Urinim i shpeshtë

Kur trupi juaj nuk e absorbon glukozën, veshkat do të përpiqen ta largojnë atë nga gjaku juaj. Nëse veshkat nuk mund ta heqin atë nga qarkullimi i gjakut mjaft shpejt, glukoza ekskretohet përmes urinës. Urinimi i shpeshtë është urinimi më shumë se 7 herë në 24 orë. Kur glukoza e tepërt largohet nga trupi përmes urinës, rreziku i infeksioneve të traktit urinar rritet.

  1. Etje e shtuar

Ndërsa trupi përpiqet të nxjerrë jashtë glukozën e tepërt nga trupi, ai devijon lëngun nga trupi juaj në urinë. Kjo mund të çojë në dehidrim dhe tharje të gojës. Kur jeni të dehidratuar, trupi do t’ju bëjë të dëshironi ujë, gjë që është arsyeja e rritjes së etjes.

 

  1. Uria e shtuar

Trupi juaj përdor glukozën si energji. Kur bëheni rezistent ndaj insulinës, glukoza qëndron në qarkullimin e gjakut në vend që të hyjë në qelizat tuaja. Kur kjo ndodh, qelizat në trupin tuaj mendojnë se jeni të uritur.

 

  1. Neuropatia

Nivelet e larta të glukozës mund të rezultojnë në dëmtim të nervave në ekstremitetet tuaja. Ky dëm quhet neuropati diabetike. Neuropatia mund të shkaktojë ndjesi shpimi gjilpërash, djegie ose dhimbje në ekstremitetet tuaja. Disa individë raportojnë gjithashtu se kanë duar ose këmbë të ftohta. Nëse filloni të vini re mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet tuaja, bisedoni me mjekun tuaj pasi kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e prediabetit.

 

  1. Infeksionet e përsëritura dhe shërimi i ngadalshëm

Kur nivelet tuaja të glukozës janë të larta, ajo mund të ngadalësojë qarkullimin, duke bërë është më e vështirë për trupin tuaj të japë lëndët ushqyese që i nevojiten për të shëruar plagët. Rritja e nivelit të sheqerit në gjak dobëson imunitetin tuaj, gjë që mund të rrisë shpeshtësinë e infeksioneve. Prediabeti mund të rrisë rrezikun e infeksioneve të veshit, hundës, lëkurës, indeve të buta, fytit dhe traktit urinar.

Parandalimi i Prediabetit

Modifikimet e mëposhtme të stilit të jetesës mund t’ju ndihmojnë të parandaloni ose të ktheni paradiabetin.

 

Modifikimet e dietës

Heqja e ushqimeve të përpunuara dhe ushqimeve dhe pijeve me sheqer nga dieta juaj redukton rezistencën ndaj insulinës. Zëvendësoni këto artikuj me ushqime të plota si perime të freskëta, fruta, proteina pa yndyrë, drithëra dhe yndyrna të shëndetshme.

Ushtrimi

Bëni 30 minuta stërvitje si ecje, çiklizëm ose not 5 ditë në javë. Ju mund ta ndani këtë në 2 seanca 15 minutëshe në ditë nëse nuk mund të ndani 30 minuta në të njëjtën kohë.

Hidratimi

Pini të paktën tetë gota ujë çdo ditë për të ndihmuar në largimin e glukozës nga trupi dhe për të parandaluar dehidratimin.

Humbje peshe

Shumë njerëz habiten kur zbulojnë se humbja e 5 për qind e peshës trupore mund të përmirësojë ndjeshëm përgjigjen ndaj insulinës dhe të kthejë paradiabetin.

Si mund tju ndihmojmë?

Prediabeti mund të dëmtojë organet dhe indet tuaja. Fatkeqësisht, shumë burra dhe gra pa e ditur kanë nivele më të larta se normale të glukozës. Nëse jeni duke përjetuar një ose më shumë nga 7 shenjat paralajmëruese të prediabetit, ne mund t’ju ndihmojmë. Stafi jonë mjekesor do t’ju tregojë se si mund të kontrolloni nivelet tuaja të glukozës, të ktheni gjendjen e paradiabetit dhe të mbroni trupin tuaj nga dëmtimi i shkaktuar nga nivelet e ngritura të glukozës.

 

Leave a comment

X