A shtoni peshë për shkak të intolerancës ushqimore?

A shtoni peshë për shkak të intolerancës ushqimore?
25 Jul 2023

Jeni të mbingarkuar me ujë?

  • A ju duket fytyra e fryrë, veçanërisht rreth syve?
  • A ndihet barku juaj i mbushur me ujë dhe i fryrë?
  • A ju fryhen ndonjëherë kyçet?
  • A ju fryhen ndonjëherë gishtat, kështu që është e vështirë t’i hiqni unazat?
  • Keni lëkurë të thatë apo zbokth?
  • A keni përjetuar ndonjëherë luhatje të papritura në peshën tuaj?
  • A vuani nga ndjeshmëria e gjoksit?
  • Jeni të prirur ndaj alergjive?

Nëse i përgjigjeni “po” tre ose më shumë pyetjeve të mësipërme, shanset janë që mbajtja e ujit të jetë pjesërisht fajtore për problemin tuaj të peshës.

 

Trupi juaj është si një tub. Trakti tretës, i cili ka një sipërfaqe sa një fushë e vogël futbolli, është porta midis botës së jashtme dhe trupit tuaj. Ai mbrohet me egërsi nga sistemi juaj imunitar. Nëse një substancë që nuk është në listën e të ftuarve, si të thuash, përpiqet të përplaset dhe të depërtojë përmes traktit tretës dhe në qarkullimin e gjakut, sistemi juaj imunitar keqësohet.

 

Pse intoleranca ushqimore çon në shtim në peshë?

Arsyeja është e dyfishtë.

Së pari, histamina(kimikat që ju bën të teshtitni, i bën enët e vogla të gjakut të quajtura kapilarë më të ‘rrjedhshëm’.) Kjo lejon ushtrinë e qelizave të bardha të gjakut të sistemit imunitar të lëvizë në fushën e betejës. Në të njëjtën kohë, më shumë lëngje kalojnë në indet tuaja. Nëse kjo ndodh disa herë në ditë, ju pësoni edema.Reaksionet imune gjithashtu prishin ekuilibrin e prostaglandinave, substancave të ngjashme me hormonet e prodhuara nga yndyrat thelbësore, dhe kjo gjithashtu mund të çojë në mbajtjen e ujit si dhe fryrje barku.

Ky nuk është i vetmi mekanizëm që mund të lidhë intolerancën ushqimore me shtimin në peshë. Kur sistemi juaj imunitar reagon shpesh ndaj ushqimeve që hani, ju zhvilloni një sfond të inflamacionit kronik dhe kjo, nga ana tjetër, mund të dëmtojë aftësinë e trurit për të marrë mesazhe për shtypjen e oreksit të leptinës (të quajtur rezistencë ndaj leptinës). Kështu që ju vazhdoni të hani. Heqja e ushqimeve nga dieta që provokojnë inflamacionin mund të ndihmojë në zhbërjen e dëmit të bërë, duke ulur peshën dhe duke moderuar oreksin.

Si të zvogëloni ndjeshmërinë tuaj?

Ju mund të zvogëloni ndjeshmërinë tuaj të përgjithshme me disa lëndë ushqyese anti-inflamatore. Të preferuarat e mia janë vitamina C, MSM (një formë squfuri), quercitin (i pasur me qepë të kuqe), bromelain (një enzimë nga ananasi) dhe glutamine, e cila ndihmon në shërimin e zorrëve duke mbrojtur kështu alergjenët nga kalimi në qarkullimin e gjakut. Omega-3 nga peshku me vaj dhe farat chia gjithashtu ndihmojnë.

Leave a comment

X