Trigliceride të larta: Udhëzime, si të ushqehemi shëndetshëm?

Trigliceride të larta: Udhëzime, si të ushqehemi shëndetshëm?
17 May 2023

Çfarë janë trigliceridet?

Trigliceridet janë një formë yndyre, ato përfaqësojnë sasinë e lipideve më të pranishme në ushqim dhe në trupin e njeriut, ku ruhen në indin dhjamor si rezervë energjie. Megjithatë, rezervat nuk mund të jenë të pafundme dhe shumë trigliceride nuk janë të mira për shëndetin.

Trigliceridet e larta: kur të shqetësoheni?

Me analizat e gjakut përcaktohet vlera e triglicerideve qarkulluese.

Sipas udhëzimeve:

  • nëse përqendrimi normal në gjak është më i vogël se 150 mg/dl
  • nëse janë ndërmjet 150 dhe 199 mg/dl;
  • nëse vlera është ndërmjet 200 dhe 499 mg/dl;
  • shumë të larta nëse janë të barabarta ose më të mëdha se 500 mg/dl.

Kur vlera e triglicerideve është më e lartë se 199 mg/dl, flasim për hipertrigliceridemi.

Hipertrigliceridemia konsiderohet në të gjitha qëllimet një faktor rreziku kardiovaskular, edhe në forma të lehta ose të moderuara (mbi 150 mg/dl), dhe gjithashtu përfaqëson një faktor rreziku për sëmundjet e mëlçisë dhe pankreasit.

Trigliceridet e larta.Çfarë shkaktojnë?

Shkaqet më të zakonshme të triglicerideve të larta janë mënyra e jetesës së ulur pa aktivitet fizik,  dieta e varfër. Në praktikë, kur hamë shumë në krahasim me atë që konsumojmë, ose kur bilanci ynë i energjisë nuk respektohet.

Jo vetëm sasia e ushqimit, por edhe konsumi i pabalancuar i makronutrientëve (sheqernave, yndyrave dhe proteinave) në krahasim me një dietë të ekuilibruar mund të çojë në një rritje të triglicerideve.

Ekzistojnë gjithashtu forma të hipertrigliceridemisë që lidhen me patologji të tjera:

  • Sindroma metabolike.
  • Diabeti mellitus (veçanërisht tipi 2).
  • Sëmundja e avancuar e veshkave.
  • Lupus eritematoz sistemik.

Ekziston edhe hipertrigliceridemia e lidhur me mutacione specifike (forma familjare të trashëguara) ose për shkak të ndërveprimit midis predispozicionit gjenetik dhe stilit të jetesës.

Është e dobishme të mbani mend se hipertrigliceridemia gjithashtu shpesh mund të shoqërohet me kushte të tjera që rrisin në mënyrë të pavarur nivelet e triglicerideve, si p.sh.

1-Abuzimi me alkoolin;

2-Përdorimi i njëkohshëm i medikamenteve, të tilla si kortikosteroidet, estrogjenet nga goja, tamoksifeni, tiazidet, beta-bllokuesit jo kardioselektive, sekuestruesit e acideve biliare, ciklofosfamidi, asparaginaza, frenuesit e proteazës, antipsikotikët e gjeneratës së dytë si klozapina dhe olanzapina;

3-Shtatëzania.

Si të ulni trigliceridet

Rritja e triglicerideve lidhet kryesisht me futjen e kalorive të tepërta, mbi të gjitha ato që vijnë nga konsumimi i sasive të mëdha të sheqernave të thjeshta dhe nga abuzimi me alkoolin (kaloritë boshe), pra lëndët ushqyese të cilat, nëse nuk konsumohen, shndërrohen nga organizmi, në trigliceride dhe transferohen në formën e depozitave yndyrore, duke formuar shtresa dhjamore.

Cilësia e yndyrave të futura në dietë është gjithashtu e rëndësishme, pasi yndyrat shtazore (të ngopura) rrisin vlerat e triglicerideve, ndërsa yndyrat e pangopura (vaji i ullirit, monofarat, etj.) dhe yndyrat e pangopura (peshku, lëvozhga e thatë e frutave, etj.) kanë efekt të kundërt.

Megjithatë, jo të gjitha yndyrnat shtazore janë të ngopura. Për shembull, në yndyrat e pranishme në Grana Padano  (të bëra me qumësht të freskët të skremuar gjatë përpunimit) yndyrat mono të pangopura, të tilla si ato në vajin e ullirit, janë 28% dhe yndyrat e pangopura, si ato të peshkut, 4%. Ky djath gjithashtu siguron 33% të proteinave me vlerë të lartë biologjike, por edhe minerale të rëndësishme si kalciumi (është djathi që përmban sasinë më të madhe të atyre që konsumohen zakonisht), si dhe vitaminë B12 dhe antioksidantë si vitamina A., zinku dhe selenium .

Falë lëndëve ushqyese, Grana padano , nëse përfshihet në një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar, konsiderohet një ushqim që promovon shëndetin dhe mund të konsumohet edhe nga ata që vuajnë nga trigliceridet dhe kolesteroli i lartë.

Parandalimi dhe rekomandimet për trigliceridet e larta.

Në shumicën e rasteve, dieta, e kombinuar me aktivitet fizik të vazhdueshëm, është e mjaftueshme për të luftuar trigliceridet e larta, për të normalizuar peshën trupore dhe perimetrin e barkut.

Me hipertriglicerideminë kronike, është mirë të ndiqni këshillat e mjekut, si dhe të adoptoni terapi diete.

Për të parandaluar trigliceridet e larta, rekomandohet një dietë me konsum të ulët të sheqernave të thjeshta dhe yndyrave të ngopura dhe eliminimi i alkolit.

 

 

Atëherë ju duhet të zgjidhni:

Zgjidhni ushqime të pasura me fibra.

Zgjidhni ushqime me një përmbajtje të ulët të yndyrave të ngopura, duke favorizuar ato me një përmbajtje më të lartë të yndyrave të pangopura dhe të pangopura.

Gatim pa yndyrë të shtuar. Preferoni metodat e gatimit si: me avull, skarë, tenxhere me presion, në vend të skuqjes, gatimit në tigan thuaji jo dhe po zierjes së mishit.

Me këshillën e mjekut ose me pëlqimin e tij, është e mundur të merren suplemente të bazuara në omega 3, të disponueshme në treg për të ndihmuar në uljen e triglicerideve.

Trigliceride të larta: ushqime që duhen shmangur.

1-: likeret, grappas dhe kokteje alkoolike.

2-Sheqeri i bardhë dhe sheqeri kaf për të ëmbëlsuar pijet, si dhe reçel, mjaltë, ëmbëlsira, pasta, biskota, biskota, pelte, puding, karamele, fruta të ëmbëlsuara, mustardë.

Pijet me sheqer si cola, uji tonik, çaji i ftohtë, por edhe lëngjet e frutave, sepse ato përmbajnë natyrshëm sheqerna të thjeshta, edhe nëse mbajnë formulimin “pa sheqer të shtuar”.

 Mishi I Kuq, produkte me yndyrë të lartë.

1-Të brendshmet: mëlçia, truri, veshka, veshka, zemra.

2-Salçiçet me përmbajtje të lartë yndyrnash të ngopura, si sallam, përveç pjesëve yndyrore të mishit.

3-Qumësht i plotë ose i kondensuar, kos i plotë, djathëra me përmbajtje të lartë të yndyrave të ngopura dhe kolesterolit.

4-Majonezë dhe salca të tjera të përpunuara.

5-Ushqime të gatshme për të ngrënë dhe ushqime të shpejta zakonisht të pasura me yndyrë dhe kripë.

6-Produktet e bukës që përmbajnë termin “yndyrna bimore” (përveç nëse specifikohet ndryshe, ato përgjithësisht përmbajnë vajra bimore të ngopura: palme, kokosi).

Trigliceride të larta: ushqime që duhen ngrënë me moderim.

1-Verë (125 ml) ose birrë (33 ml), maksimumi një herë në ditë.

2-Vajra bimore të pangopura ose mono të pangopura, të tilla si vaji i ullirit ekstra i virgjër, vaji i orizit ose vajrat e një fara: soje, luledielli, misri, kikirikët (për shkak të vlerës së tyre kalorike kontrolloni konsumin duke i dozuar me lugë).

3-Fruta, pasi përmbajnë në mënyrë natyrale sheqer (fruktozë). Është e rëndësishme të respektohen sasitë e treguara në dietë dhe të kufizohen frutat me sheqer (rrush, banane, fiq, hurma, mandarina) në konsum të rastësishëm. Edhe frutat e thata duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar dhe në porcione më të vogla se frutat e freskëta.

4-Kripë . Është një rregull i mirë që të reduktohet sasia e shtuar në pjata gjatë dhe pas gatimit dhe të kufizohet konsumi i ushqimeve që përmbajnë natyrshëm sasi të mëdha të tij (ushqime të konservuara ose shëllirë, kube dhe ekstrakte mishi, salca të llojit të sojës).

5-Patatet nuk janë perime, por burime të rëndësishme niseshteje, prandaj janë klasifikuar si  zëvendësues të vërtetë të bukës, makaronave dhe orizit dhe duhet të konsumohen,jo si pjatë anësore.

Çfarë duhet të hani për të ulur trigliceridet.

1-Peshku i të gjitha llojeve, të paktën tre herë në javë. Jepini përparësi asaj blu (harengë, sardele, skumbri, açuge etj.) dhe salmonit për përmbajtjen e tyre omega 3.

2-Perimet e papërpunuara dhe të ziera duhet të merren në pjesë të bollshme. Shumëllojshmëria në zgjedhje ju lejon të prezantoni saktë kripërat minerale, vitaminat dhe antioksidantët e nevojshëm për trupin.

3-Buka, makarona, orizi, tërshëra, elbi, spell dhe drithëra të tjera të plota.

4-Qumësht dhe kos i skremuar ose gjysëm i skremuar.

5-Mishi, i kuq dhe i bardhë, që vjen nga prerje të ligët dhe i privuar nga yndyra e dukshme.

6-Shpendët duhet të hahen pa lëkurë.

7- Pjata të ftohta, si proshutë e gatuar, proshutë e papërpunuar, speck, bresaola, gjeldeti/pulë e prerë në feta, jo më shumë se 1 ose 2 herë në javë.

Djathërat e freskët me pak yndyrë ose djathërat e vjetëruar, si Grana Padano, të hahen si pjatë e dytë 2-3 herë në javë në vend të vezëve ose mishit, apo edhe një lugë djathë të grirë (10 g) çdo ditë. Për të shijuar pjatat në vend të kripës.

Bishtajoret, 2 deri në 4 herë në javë, të hahen si pjatë e dytë.

Ujë, të paktën 1.5 litra në ditë, duke përfshirë çaj të lehtë ose çajra bimorë të pa ëmbëlsuar.

Çfarë duhet bërë për të ulur trigliceridet.

Në rast mbipeshe, është e nevojshme të eliminohen kilogramët e tepërt dhe të normalizohet “madhësia e belit”, pra perimetri i barkut, që tregon sasinë e yndyrës së depozituar në nivelin visceral, kryesisht lidhur me rrezikun kardiovaskular.

Bëjeni stilin tuaj të jetesës më aktiv të pasur me aktivitet fizik dhe (Braktisni një mënyrë jetese të ulur) Shkoni në punë në këmbë, me biçikletë ose parkoni larg, nëse mund të shmangni përdorimin e ashensorit dhe ngjitni shkallët në këmbë).

Praktikoni aktivitetin fizik, të paktën 150 minuta në javë (300 minuta optimale), duke zgjedhur midis gjimnastikës (ecje, çiklizëm, not, etj.) dhe ushtrimeve për forcimin e muskujve (gjimnastikë me peshë trupore, ushtrime me pesha të përshtatshme etj.).

Mos pini duhan: Pirja e duhanit është një faktor rreziku kardiovaskular.

Lexoni etiketat e produkteve, veçanërisht për t’u siguruar për përmbajtjen e tyre të sheqerit dhe yndyrave të ngopura. Kushtojini vëmendje përdorimit të produkteve “pa sheqer”, pasi ato shpesh janë të pasura me yndyrë dhe rrjedhimisht janë të larta në kalori.

Leave a comment

X