A ndikon stresi në shëndetin e zemrës?

A ndikon stresi në shëndetin e zemrës?
24 May 2023

Stresi psikologjik.

Kur ndihemi të stresuar, trupi ynë reagon duke zbatuar një sërë mekanizmash dhe ndryshimesh.

Me stres (psikologjik) nënkuptojmë grupin e ndjesive negative që përjetojmë kur ndihemi nën presion mendor dhe emocional, kur perceptojmë se kërkesat e jashtme (puna, problemet familjare ose çifti, vështirësitë ekonomike, izolimi ose njohja sociale, problemet shëndetësore, pandemia, lufta, etj.) tejkalojnë aftësinë tonë për t’u përballur me to.

Do të jetë perceptimi ynë kognitiv për të përcaktuar nëse situata që po përjetojmë është stresuese dhe për të evokuar përgjigjet pasuese të organizmit.

Edhe ndryshimet pozitive, si promovimi në punë, planifikimi i pushimeve, zhvendosja në një shtëpi më të madhe etj, mund të krijojnë stres.

Stresi psikologjik mund të jetë afatshkurtër ose afatgjatë, por të dyja janë të shoqëruara me probleme kardiovaskulare.

Si reagojmë ndaj stresit.

Reagimi ndaj stresit përfaqësohet nga një seri komplekse aktivizimesh që përfshijnë sistemin neuroendokrin, pra sistemin nervor autonom dhe hormonal, së bashku me sistemin imunitar.

I pari që aktivizohet dhe shkakton reagime të mëvonshme ndaj stresit është sistemi hipotalamo-hipofizë-veshkore, i cili ka për detyrë të rregullojë nivelet e hormoneve qarkulluese dhe kur jemi të stresuar merr stimuj të vazhdueshëm. Mund të themi se është në gjendje “gadishmërie” të vazhdueshme.

Aktivizimi i sistemit neuroendokrin në situata rraskapitëse shkakton çlirimin e “hormoneve të stresit”: kortizoli, i njohur botërisht si një “simbol i vërtetë i stresit”, së bashku me noradrenalinën dhe adrenalinën, shkaktojnë një sërë përgjigjesh që synojnë të na shpëtojnë, pasi trupi ynë. , përballë një situate që e konsideron “të rrezikshme” (stres), vë në lojë mekanizmat për të na “mbrojtur”.

Si stresi e dëmton zemrën.

Ata që janë shumë të stresuar dhe të paaftë për të shkarkuar siç duhet tensionin e akumuluar do të kenë më shumë gjasa të kenë një problem me zemrën, një rrahje të çrregullt të zemrës (ekstrasistola ose fibrilacion atrial) dhe presion të lartë të gjakut. Pra, cili është lidhja midis stresit dhe zemrës?

Hormonet adrenalinë dhe norepinefrinë shkaktojnë një rritje të ritmit të zemrës, ritmit të frymëmarrjes, presionit të gjakut dhe vigjilencës.

Prodhimi i kortizolit rrit nivelet e sheqernave dhe yndyrave në gjak, në mënyrë që të na sigurojë energjinë e nevojshme për të përballuar tensionin.

Aktivizimi i sistemit neuroendokrin mund të shkaktojë një problem kardiovaskular, veçanërisht tek ata që tashmë vuajnë nga sëmundjet e zemrës. Kur përfundon situata stresuese (stresi akut), të gjitha hormonet kthehen në nivele normale.

Nga ana tjetër, kur situata stresuese është e vazhdueshme, nivelet e hormoneve mbeten të larta duke rezultuar në çrregullime të humorit dhe në probleme fizike.

Rritja e hormoneve të stresit dhe stimulimi afatgjatë i sistemit nervor adrenoenergjik mund të çojë në sëmundje të arterieve koronare dhe të shkaktojë infarkt miokardit. Nivelet e larta të vazhdueshme të stresit shoqërohen me hiperkoagulueshmëri (koagulueshmëri jonormale e gjakut që rrit rrezikun e trombozës) dhe aktivizimin inflamator, procese të lidhura edhe me sëmundjen e arterieve koronare dhe infarktin e miokardit. Megjithatë, në afat të shkurtër, ato mund të prodhojnë një sëmundje themelore të zemrës, siç është atheroma koronare, dhe të shkaktojnë një infarkt miokardi.

Përveç ishemisë së miokardit (bllokimi i pjesshëm ose i plotë i arterieve koronare), ndryshimet e shkaktuara nga stresi mund të çojnë në një paqëndrueshmëri të sistemit elektrik të zemrës që rezulton në aritmi, të tilla si fibrilacion atrial ose takikardi ventrikulare, një aritmi, kjo e fundit, e cila mund të jetë kërcënuese për jetën.

Për më tepër, stresi afatgjatë mund të çojë në obezitet, rritje të nivelit të sheqerit në gjak dhe diabet, të gjithë faktorët e rrezikut për ngjarjet kardiake, si dhe një rritje të ndjeshmërisë ndaj sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet infektive dhe metabolike.

Simptomat e stresit.

Mund të kuptojmë se jemi të stresuar nëse ndiejmë këto simptoma:

 • Ndiheni të shqetësuar.
 • Bëheni lehtësisht nervoz, i padurueshëm.
 • Ndiheni i frustruar.
 • Nervoz, i zemëruar.
 • Ndiheni në depresion.
 • Këto ndjesi ndonjëherë mund të prodhojnë edhe simptoma fizike si:
 • Dhimbje koke.
 • Keni të përziera.
 • Problemet gastrointestinale (diarre, kapsllëk, kolit, meteorizëm)
 • Djersitje e bollshme.
 • Çrregullime të lëkurës, të tilla si dermatiti, urtikaria ose psoriaza e stresit (sëmundjet psikosomatike)
 • Dhimbje e shtrëngime gjoksi.

 

 

Stresi nuk duhet nënvlerësuar pasi mund të na bëjë të izolohemi ose të jemi agresivë, të kemi vështirësi për të fjetur, të qajmë lehtë apo edhe të kemi probleme në marrëdhëniet seksuale. Pastaj ka nga ata që priren të jenë plotësisht të margjinalizuar nga bota e jashtme ose të zhvillojnë çrregullime të të ngrënit (DCA).

Si të menaxhoni stresin.

Fatkeqësisht, stresi nuk është i parandalueshëm, shpesh ne nuk mund të kemi kontroll të plotë mbi të, por sigurisht që mund të mësojmë ta menaxhojmë atë! Për ta bërë këtë, ne duhet të mësojmë të gjejmë kohë për veten tonë çdo ditë, për të bërë atë që na pëlqen dhe na bën të ndihemi mirë. Ne duhet të përpiqemi ta organizojmë ditën tonë duke shmangur mbingarkesat e angazhimeve, qofshin ato punë apo personale.

Aktiviteti i rregullt fizik është sigurisht një nga mënyrat më të mira për të menaxhuar stresin: një shëtitje e këndshme në ajër të hapur, një xhiro me biçikletë, një not në pishinë ose në det janë aktivitete që mund të na ndihmojnë të çlirojmë tensionin dhe mbi të gjitha të shkëputim pak kohë nga rutina e përditëshme ,duke ja dedikuar vetes.

Disiplinat e relaksimit si joga dhe thay chi, ushtrimet e frymëmarrjes ose meditimi mund të na ndihmojnë gjithashtu të reduktojmë nivelet e stresit. Në fakt, teknikat e relaksimit janë shoqëruar me parandalimin dhe reduktimin e përsëritjes së ngjarjeve kardiake.

Çfarë ?Dhe si të ushqeheni për të reduktuar stresin.

Kur përballemi me situata stresuese, sjellja e të ngrënit ndryshon shumë shpesh dhe ne priremi ta përdorim ushqimin si një mjet ngushëllues, si një strehë. Në vend të kësaj, është thelbësore, për të shmangur sëmundje të mëdha si diabeti dhe obeziteti, si dhe për ekuilibrin tonë psikik, të ndjekim një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe të respektojmë ekuilibrin tonë të energjisë.

Disa ushqime, pra, mund të nxisin relaksimin falë pranisë së triptofanit, një aminoacid thelbësor që duhet të marrim domosdoshmërisht përmes ushqimit, pasi trupi ynë nuk është në gjendje ta prodhojë atë në mënyrë të pavarur. Përfshirja e ushqimeve të pasura me triptofan në dietën tonë mund të na ofrojë efekte qetësuese, të nxisë gjumë të qetë, të luftojë ankthin dhe të përballet me stresin e përditshëm, duke kontrolluar kështu oreksin dhe peshën.

Ushqimet e pasura me triptofan janë:

Kosi, qumështi dhe djathrat si Grana Padano , i cili është një ndër djathrat më të konsumuar, dhe siguron sasinë më të madhe të kalciumit, një mineral i dobishëm për kockat, dhëmbët dhe që ndërhyn në ekuilibrin e sistemit nervor, qarkullimin e gjakut dhe rregullimin e rrahjeve të zemrës kardiake. Grana Padano gjithashtu përmban shumë proteina me vlerë të lartë biologjike, duke përfshirë triptofanin, vitaminat B2 dhe B12 dhe antioksidantë si vitamina A, zink dhe selen. Mund të përdoret gjithashtu i grirë çdo ditë (1-2 lugë gjelle) për të shijuar pjatat e para dhe puretë e perimeve në vend të kripës.

 

1-Peshku i freskët, si fileto krapi deti, merluci ose qefulli.

2-Vezët .

3-Disa të brendshme, të tilla si mëlçia e viçit dhe truri.

4- Arrat, bajamet e ëmbla.

Leave a comment

X