Veshka, disa rregulla për t’i mbajtur të shëndetshme

Veshka, disa rregulla për t’i mbajtur të shëndetshme
27 Mar 2023

Sëmundjet e veshkave janë patologji të heshtura, të cilat shpesh zhvillohen ngadalë me kalimin e viteve dhe të cilat, nëse nënvlerësohen, mund të ndikojnë seriozisht në cilësinë e jetës. Megjithatë, është e mundur të parandalohen sëmundjet e veshkave dhe të ruhet shëndeti i këtyre organeve themelore dhe të çmuara.

Këtu janë disa këshilla se si t’i mbani veshkat tuaja të shëndetshme.

Qëndroni në formë: Ndjekja e një stili jetese aktive dhe mbajtja në formë të mirë fizike ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut dhe për këtë arsye zvogëlon rrezikun e sëmundjes kronike të veshkave.

Mbani normal sheqerin në gjak: Rreth gjysma e njerëzve me diabet zhvillojnë dëmtime të veshkave, kështu që është e rëndësishme që njerëzit me diabet të bëjnë teste të rregullta për të kontrolluar funksionin e veshkave. Dëmtimi i veshkave nga diabeti mund të reduktohet ose parandalohet nëse zbulohet herët.

Mbajtja e presionit të gjakut në kontroll: Pak njerëz e dinë se presioni i lartë i gjakut jo vetëm që shkakton goditje në tru dhe probleme me zemrën, por edhe dëmtim të veshkave. Niveli normal i presionit të gjakut është i ndryshëm në grupmosha të ndryshme

Hani shëndetshëm dhe kontrolloni peshën tuaj: Ushqimi i duhur mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe kushteve të tjera që lidhen me sëmundjen kronike të veshkave. Nëse nuk keni informacion të saktë lidhur me ushqimin, takoni mjekun nutricionist pasi ushqimi është element kyç në funksionin e mire të veshkave. Nëse koha nuk premton, ju e dini tashmë që FitHealth Catering ju vjen në ndihmë me menute e personalizuara nga nutricionistja.

Reduktoni marrjen e kripës: Marrja e rekomanduar e natriumit është 3-6 gram kripë në ditë (rreth një lugë çaji). Për të reduktuar marrjen e kripës, përpiquni të kufizoni marrjen e ushqimeve të përpunuara dhe të kufizoni sasinë e kripës që hani.

Hidratoni trupin tuaj në mënyrë adekuate: ne e dimë se një i rritur duhet të pijë nga një e gjysmë deri në dy litra ujë në ditë. Uji ndihmon veshkat të eliminojnë natriumin, urenë dhe toksinat nga trupi dhe në këtë mënyrë ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të veshkave. Studimet e fundit tregojnë se pirja e dy litrave ujë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e rënies së funksionit të veshkave.

Mos pini duhan: Pirja e duhanit ngadalëson rrjedhjen e gjakut në veshka, gjë që mund të dëmtojë kapacitetin dhe funksionin e veshkave.

Kujdes nga medikamentet: Marrja e tepërt e medikamenteve të zakonshme pa recetë si “qetesuesit e dhimbjeve” si ibuprofen mund të shkaktojë dëmtim të veshkave.

Dietë për ruajtjen e veshkave

Ekspertët e Shoqatës  të Dietologëve  na japin disa këshilla për një dietë të shëndetshme që përfshin të gjitha ato ushqime që janë të mira për veshkat dhe eliminojnë ushqimet e dëmshme dhe toksike.

 

Para së gjithash, është e rëndësishme të ndiqni sa më saktë dietën mesdhetare dhe të përfshini në dietën tuaj ushqime me origjinë bimore. Këto ushqime janë të pasura me antioksidantë dhe vitamina, kanë pak kalori dhe ulin aciditetin e urinës, duke lehtësuar punën e veshkave.

Keshilla per mbrojtjen e veshkave:

-konsumoni drithëra të plota në çdo vakt;

-konsumoni të paktën 2 herë në javë bishtajore (qiqra, fasule, thjerrëza, bizele, soje) dhe peshk;

-hani një herë në javë ushqime që përmbajnë proteina origjinale shtazore, si mishi i kuq dhe produktet e qumështit shtazor;

-eliminoni yndyrën shtazore;

-sezonin meshtoni  vaj ulliri ekstra të virgjër, kur është e mundur, të papërpunuar;

-pakësoni kripën, veçanërisht atë të shtuar dhe zëvendësojeni me erëza.

Leave a comment

X