10 ushqime që ju ndihmojnë të digjni yndyren ne organizëm

10 ushqime që ju ndihmojnë të digjni yndyren ne organizëm
8 Dec 2023

Ashtu siç ka shumë plane diete dhe seanca stërvitore që mund t’ju ndihmojnë të humbni disa kilogramë, ka edhe ushqime që djegin yndyrën në të cilat mund të mbështeteni nëse jeni në një regjim për të humbur peshë.

Frutat që ndihmojnë në djegien e dhjamit:

Këtu është një listë e disa frutave që djegin yndyrë që mund të filloni t’i konsumoni nëse dëshironi të shihni disa rezultate të shkëlqyera në vetëm disa javë.

 

  1. Mollët:

Një nga frutat më të mira për humbjen e yndyrës është molla. Ato janë të ulëta në kalori dhe të larta në fibra, kështu që natyrshëm kanë aftësinë për të mbështetur humbjen e peshës .Mollët mund t’i hani të gjalla ose të gatuara. Mund të provoni gjithashtu të shtoni disa mollë të prera në kubikë në drithëra, zierje, sallata dhe produkte të pjekura të ftohta ose të nxehta.

  1. Kivi:

Ky frut i vogël, përbën një burim të shkëlqyer të vitaminës C dhe K, folatit dhe fibrave. Kivit kanë një indeks të ulët glicemik dhe kështu nuk duhet të shqetësoheni për një rritje të madhe të niveleve të sheqerit në gjak. Ky frut është i ngarkuar me fibra dietike dhe kështu, mund të konsiderohet padyshim si një ushqim për të reduktuar yndyrën e barkut (2). Ju mund të hani një kivi të qëruar ose të pa qëruar, të kthyer në lëng ose të përdorur në një sallatë – zgjedhja është e juaja.

 

  1. Banane:

Nëse jeni duke kërkuar për fruta që djegin dhjamin që gjenden lehtësisht në çdo treg lokal, janë bananet. Edhe pse ato kanë më shumë kalori se frutat e tjera, ato janë gjithashtu mjaft të dendura me lëndë ushqyese, që përmbajnë magnez, kalium, fibra dhe vitamina B6 dhe C midis antioksidantëve të tjerë. Bananet kanë GI të ulët deri në mesatare, gjë që ndihmon në rregullimin e peshës dhe niveleve të sheqerit në gjak gjithashtu. Ju mund ta konsumoni këtë frut më vete ose ta shtoni në smoothie .Ky frut është mjaft i gjithanshëm, si në formën e tij të papërpunuar ashtu edhe në formë të pjekur, ndaj përdorni ashtu siç dëshironi, të gatuar apo të papjekur.

  1. Avokado:

Një nga frutat për humbjen e yndyrës, me përmbajtje të lartë kalori dhe yndyre, por që ka aftësinë për të nxitur humbjen e peshës është avokado. Kur e konsumoni rregullisht këtë frut të bukur jeshil, ai mund të përmirësojë cilësinë e dietës dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ngrënia e avokados herë pas here mund t’ju mbajë të ngopur për orë më të gjata, të ulë oreksin dhe gjithashtu të përmirësojë nivelet e kolesterolit. Ju mund ta përdorni këtë frut si një zëvendësim për gjalpin në bukë dhe bukë të thekur ose ta prisni në feta për ta shtuar në sallata të freskëta dhe smoothie.

  1. Portokallet:

Nga shumë agrume të disponueshme në vend, portokallet janë të ulët në kalori dhe të lartë në fibra dhe vitaminë C. Ky frut është gjithashtu mjaft mbushës, kështu që nëse po përpiqeni të përfshini fruta që djegin yndyrë në dietën tuaj të përditshme, një portokall duhet të jetë në listën tuaj. Mund të konsumoni lëng portokalli nëse nuk jeni adhurues i të ngrënit të fetave të portokallit. Por gjithmonë këshillohet që të hani të gjithë frutin  në vend që t’i hidhni lëngjet, keshtu  mund të rrisë ndjenjën e ngopjes. Ju gjithashtu mund të përdorni portokall të freskët në sallatën ose ëmbëlsirën tuaj të preferuar.

Perime qëndihmojne ne  djegien e yndyrës:

Ashtu si frutat, ka edhe perime të caktuara që djegin yndyrë që mund t’ju ndihmojnë të dobësoheni me përdorim të vazhdueshëm. Këtu është një listë për ju.

 

  1. Perime me gjethe te gjelber:

Zarzavatet me gjethe si lakra jeshile, marule dhe veçanërisht spinaqi punojnë mrekullisht për të djegur dhjamin e barkut. Këto perime mund të gatuhen në mënyra të ndryshme. Ju mund t’i hani ato për mëngjes, drekë ose darkë për të parë disa rezultate të shkëlqyera në vetëm disa javë.

 

  1. Brokoli dhe lulelakra:

Nëse jeni duke kërkuar për perime që djegin yndyrë dhe janë të pasura me folate dhe vitaminë C, janë brokoli dhe lulelakra. Këto perime krucifere mund të ndihmojnë në luftimin e fryrjes dhe të rrisin humbjen e yndyrës në trupin tuaj. Ato janë të pasura në fibra dhe vitamina, minerale që përmirësojnë shëndetin. Mund t’i gatuani ose t’i përzieni në supa; zgjedhja është e juaja.

  1. Karotat:

Karotat bëjnë pjesë në kategorinë e perimeve për humbjen e yndyrës pasi ato janë të ngarkuara me fibra të tretshme dhe të patretshme që ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj për humbje peshe . Ju mund t’i përzieni karotat me fruta dhe perime të tjera për të bërë një lëng të shëndetshëm, të pasur me lëndë ushqyese, ose t’i gatuani në një supe.

 

  1. Kastravecat:

Kastravecat janë të shkëlqyera për detoksifikimin e sistemit të brendshëm të trupit tuaj pasi ato janë kryesisht plot me ujë dhe fibra. Konsumimi i disa trangujve si një meze të lehtë në mesvakt, në fakt, mund të ndihmojë në shmangien e nevojës për të ngrënë më shpesh. Kjo është arsyeja pse kastravecat përdoren për të bërë lëngje që djegin yndyrën pasi janë të ulëta në kalori. Ju gjithashtu mund të bëni një sallatë të shijshme nga kastravecat së bashku me disa fruta dhe perime të tjera me pak mjaltë ose një salcë sallate sipas dëshirës tuaj.

  1. Kungull:

Kungulli është një nga perimet më të mira për djegien e yndyrës për t’u përfshirë në dietën tuaj për humbje peshe pasi është i ulët në kalori dhe i lartë në fibra. Mund ta zbardhni dhe ta përfshini në sallatat tuaja. Ju gjithashtu mund të përdorni kungull në smoothie-t dhe pijet me perime. Është me siguri lloji i perimeve që do t’ju ndihmojë të arrini objektivin tuaj të peshës.

Leave a comment

X