Si mund t’ju ndihmojë terapia IV të përballoni dhimbjen e artritit

Si mund t’ju ndihmojë terapia IV të përballoni dhimbjen e artritit
8 Dec 2023

Ka dy lloje kryesore të artritit: osteoartriti dhe ai reumatoid.

Osteoartriti

Forma më e zakonshme e artritit, osteoartriti rezulton nga kërci i humbur midis nyjeve për shkak të plakjes ose lëndimit. Kjo zakonisht prek vetëm njërën anë të trupit tuaj, ku shkakton dhimbje dhe shkakton inflamacion në ndonjë nga nyjet tuaja.

Artrit rheumatoid

Aktualisht nuk ka kurë për artritin reumatoid, një çrregullim autoimun që shkakton trupin tuaj të sulmojë indet e veta. Mund të krijojë edhe probleme shtesë shëndetësore, si për shembull t’ju vërë në një rrezik më të madh për atak në zemër, diabeti i tipit 2 dhe sëmundje të tjera autoimune. Për fat të mirë, disa trajtime, si terapia IV, mund të ngadalësojnë përparimin e sëmundjes dhe të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes.

Terapia IV për shpëtim

Terapia IV jep lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë për të ndihmuar në shërimin e dhimbjes së artritit. Opsionet përfshijnë:

 • Ushqyes për të përmirësuar shërimin dhe për të zvogëluar dhimbjen
 • Medikamente biologjike, të cilat janë ilaçe imunosupresuese që imitojnë proteinat e trupit tuaj
 • Barna me dozë të ulët për të ulur inflamacionin

Përfitimet e terapisë IV

Terapia IV mund të ngadalësojë përparimin e sëmundjes. Mund të vëreni më pak dhimbje dhe lodhje pas vetëm disa seancave. Mjekët tanë përdorin gjithashtu terapi IV për të ndërtuar sistemin tuaj imunitar, për të rritur energjinë dhe për të reduktuar stresin.

Terapia IV ofron një sërë përfitimesh shëndetësore, pasi shpërndan lëndë ushqyese dhe elektrolite direkt në gjakun tuaj shumë më shpejt se suplementet orale. Lëndët ushqyese mund të përthithen shpejt pa u shqetësuar për aciditetin e ulët të stomakut ose mungesën e enzimave tretëse, të cilat mund të zvogëlojnë përthithjen e suplementeve orale.

Përveç lehtësimit të dhimbjes, terapia IV mund të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Mund të ndihmojë të:

 • Forconi sistemin tuaj imunitar
 • Rritni energjinë dhe zvogëloni lodhjen
 • Përmirësoni performancën atletike
 • Ulni stresin
 • Përmirësoni cilësinë e lëkurës tuaj
 • Ndihmojnë humbjen e peshës
 • Shërimi i shpejtë pas një dëmtimi ose operacioni

Ne ofrojmë katër lloje të terapisë IV

 1. Detoksifikimi

Kjo përfshin aminoacide, vitamina, minerale, dhe lëndë ushqyese të tjera jetike për të kompensuar një sërë çështjesh shëndetësore, nga dhimbja e kokës deri te presioni i lartë i gjakut.

 1. Infuzion i mirëmbajtjes IV

Ky infuzion terapeutik siguron elektrolite dhe lëngje të cilat nuk mund të konsumohen me mjete  të tjera.

 1. Kundër plakjes

I mbushur me antioksidantë të fuqishëm si glutathione për të luftuar radikalet e lira, inflamacionin dhe dëmtimin qelizor, plus vitaminat B dhe C, ky infuzion rrit energjinë, nxit metabolizmin tuaj dhe riparon muskujt e plakjes dhe të dëmtuara.

 1. Qëndrueshmëri

Ky koktej Wellness përmban kalcium, magnez dhe vitamina B dhe C për të përmirësuar lodhjen, alergjitë sezonale dhe dhimbjet e kokës nga migrena. Mund të përmirësojë gjithashtu qëndrueshmërinë e përgjithshme dhe performancën atletike.

 1. Planifikoni për të parandaluar dhimbjen

Ekipi ynë përdor një sërë infuzionesh IV për të ofruar lëndë ushqyese dhe antioksidantë për të rritur energjinë tuaj dhe për të ndihmuar në shërimin e nyjeve artritike.

Nëse shpresoni të zvogëloni dhimbjen e artritit kronik ose të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe cilësinë e jetës, thjesht na kontaktoni në 067 413 7773 dhe thuajuni lamtumirë dhimbjeve të padurueshme.

Leave a comment

X