10 ushqimet më të mira për t’u dukur dhe për t’u ndjerë më i ri

10 ushqimet më të mira për t’u dukur dhe për t’u ndjerë më i ri
12 Jan 2024

Plakja është një proces i natyrshëm dhe është diçka nga e cila nuk duhet të kemi frikë, pavarësisht asaj që kompanitë e marketingut na kanë thënë gjithmonë. Por ndërsa plakemi, është e kuptueshme që do të dëshironim të gjenim mënyra të shëndetshme për t’u dukur dhe për t’u ndjerë më mirë çdo vit që kalon, në mënyrë që të kemi energji dhe besim për të shijuar jetën tonë të përditshme. Gjëra të tilla si stërvitja, pirja e shumë ujit dhe ngrënia e një diete ushqyese dhe të ekuilibruar janë të gjitha mënyrat se si mund ta ndihmojmë veten të dukemi dhe të ndihemi më të rinj ndërsa rritemi.

Kur bëhet fjalë për dietën, ushqimi mund të ndikojë në mënyrën se si ndiheni nga brenda dhe dukeni nga jashtë. Për shembull, hulumtimet vërtetojnë se ushqimi mund të luajë një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës dhe trurit, dhe rrezikun e sëmundjeve të lidhura me moshën ndërsa rriteni. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se dieta juaj jo vetëm që ka fuqinë për të riparuar dëmtimin e lëkurës, por mund të shkaktojë dëme në lëkurë me kalimin e moshës. Pra, cilat janë disa nga ushqimet specifike që mund të ndikojnë në moshën tuaj?

Manaferrat

Një çelës i rëndësishëm për plakjen e shëndetshme është ngrënia e ushqimeve që janë të pasura me antioksidantë. Kjo ndodh sepse trupi juaj kalon nëpër një proces të quajtur oksidim, i cili krijon molekula të njohura si “radikale të lira” që mund të shkaktojnë dëme në qelizat tuaja dhe të kontribuojnë në një rrezik më të madh të sëmundjeve kronike. Antioksidantët mund të ndihmojnë drejtpërdrejt në luftimin e këtyre radikaleve të lira që shkaktojnë dëme në trupin tuaj.

Dëmtimi i stresit oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira mund të ndikojë gjithashtu në shëndetin e lëkurës tuaj, kështu që ngrënia e ushqimeve të pasura me antioksidantë si manaferrat “ndihmon në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga plakja e parakohshme dhe përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm”.

Boronicat janë veçanërisht të mbushura me antioksidantin anthocyanin, i cili ndihmon në luftimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit, dhe këto përbërës mund të kontribuojnë në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës, duke reduktuar shfaqjen e rrudhave dhe duke promovuar një çehre rinore.

Një përfitim tjetër i mrekullueshëm i të ngrënit të manaferrave ndërsa plakeni është se ato “mbështesin funksionin kognitiv dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e rënies njohëse të lidhur me moshën’. Për shembull, një studim i botuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se ngrënia e më shumë luleshtrydheve dhe boronicave lidhej me një shkallë më të ngadaltë të rënies njohëse te pjesëmarrësit mbi 70 vjeç.

Peshku i yndyrshëm

Ka më shumë se një arsye për të ngrënë peshk të yndyrshëm ndërsa rriteni. Si fillim, peshku yndyror është i pasur me yndyrna të shëndetshme si acidet yndyrore omega-3. Omega-3 mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe trurit, si dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të lidhura me moshën.

Përveçse ndihmojnë zemrën dhe trurin tuaj të ndjehen më mirë me kalimin e moshës, ushqimet e pasura me omega-3 si peshku i yndyrshëm mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të mbani lëkurën më rinore.

Për shembull, “Salmoni është i pasur me acide yndyrore omega-3 si EPA dhe DHA, dhe këto yndyrna thelbësore mbështesin shëndetin e lëkurës duke ruajtur membranat qelizore dhe duke reduktuar inflamacionin”. Këto yndyrna të shëndetshme gjithashtu mund të nxisin elasticitetin dhe hidratimin e lëkurës, duke ju dhënë një çehre rinore dhe me shkëlqim.

 

Arra dhe fara

Ju keni mësuar për antioksidantët që gjenden në manaferrat dhe yndyrnat e shëndetshme që gjenden në peshq të caktuar, por ngrënia e arrave dhe farave mund t’ju japë më të mirën nga të dy botët, duke siguruar yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë.

“Antioksidantët që gjenden në arrat dhe farat luftojnë radikalet e lira, duke parandaluar plakjen e lëkurës dhe duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve kronike që lidhen me plakjen’.

Konkretisht, bajamet janë një burim i mirë i vitaminës E, një antioksidant që mbron lëkurën nga dëmtimet oksiduese dhe mund të ndihmojë në ruajtjen e elasticitetit dhe hidratimit të lëkurës, duke reduktuar potencialisht shenjat e plakjes”.Përfshirja e arrave si bajamet në dietën tuaj mund të sjelle një shkëlqim të shëndetshëm dhe rinor”.

Frutat e thata, veçanërisht arrat, përmbajnë gjithashtu acide yndyrore omega-3, dhe farat si farat e lirit janë disa nga burimet më të pasura të acideve yndyrore omega-3 me bazë bimore. Konsumimi i këtyre yndyrave të shëndetshme mund të kontribuojë në një ritëm më të ngadaltë të plakjes – si nga brenda ashtu edhe nga jashtë.

Perime me gjethe jeshile

Zarzavatet me gjethe si spinaqi, lakra jeshile dhe chard zvicerane janë “furnizime ushqyese” sepse ato ofrojnë vitamina A, C dhe K dhe minerale si hekuri dhe kalciumi”.

Për një plakje më të shëndetshme, “Këto lëndë ushqyese mund të nxisin shëndetin e lëkurës, të ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit dhe të mbrojnë kundër dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga rrezatimi UV’.

Përveç shëndetit të lëkurës, vitamina K gjithashtu është lidhur me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të lidhura me moshën dhe vitamina C është gjetur se ndihmon në ngadalësimin e rënies njohëse të lidhur me moshën.

Avokado

Ne përmendëm më herët se vitamina E – një antioksidant i fuqishëm – lidhet me një shëndet më të mirë të lëkurës dhe mund të gjendet në frutat e thata si bajamet, por kjo vitaminë mund të gjendet edhe në tasin tuaj me guacamole.

Avokadot janë të pasura me vitaminë E, dhe për shkak të kësaj ato mund të ndihmojnë në “mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet UV dhe ruajtjen e pamjes së saj rinore’.

Jo vetëm që janë të pasura me vitaminë E, por avokadot janë të pasura me yndyrna të shëndetshme, të cilat mund të “hidratojnë dhe ushqejnë lëkurën’.

Përveç kësaj, avokadot mund të ndihmojnë në mbështetjen e një zemre të shëndetshme ndërsa plakeni “duke ulur nivelet e kolesterolit të keq”.

Patate e ëmbël

Frutat dhe perimet përmbajnë komponime bimore që u japin atyre ngjyrën e tyre të ndritshme. Për shembull, patatet e ëmbla përmbajnë një përbërje të quajtur beta-karoten, e cila është përgjegjëse për ngjyrën e saj të gjallë portokalli. Përveç sjelljes së ngjyrës në këtë perime, ky përbërës – midis përbërësve të tjerë bimorë – mund të ofrojë gjithashtu një sërë përfitimesh shëndetësore.

 

Beta-karoteni është një pararendës i vitaminës A dhe ka qenë i lidhur me promovimin e shëndetit të lëkurës dhe reduktimin e shfaqjes së rrudhave. Përtej kësaj, hulumtimet kanë gjetur gjithashtu se beta-karotina mund të jetë në gjendje të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. semundje kronike.

Megjithëse gjendet në sasi më të vogla, patatet e ëmbla përmbajnë gjithashtu vitamina C dhe E, të cilat ne e dimë se tani mund të ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira dhe të mbështesin shëndetin.

Domate

Duke folur për këto përbërje bimore të mrekullueshme, domatet janë të pasura me një përbërës të caktuar të quajtur likopen, i cili u jep atyre ngjyrën e tyre të bukur të kuqe. Likopeni ka veti antioksidante dhe “dihet se mbron lëkurën nga dëmtimi i diellit dhe zvogëlon shenjat e plakjes”, që do të thotë se domatet mund të luajnë një rol për t’ju ndihmuar të dukeni dhe të ndiheni më të rinj ndërsa plakeni.

Megjithatë, përfitimet e likopenit shtrihen përtej shëndetit të lëkurës. Një raport i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Molekulare thotë se një dietë e pasur me likopen mund të jetë në gjendje të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe të përmirësojë shëndetin e enëve të gjakut, dhe për shkak të kësaj, konsumimi i domateve mund të mbështesë shëndetin e zemrës, duke kontribuar për një jetë rinore dhe të gjallë.

Çokollate e zezë

Ndoshta ushqimi më emocionues në listën tonë, çokollata e zezë është e pasur me përbërës natyralë të quajtur flavonoide, të cilat mund të ndihmojnë në plakjen në mënyra të shumta.

“Flavonoidet mund të përmirësojnë rrjedhjen e gjakut dhe të mbrojnë lëkurën nga dëmtimi UV”, dhe hulumtimet tregojnë gjithashtu se flavonoidet dietike mund të ndihmojnë me presionin e gjakut, shëndetin e arterieve dhe çështjet e lidhura me enët si sëmundjet kardiovaskulare dhe demenca vaskulare.

Siç mund ta shihni, çokollata e zezë mund të ndihmojë në nxitjen e plakjes së shëndetshme dhe si brenda ashtu edhe jashtë. Vetëm sigurohuni që të hani në moderim, pasi shumë varietete vijnë me shumë sheqer të shtuar, gjë që mund të çojë në më shumë inflamacion dhe të rrisë rrezikun për sëmundje të caktuara nëse konsumohen rregullisht në sasi të mëdha.

Kos

Hulumtimet vazhdojnë të tregojnë se një zorrë e shëndetshme kontribuon në plakjen e shëndetshme dhe lëkurë më të shëndetshme. Fatmirësisht, ka shumë ushqime të shijshme për të shtuar në dietën tuaj, të cilat mund t’ju ndihmojnë të keni një mikrobiom të zorrëve më të larmishme dhe të lulëzuar.

Një nga këto ushqime është kosi, është një ushqim i pasur me probiotikë që mbështet shëndetin e zorrëve dhe ndihmon në përthithjen e lëndëve ushqyese”.

Jo vetëm kaq, por jogurti “siguron proteina thelbësore për ruajtjen e shëndetit të muskujve dhe lëkurës, ndërsa gjithashtu kontribuon në kocka të forta përmes përmbajtjes së tij të kalciumit dhe vitaminës D’. Megjithatë, vetëm sigurohuni që jeni duke blerë kos që është i fortifikuar me vitaminë D për të marrë atë vitaminë specifike.

Çaji jeshil

 

Edhe pse është një pije dhe jo një ushqim, ne duhej të përfshinim çajin jeshil në listën tonë për shkak të aftësive të tij të fuqishme kundër plakjes.

Çaji jeshil përmban polifenole – veçanërisht epigallocatechin gallate (EGCG) – me veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore. Këto komponime ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës dhe mbrojnë kundër efekteve të dëmshme të rrezatimit UV, duke reduktuar shenjat e plakjes së lëkurës.

Jo vetëm që çaji jeshil mund të ndihmojë me një pamje më rinore, por hulumtimet tregojnë se polifenoli kryesor i tij – EGCG – është i lidhur me plakjen më të ngadaltë dhe madje zgjatjen e jetëgjatësisë.

Për t’u dukur dhe për t’u ndjerë më i ri këtë vit, provoni të shtoni një filxhan çaj jeshil në rutinën tuaj të përditshme. Vetëm mbani mend, ai ende përmban kafeinë, kështu që ata me intolerance ndaj kafeinës duhet të qëndrojnë larg cajit jeshil.

Leave a comment

X