Karotat: vetitë, vlerat ushqyese, kaloritë.

Karotat: vetitë, vlerat ushqyese, kaloritë.
9 Jan 2024

Një udhëzues i plotë për karotat, vetitë dhe përfitimet e tyre.

Karotat janë ushqime të çmuara për shëndetin e zorrëve dhe syve: janë të pasura me vitaminë A, luteinë, vitaminë K1 dhe kalium.

Vetitë dhe përfitimet e karotave

Karota është një perime me rrënjë, e pasur me lëndë ushqyese dhe veti. Ka varietete të ndryshme të cilat i dallojmë mbi të gjitha në bazë të ngjyrës së tyre, e cila nga ana tjetër varet nga pigmenti i pranishëm. Ndër to gjejmë karotat klasike portokalli (të pasura me beta karoten), karotat e kuqe (të pasura me likopen), karotat e purpurta (të pasura me antocianinë), karotat e verdha (të pasura me luteinë) dhe karotat e zeza. Në përgjithësi, ato janë një burim i shkëlqyer i:

Beta carotene: një pigment nga i cili varet ngjyra e tyre karakteristike portokalli. Kjo përdoret nga trupi për të prodhuar vitaminë A, e cila është e rëndësishme për shikimin, sistemin imunitar, rritjen dhe zhvillimin. Përthithet më mirë kur karotat hahen të gatuara;

Luteina: antioksidant i fuqishëm i përfshirë në funksionin vizual;

Kaliumi: një mineral thelbësor i rëndësishëm për rregullimin e presionit të gjakut;

Vitamina K1: e rëndësishme për procesin e koagulimit të gjakut dhe shëndetin e kockave.

Falë karakteristikave të tyre ushqyese, karotat janë të dobishme për:

1. Crregullimet dhe sëmundjet e syrit, si verbëria e natës dhe degjenerimi makular, falë përmbajtjes së lartë të beta karotenit;

2. Kundërvijojnw zhvillimin e disa tumoreve, duke përfshirë stomakun dhe zorrën e trashë, falë pranisë së karotenoideve;

3. Promovon ndjenjën e ngopjes dhe lufton hiperkolesteroleminë, falë përmbajtjes së lartë të fibrave;

4. Rregullon funksionet e zorrëve, duke vepruar si laksativ ose anti-diarre, sipas nevojës, falë pranisë së fibrave.

Çfarë vitaminash përmban karota

Karotat përmbajnë shumë mikroelemente, duke përfshirë disa vitamina.

Në veçanti, vitaminat kryesore në karota janë:

Beta carotene, e konvertuar nga trupi ynë në vitaminë A;

Biotinë

Vitamina K1

Vitamina B6

Është e rëndësishme të theksohet se nuk ka kundërindikacione për karotat nëse konsumohen në mënyrë të moderuar. Në fakt, në krahasim me perimet e tjera, karotat kanë një përmbajtje pak më të lartë të karbohidrateve dhe sheqernave të thjeshta, por kjo nuk do të thotë se ato duhet të demonizohen!

Në të vërtetë, ngrënia e tyre tw papërpunuara para një vakti nxit ndjenjën e ngopjes, duke bërë që të konsumoni më pak ushqim. Për më tepër, edhe pse indeksi glicemik i karotave të gatuara është më i lartë, është e rëndësishme të merret parasysh gjithmonë ngarkesa glicemike, e cila varet nga pjesa e ushqimit tw konsumuar dhe i cili, në këtë rast, nuk ka gjasa të ketë një ndikim të tepruar në përgjigjen e glicemisë.Në çdo rast, majat tipike të glicemisë pas ngrënies mund të reduktohen duke kombinuar një pjesë të karotave (dhe, në përgjithësi, perimeve) me një burim i karbohidrateve komplekse, si drithërat, një burim proteinash dhe një burim yndyre. Rregulli i ushqimit të plotë është gjithmonë i vlefshëm dhe efektiv, sepse ju lejon të ngadalësoni zbrazjen e stomakut dhe të përthithni sheqernat më ngadalë. Sa karota mund të hani në ditë. Ashtu si me të gjitha perimet e tjera, një porcion standard i karotave është afërsisht 200 g.

Falë vetive të shkëlqyera ushqyese të karotave, ato janë një aleat i përsosur i:

Sytë

Zorrët

Sistemi kardiovaskular.

Si të gatuani karotat

Mënyra më e mirë për të ruajtur mineralet dhe vitaminat në karota është zierja e tyre në avull. Përndryshe, karotat e ziera janë gjithashtu të mira, por idealja do të ishte përdorimi i ujit të gatimit për të bërë një lëng mishi, në mënyrë që të thithë mikronutrientët e shpërndarë brenda.

Leave a comment

X