5 arsye pse duhet te ndaloni se piri kafe para mengjesit

5 arsye pse duhet te ndaloni se piri kafe para mengjesit
3 Jul 2023
  1. Ngre nivelin e kortizolit

Kortizoli eshte hormone stresi qe rregullon pergjigjen tuaj ndaj stresit dhe clirimin e sheqerit ne gjak per ta perdorur per energji. Nivelet me te larta jane ne mengjes, duke pasur nje peak 30-45 minuta pasi zgjoheni. Kafja mundeson nje rritje te kortizolit te induktuar nga kafeina. Dhe kur pihet gjate kohes kur niveli I kortizolit eshte ne maksimumin e vete, mund ta rrisi jashtezakonisht shume me shume sec nevojitet!

 

  1. Shtim ne peshe

Nje mbiprodhim I kortizolit cliron shume sheqer ne qarkullimin tuaj te gjakut dhe nje sasi te njejte insuline per te balancuar sheqerin. Me kalimin e kohes kjo con ne rezistence insulin dhe e drejton depozitimin e yndyrnave ne abdomen, duke ju vendosur  ju para nje rreziku per obezitet, diabet, semundje kardiovaskulare. Prit te pakten 3 ore pasi zgjoheni, qe niveli I kortizolit te bjeri para se te pini kafe. Nese kjo eshte nje kohe mjaft e gjate per ju, prisni te pakten nje ore.

 

  1. Refluks, ulcera

Shija e hidhur e kafes con sinjale ne tru qe eshte koha per te ngrene dhe mundeson qe stomaku juaj  te filloje te prodhoje acid klorhidrik. Por, pa ushqim, mukoza e stomakut tuaj do filloje te demtohet.

 

  1. Fryrje, H.Pylori, SIBO

Kur truri e kupton qe s’ka ushqim, ul prodhimin e acidit klorhidrik. Lajm I mire per mukozentuaj te stomakut, por lajm I keq kur ju filloni me vertet te hani. Acidi I paket I stomakut demton shperberjen e ushqimit dhe fton bakteret ne zona ne te cilat nuk duhet te jene, si ne stomak dhe ne zorren e holle, qe te ushqehen me mbetjet tona. Kjo shkakton discomfort dhefryrje te dhimbshme dhe gazra, si dhe rrit riskun per H.Pylori ose SIBO.

 

  1. Problem me gjumin

Disa studime tregojne qe te pirit e kafeines kur kortizoli eshte ne maksimumin e vete mund ta zhvendosi kohen e prodhimit natyral te tij gjate nates, kur ti do qe te qetesohesh dhe te flesh.

Koha ideale per te pire kafe eshte mengjesi I vone, kur niveli I kortizolit eshte ulur. Nese ju ju nevojitet te pini dhe nje kafe pasdite, sigurohuni ta pini te pakten 6 ore para se te doni te relaksoheni.

 

 

Leave a comment

X