7 legjenda për frutat dhe perimet. E vërtetë apo e gabuar?

7 legjenda për frutat dhe perimet. E vërtetë apo e gabuar?
20 Jun 2023

Mitet dhe legjendat rreth përfitimeve shëndetësore të disa perimeve janë të përhapura dhe shumë shpesh besohet se janë të vërteta. Disa nga këto mite kanë lindur “kohët e fundit” (si hekuri i Popeye) të tjerët janë humbur në historinë e botës.

Ne zbulojmë se cilat të besojmë dhe cilat të hedhim (dhe jo në koshin e riciklimit) një herë e përgjithmonë.

7 legjenda për frutat dhe perimet

1 – A janë portokallet dhe limonët frutat që përmbajnë më shumë vitaminë C?

I RREMË!

Kivi është fruti që përmban më shumë vitaminë C nga të gjitha. Në fakt, kivi ka 85 mg vitaminë C për 100 g, ndërsa në portokall dhe limon sasia varion nga 50 në 60 mg.

2 – A ndihmon ngrënia e karotave në nxirje?

I VËRTETË!

Karotat janë të pasura me karotenoidë, pararendës të vitaminës A që stimulojnë prodhimin e melaninës dhe luftojnë radikalet e lira, duke mbrojtur lëkurën nga plakja e parakohshme. Natyrisht, për një nxirje perfekte nuk duhet ta teproni: një tepricë e karotinës shkakton një ngjyrë të verdhë të errët.

3 – A është gatimi i frutave dhe perimeve të gatuara në avull ideal për ruajtjen e vetive të tyre ushqyese?

I VËRTETË!

Zierja e frutave dhe perimeve në avull mund të zvogëlojë humbjen e kripërave minerale dhe vitaminave, sepse perimet nuk vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me ujin. Avulli gjithashtu ndihmon në ruajtjen e aromave.

4 – A e mban mjekun larg një mollë në ditë?

E GABUAR/E SAKTE

Ashtu si shumë thënie popullore, ka disa të vërteta në të. Në fakt, molla ka shumë veti të tjera të çmuara të shëndetshme: përmban vitaminë C, është e pasur me flavonoide që janë njohur gjithmonë për efektin e tyre antioksidues, ka pak kalori.

Gjithashtu është treguar se ndihmon në parandalimin e disa llojeve të kancerit. Dhe më pas, falë fenolit, ul kolesterolin e keq dhe rrit atë të mirë… dhe shumë më tepër. Me pak fjalë, është një frut i çmuar. Por ta hash rregullisht nuk do të thotë të kesh garancinë se nuk do të sëmuresh kurrë.

 

5 – A përmban spinaqi më shumë hekur se perimet dhe bishtajoret e tjera?

I RREMË!

Bishtajoret si thjerrëzat sigurojnë një sasi më të madhe hekuri sesa spinaqi, i cili, megjithatë, si të gjitha perimet me gjethe jeshile të errët, e përmbajnë atë në sasi të konsiderueshme.

6 – A përmbajnë ngjyra dhe konservues perimet e konservuara?

I RREMË!

Në kundërshtim me besimin popullor, perimet e konservuara nuk përmbajnë ngjyra apo konservues. Elementët e vetëm të shtuar janë uji, kripa. Ruajtja e tyre sigurohet nga një proces termik i quajtur “përvëlimi” dhe nga sterilizimi me ngrohje me avull.

Këshillë: gjithsesi lani perimet e konservuara përpara se t’i hani!

7 – A përmbajnë perimet e ngrira më pak vitamina se perimet e freskëta?

I RREMË!

Perimet e ngrira kanë saktësisht të njëjtat cilësi si perimet e freskëta. Në realitet gjithçka varet nga cilësia e tyre origjinale. Nëse perimet janë të ngrira shumë të freskëta, ato do të kthehen në gjendjen e tyre origjinale kur të shkrihen

.

Leave a comment

X