9 mënyra për të balancuar hormonet në mënyrë natyrale

9 mënyra për të balancuar hormonet në mënyrë natyrale
20 Nov 2023

Hormonet janë kimikate të fuqishme që i tregojnë trupit se çfarë të bëjë dhe kur ta bëjë atë. Kur keni një çekuilibër hormonal, ai mund të prekë çdo pjesë të trupit tuaj. Ju mund të përjetoni ndryshime të humorit, probleme me gjumin, probleme me kujtesën, lodhje, shtim në peshë dhe më shumë. Për fat të mirë, shumica e pabarazive hormonale janë të kthyeshme. Ndiqni këto dhjetë mënyra për të balancuar hormonet në mënyrë natyrale, për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të gjetur lehtësimin që dëshironi.

Çfarë është çekuilibri hormonal?

Një çekuilibër hormonal ndodh kur trupi juaj prodhon shumë ose shumë pak hormon. Për shembull, nëse tiroidja juaj nuk prodhon mjaftueshëm hormon tiroide, ajo ndikon në çdo zonë të trupit. Ju mund të përjetoni shtim në peshë dhe lodhje për shkak të një ngadalësimi të metabolizmit tuaj. Një çekuilibër i kortizolit ndodh kur jeni nën stres kronik dhe gjëndrat mbiveshkore nuk mund të përmbushin kërkesat e trupit tuaj. Një lloj tjetër i çekuilibrit të hormoneve është një çekuilibër i hormoneve seksuale si nivelet e larta të estrogjenit (dominimi i estrogjenit) ose nivelet e ulëta të testosteronit. Kjo ndodh kur trupi nuk prodhon mjaftueshëm estrogjen, progesteron ose testosteron për shkak të menstruacioneve, PCOS, menopauzës ose plakjes. Pavarësisht nga lloji i çekuilibrit hormonal, ju mund të përjetoni një sërë simptomash.

Çfarë e shkakton një çekuilibër hormonal?

Ka shumë gjëra që mund të prishin trupin dhe të çojnë në një çekuilibër hormonal. Sa më gjatë që nivelet tuaja të hormoneve të jenë jashtë ekuilibrit, aq më e vështirë është të ribalanconi hormonet tuaja. Gjetja e shkakut rrënjësor të çekuilibrit tuaj hormonal është çelësi. Disa nga shkaqet e zakonshme të një çekuilibri hormonal përfshijnë stresin kronik, një dietë të varfër, ekspozimin ndaj çrregullimeve endokrine, diabetin dhe sëmundjet e tiroides.

Si të balanconi hormonet në mënyrë natyrale

Nëse po përjetoni shenjat dhe simptomat e një çekuilibri hormonal, ka disa gjëra që mund të bëni për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të filluar të përjetoni lehtësim. Nentetaktikat e mëposhtme do të ndihmojnë për të ribalancuar hormonet tuaja dhe për të shëruar trupin tuaj në mënyrë natyrale.

 

Dietë anti-inflamatore

Inflamacioni kronik mund të çojë në probleme hormonale si sëmundja e tiroides, rezistenca ndaj insulinës, lodhja e veshkave dhe hormonet seksuale të çekuilibruara. Ju mund të luftoni inflamacionin duke ngrënë një dietë anti-inflamatore. Shmangia e ushqimeve inflamatore ndihmon për të rivendosur shëndetin tuaj dhe për të ribalancuar hormonet tuaja. Ushqimet e mëposhtme janë të lidhura me inflamacionin kronik:

Ngjyra artificiale, shije dhe ëmbëlsues

Produktet e qumështit

Mishi i tepërt

Ushqimi ndaj të cilit keni alergji, intolerancë ose ndjeshmëri

Ushqimet e skuqura

Gluteni

Ushqimet e përpunuara

Vajra të rafinuar

Sheqeri

Yndyrnat trans

Heqja e këtyre ushqimeve nga dieta juaj dhe zëvendësimi i tyre me yndyrna të shëndetshme, proteina pa yndyrë dhe fruta dhe perime të freskëta reduktojnë inflamacionin në mënyrë natyrale dhe korrigjojnë çekuilibrat e hormoneve.

Shmangni çrregullimet endokrine

Ndërprerësit endokrine janë kimikate që gjenden në shumë produkte të ndryshme të përditshme si pesticide, detergjentë, plastikë, kozmetikë, herbicide, plehra, produkte antibakteriale dhe fitoestrogjene natyrale. Shkelësit endokrine ndërhyjnë në aftësinë e trupit për të prodhuar dhe rregulluar hormonet e ndryshme në trup. Zgjedhja e ushqimeve organike, kozmetikës natyrale dhe sapunëve, shmangia e plastikës dhe kufizimi i përdorimit të plehrave kimike, herbicideve dhe pesticideve mund të ndihmojnë në minimizimin e ekspozimit ndaj çrregullimeve endokrine dhe rivendosjen e shëndetit të hormoneve.

Balanconi nivelet e glukozës në gjak

Nivelet e balancuara të glukozës në gjak janë thelbësore për hormonet e balancuara. Ju duhet të hani ushqime të balancuara që përmbajnë shumë perime me gjethe jeshile. Për më tepër, çdo vakt duhet të përmbajë proteina të shëndetshme dhe yndyrna të shëndetshme për të ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Përfshirja e uthullës së mollës në dietën tuaj mund të ndihmojë në uljen e dëshirave për sheqer dhe në përmirësimin e niveleve të glukozës. Së fundi, sheqeri i rafinuar mund të rrisë nivelet e insulinës, nivelet e glukozës dhe inflamacionin. Reduktimi i marrjes së sheqerit mund të ndihmojë në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe balancimin e hormoneve në mënyrë natyrale. Kur keni dëshirë për sheqer, shijoni disa fruta të freskëta. Kjo do të lehtësojë dëshirat tuaja për sheqer pa shkaktuar rritje të sheqerit në gjak.

Detoksifikimi

Bota është e mbushur me substanca toksike që mund të pengojnë prodhimin e hormoneve. Një program detoksifikimi largon toksinat nga trupi, rrit aftësitë natyrale të detoksifikimit të trupit dhe përmirëson aftësinë e trupit për të prodhuar dhe përdorur hormone. Një program efektiv detoksifikimi përfshin zëvendësimin e ushqimeve të përpunuara me ushqime të plota, pije me sheqer dhe pije alkoolike me ujë, djersitje për të ndihmuar në largimin e toksinave dhe suplemente për të mbështetur trupin.

Ushtrimi

Ushtrimi funksionon në disa mënyra të ndryshme për të ndihmuar në ribalancimin e niveleve të hormoneve. Së pari, stërvitja rrit prodhimin e dopaminës në tru, e cila mund të ndihmojë në uljen e stresit. Ushtrimi gjithashtu bën që trupi të çlirojë serotonin, i cili mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit, tretjes dhe shëndetit seksual. Nivelet e testosteronit dhe nivelet e estrogjenit gjithashtu mund të rriten me ushtrime të përditshme. Për rezultate më të mira, përfshini si ushtrime aerobike ashtu edhe stërvitje për forcë për të optimizuar nivelet e hormoneve.

Përmirësoni shëndetin e zorrëve

Kur zorra juaj është e pashëndetshme, mund të shkaktojë inflamacion kronik dhe ndërprerje të hormoneve. Shëndeti i zorrëve mund të ndikojë në rregullimin e estrogjenit, prodhimin e serotoninës, uljen e krijimit të hormoneve tiroide dhe rezistencën ndaj insulinës. Ngrënia e ushqimeve të pasura me probiotikë si kimchi, lakër turshi dhe kosi me kultura të gjalla së bashku me marrjen e një suplementi probiotik mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve, gjë që nga ana tjetër mund të ndihmojë në balancimin e niveleve tuaja të hormoneve.

Përmirësoni shëndetin e zorrëve

Kur zorra juaj është e pashëndetshme, mund të shkaktojë inflamacion kronik dhe ndërprerje të hormoneve. Shëndeti i zorrëve mund të ndikojë në rregullimin e estrogjenit, prodhimin e serotoninës, uljen e krijimit të hormoneve tiroide dhe rezistencën ndaj insulinës. Ngrënia e ushqimeve të pasura me probiotikë si kimchi, lakër turshi dhe kosi me kultura të gjalla së bashku me marrjen e një suplementi probiotik mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve, gjë që nga ana tjetër mund të ndihmojë në balancimin e niveleve tuaja të hormoneve.

Flini mire

Trupi juaj rimëkëmbet dhe riparohet gjatë gjumit. Kur nuk merrni 7 deri në 9 orë gjumë të rekomanduar çdo natë, mund të shkaktojë çekuilibër në sistemin hormonal (endokrin). Nëse vuani nga pagjumësia ose vështirësi të tjera të gjumit, është thelbësore që të praktikoni një higjienë të mirë të gjumit. Ju mund të përmirësoni cilësinë e gjumit duke fikur pajisjet elektronike, duke përfshirë televizorin, celularin, tabletin dhe kompjuterin tuaj të paktën dy orë para gjumit. Përveç

Leave a comment

X