Organizmi juaj eshte acid apo alkalin?

Organizmi juaj eshte acid apo alkalin?
20 Nov 2023

Stili juaj i jetesës luan një rol në shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. PH e trupit tuaj ndikohet nga dieta, stërvitja, nivelet e stresit dhe cilësia e ajrit që thithni. Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin tuaj është duke ngrënë një dietë të shëndetshme. Ushqimet që hani mund të ndryshojnë nivelin tuaj të pH. Kjo mund të mos duket e rëndësishme; megjithatë, nëse trupi juaj është shumë acid, mund të ndodhin një sërë problemesh shëndetësore. Pothuajse të gjitha llojet e sëmundjeve lulëzojnë në një mjedis acid. Në fakt, aciditeti i tepërt është i lidhur me inflamacionin, sëmundjet e zemrës, obezitetin, diabetin, sëmundjet autoimune, dhimbjet kronike dhe gjendje të tjera kronike. Të kuptuarit e niveleve të pH, simptomat e aciditetit të lartë në trup dhe se cilat ushqime janë acide ose alkaline mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit tuaj dhe zgjatjen e jetëgjatësisë.

Kuptimi i niveleve të pH

Aciditeti i trupit tuaj matet duke përdorur nivelet e pH. Ju mund të përcaktoni pH-në e trupit tuaj duke përdorur një test të thjeshtë të urinës. Për saktësinë më të mirë të testit, testi duhet të kryhet në mëngjes. Testet e urinës matin nivelin e acidit në trup. Nivelet optimale të pH janë midis 6.5 dhe 7.5. Kur niveli i pH është më i ulët se 6.5, trupi konsiderohet acid dhe kur niveli i pH është më i lartë se 7.5, trupi konsiderohet alkalik.

Cilat janë simptomat e aciditetit të lartë në trup?

Kur trupi është acid, mineralet, duke përfshirë kalciumin, magnezin, kaliumin dhe natriumin, merren nga kockat dhe organet tuaja për të ndihmuar në neutralizimin e acidit dhe largimin e tij nga trupi juaj, duke shkaktuar mangësi minerale. Këto mangësi mund të mbeten të pazbuluara me vite dhe mund të gjenden vetëm kur simptomat tuaja bëhen më të rënda.

Disa nga simptomat e aciditetit të butë përfshijnë:

 • Infeksionet e majave
 • Lodhja
 • Shtim në peshë
 • Aknet
 • Alergjitë
 • Kavitetet
 • Plakja e parakohshme

Ndërsa aciditeti vazhdon të përkeqësohet, simptomat bëhen më të rënda dhe mund të përfshijnë:

 

 • Dhimbje koke
 • Konfuzion
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Aritmia e kollitjes
 • Dobësi
 • Të vjella
 • Diarreja
 • Nauze
 • Dëmtime kardiovaskulare
 • Imuniteti i reduktuar
 • Diabeti
 • Infeksionet e fshikëzës
 • Infeksionet e veshkave
 • Osteoporoza

 

 

Cilat ushqime janë acide?

Ushqimet acidike janë ato që shkaktojnë më shumë aciditet në trup kur treten. Ushqimet që përmbajnë proteina, squfur dhe fosfat zakonisht formojnë acid. Ushqimet e mëposhtme konsiderohen acide dhe duhet të hahen me moderim nëse nivelet tuaja të pH janë më të ulëta se niveli i rekomanduar i pH.

 

 • Produktet e qumështit
 • Mish viçi
 • Butakë
 • Misër
 • Ushqimet e përpunuara
 • Sheqerna të rafinuar
 • Pijet e gazuara
 • Birra

Cilat ushqime janë alkaline?

Ushqimet që janë të pasura me kalium, kalcium, magnez, natrium dhe hekur janë zakonisht ushqime që formojnë alkaline. Këto ushqime duhet të konsumohen kur trupi juaj është acid.

 • Spinaqi
 • Kale
 • Kastravecat
 • Brokoli
 • Avokado
 • Kripë deti
 • Uthull molle
 • Alga deti
 • Thjerrëzat
 • Fara kungulli
 • Limes

 

Për të ndihmuar që niveli i pH i trupit tuaj të bëhet i balancuar, shtatëdhjetë deri në tetëdhjetë për qind e dietës suaj duhet të jenë ushqime alkaline. Kjo do të thotë që pjata juaj duhet të jetë e mbushur me fruta dhe perime të freskëta, të tilla si zarzavate me gjethe dhe sallata. Pjesa e mbetur e pjatës suaj duhet të jetë e mbushur me proteina dhe bishtajore. Kjo do t’ju sigurojë të krijoni një dietë të ekuilibruar. Për më tepër, do t’ju duhet të pini tre deri në katër litra uje për të ndihmuar veshkat të filtrojnë mbetjet dhe të rivendosin nivelet e pH.

E gjithë jeta varet nga mbajtja e niveleve të duhura të pH. Nivelet optimale të pH ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit, optimizon enzimat në sistemin tretës dhe mban sistemin imunitar të funksionojë siç duhet. Kur trupi bëhet shumë acid ose alkalin, mund të prekeni nga një sërë sëmundjesh dhe sëmundjesh kronike, inflamacion dhe dhimbje. Të mësoni se si të mbani siç duhet një nivel pH midis 6.5 dhe 7.5 do t’ju ndihmojë të jeni të shëndetshëm dhe mund të zgjasë jetëgjatësinë tuaj.

Leave a comment

X