Çfarë është detoksi nga metalet e rënda? A keni nevojë për një të tillë?

Çfarë është detoksi nga metalet e rënda? A keni nevojë për një të tillë?
9 Feb 2024

Metalet e rënda janë metale me densitet të lartë, pesha atomike ose numra atomik. Disa metale të rënda janë ose thelbësore për shëndetin e njeriut (si hekuri, kobalti dhe zinku), por mund të jenë toksikë në sasi më të mëdha ose në forma të caktuara. Metalet e tjera të rënda (si merkuri ose plumbi) janë shumë helmues.

Metalet e rënda mund të hyjnë në trupin tuaj përmes lëkurës tuaj, ose duke i thithur ose gëlltitur ato. Kur kjo ndodh, mund të ndodhë helmimi nga metalet e rënda. Disa raporte tregojnë se njerëzit janë të ekspozuar ndaj metaleve të rënda për shkak të përhapjes së mbetjeve industriale, bujqësore dhe të ujërave të zeza. Megjithatë, ekspozimi mund të ndodhë edhe nëpërmjet dietës suaj, medikamenteve dhe punës.

Këtu janë disa shembuj të metaleve të rënda:

 

 • Arseniku
 • Kadmium
 • Krom
 • Bakri
 • Hekuri
 • Plumbi
 • Mangani
 • Mërkuri
 • Nikel
 • Seleni
 • Taliumi
 • Zinku

Simptomat e toksicitetit të metaleve të rënda

Për shkak se toksiciteti i metaleve të rënda shpesh prodhon simptoma të tilla të përgjithshme, diagnoza mund të jetë sfiduese. Në mënyrë tipike, një ofrues i kujdesit shëndetësor do të pyesë për punën, dietën dhe mënyrën e jetesës për të marrë më shumë njohuri se çfarë mund të shkaktojë simptomat tuaja.

Thënë kjo, nuk është e pazakontë që njerëzit me toksicitet të metaleve të rënda të përjetojnë një sërë simptomash gastrointestinale si nauze, të vjella, diarre dhe dhimbje barku. Ju gjithashtu mund të vëreni ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, të dridhura dhe dobësi të muskujve. Edhe humbja e kujtesës, ndryshimet në sjellje dhe aritmitë mund të jenë shenja të toksicitetit të metaleve të rënda.

 

Si diagnostikohet toksiciteti i metaleve të rënda?

Nëse ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor dyshon për akumulim te metaleve te rënda, ai mund të urdhërojë një test toksiciteti ndaj metaleve të rënda.

Standardi i arte per te matur akumulimet  e metaleve te renda ne organizem eshte TESTI  I FLOKËVE DHE THONJVE, ku materiali eshte i qendrueshem dhe i sigurt.

 

Metodat e detoksifikimit të metaleve të rënda

Nëse mjeku  ju diagnostikon me toksicitet të metaleve të rënda, ai mund të rekomandojë trajtim për të ndihmuar trupin tuaj të heqë qafe metalet e rënda sa më shpejt që të jetë e mundur. Kjo mund të përfshijë marrjen e medikamenteve.

Por ka gjithashtu raste kur ushqimi, suplementet dhe ndryshimet e stilit të jetesës mund të rekomandohen për të pastruar trupin tuaj nga metalet e rënda gjithashtu.

Ndryshimet në dietë

Nëse jeni diagnostikuar me toksicitet nga metalet e rënda, mjeku mund t’ju sugjerojë të bëni ndryshime në dietën tuaj dhe metodat e gatimit. Për shembull, ata mund t’ju rekomandojnë të hani më shumë bimë si frutat dhe perimet.

Jo vetëm që këto ushqime sigurojnë një shumëllojshmëri të lëndëve ushqyese, por ato gjithashtu përmbajnë fitokemikale, të cilat mund të kenë efekte të dobishme kundër toksicitetit. Disa shembuj të ushqimeve të rekomanduara mund të përfshijnë qepën, hudhrën, xhenxhefilin, çajin jeshil, gjethet e kerit, sojën, rrushin, domatet, manaferrat dhe më shumë.

Po kështu, zarzavatet me gjethe përmbajnë folate, e cila ndihmon me metabolizmin e arsenikut. Dhe, disa fruta dhe perime përmbajnë antioksidantë si vitamina C, vitamina E, glutathione, karotenoidet dhe flavonoidet që mund të mbrojnë indet tuaja nga efektet e dëmshme të metaleve toksike.

Ato gjithashtu mund t’ju rekomandojë që të shmangni gatimin me tigan alumini, të përmbaheni nga ngrënia e tepërt e peshkut dhe butakëve dhe të bëni testimin e ujit të pijshëm—veçanërisht nëse keni ujë pusi.

 

Suplementet

Ju nuk duhet të administroni vetë suplementet pa folur më parë me një mjek. Jo vetëm që një ofrues mund t’ju këshillojë për sasitë e sakta për të marrë, por gjithashtu mund t’ju njoftojë se cilat suplemente do të ndërveprojnë me medikamentet tuaja aktuale ose nëse suplementi nuk është i përshtatshëm për ju, duke pasur parasysh historinë tuaj mjekësore.

Thënë kështu, ka disa kërkime që marrja e probiotikëve mund të ndihmojë me detoksifikimin e metaleve të rënda. Në fakt, hulumtimet tregojnë se këto suplemente mund të lidhen me disa metale të rënda si alumini, kadmiumi, plumbi dhe arseniku dhe t’i eliminojnë ato nga trupi juaj kur ju keni jashtëqitje.

 

Përveç kësaj, spirulina (një lloj alge blu jeshile) mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e toksicitetit të metaleve të rënda. Dhe, kurkuma mund të mbrojë nga toksiciteti i metaleve të rënda.

Në klinikën FitHealth, me kryerjen e mineralogramës- testim i metaleve të rënda përmes flokut, ju do të merrni dhe listën e suplementeve të personalizuar në bazë të rezultateve tuaja.

Nje metode tjeter që ndihmon në eleminimin e toksinave të organizmit është Ozonoterapia!

Ozoni ndihmon në mirëfunsionimin në nivel qelizor, përmirëson funksionin e mëlçisë, e cila është laboratori i organizmit tonë dhe nxit daljen e toksinave.

Leave a comment

X