Çfarë është gastroenteriti viral ose gripi i stomakut?

Çfarë është gastroenteriti viral ose gripi i stomakut?
27 Nov 2023

Çfarë është gastroenteriti viral ose gripi i stomakut?

Gastroenteriti viral, ose gripi i stomakut, ndodh kur një virus sulmon stomakun, zorrët e holla dhe zorrët e trasha, duke rezultuar në inflamacion dhe një mori simptomash të pakëndshme. Shumë njerëz gabimisht mendojnë se gripi i stomakut shkaktohet nga virusi i gripit. Në vend të kësaj, ajo shkaktohet nga disa viruse, duke përfshirë adenovirusin, astrovirusin, norovirusin dhe rotavirusin.

 • Norovirusi – Virusi më i zakonshëm që shkakton gastroenteritin viral është Norovirusi. Ky virus përhapet nga kontakti i ngushtë me një individ me virusin, duke ngrënë ushqime të kontaminuara ose duke prekur sipërfaqet e kontaminuara dhe duke prekur gojën. Simptomat më të zakonshme janë të përziera, dhimbje trupi, ethe dhe diarre.

 

 • Rotavirusi – Rotavirusi është veçanërisht i zakonshëm tek fëmijët, sepse ata kanë më shumë gjasa të vendosin një objekt të kontaminuar në gojën e tyre ose të prekin një objekt të kontaminuar dhe të vendosin gishtat në gojë. Foshnjat dhe fëmijët zakonisht përjetojnë simptoma më të këqija. Ky virus shkakton të vjella, diarre ujore dhe humbje të oreksit.

 

 • Adenovirusi mund të prekë individë të çdo moshe. Ky infeksion viral zakonisht përhapet përmes ajrit (kollitjes ose teshtitjes), duke rënë në kontakt me një objekt të kontaminuar ose një individ me virus. Simptomat më të zakonshme të adenovirusit përfshijnë rrjedhjen e hundës, kollën, dhimbjen e fytit, syrin rozë, ethe dhe të vjella.

 

 • Astrovirusi zakonisht prek fëmijët. Ky virus transmetohet përmes kontaktit të ngushtë, ushqimit ose prekjes së një sipërfaqeje të kontaminuar. Simptomat më të zakonshme të astrovirusit janë diarre, dehidrim i lehtë, dhimbje stomaku dhe dhimbje koke.

 

Gastroenteriti viral është shumë ngjitës. Ka disa mënyra të ndryshme që virusi mund të përhapet, duke përfshirë:

 • Kontakti i ngushtë me një individ me virus (p.sh. ngrënia ose pirja pas një individi, puthja ose lloje të tjera të kontaktit të ngushtë)
 • Të vijnë në kontakt me një sipërfaqe të kontaminuar dhe duke prekur gojën
 • Ngrënia ose pirja e ushqimeve të kontaminuara
 • Ushqimet që janë trajtuar nga një individ me gastroenterit
 • Ushqimet që kanë rënë në kontakt me ujërat e zeza të papërpunuara

 

Faktorët e rrezikut për gastroenteritin viral

Gastroenteriti viral prek individë të çdo race, etnie, statusi socio-ekonomik dhe moshe; megjithatë, disa individë janë në një rrezik të shtuar të gastroenteritit viral. Këta individë përfshijnë:

 • Lagjet e afërta – Nxënësit e shkollës, ata që jetojnë në një konvikt ose kishë mund ta kalojnë sëmundjen përmes mjedisit të tyre, duke rritur kështu rrezikun e infektimit.
 • Të rriturit e moshuar – Të moshuarit, veçanërisht ata në një shtëpi pleqsh, janë në një rrezik në rritje të një infeksioni viral. Ndërsa dikush plaket, sistemi i tyre imunitar nuk funksionon më si dikur. Për më tepër, individët në një shtëpi pleqsh do të vijnë në kontakt të ngushtë me të tjerët që mund të transmetojnë virusin.
 • Sistemi imunitar i dobët – Nëse sistemi juaj imunitar është i komprometuar për shkak të AIDS/HIV, terapisë së kancerit (kimioterapia ose rrezatimi) ose gjendjeve të tjera mjekësore, ju jeni në një rrezik të shtuar për t’u sëmurë.
 • Fëmijët e vegjël – Fëmijët e moshës elementare dhe më të vegjël janë në një rrezik të shtuar të zhvillimit të gastroenteritit viral sepse sistemi i tyre imunitar nuk është zhvilluar plotësisht.

Simptomat e gastroenteritit viral

Simptomat e gastroenteritit viral shfaqen brenda një ose dy ditësh nga kontakti me një individ me infeksionin ose ushqimin/pijen që është kontaminuar. Simptomat zakonisht zgjasin deri në dhjetë ditë, në varësi të virusit që shkaktoi infeksionet tuaja. Simptomat e këtij infeksioni viral gastrointestinal përfshijnë:

 • Ngërçe/Dhimbje barku – Inflamacioni në traktin gastrointestinal së bashku me të vjellat, diarrenë dhe dhimbjet e muskujve mund të shkaktojnë dhimbje barku ose ngërçe të barkut.
 • Diarreja – Diarreja ujore është shpesh simptoma më e zakonshme e këtij infeksioni. Diarreja mund të jetë konstante, ose mund të vijë dhe të shkojë gjatë gjithë infeksionit tuaj.
 • Ethet – Kur keni të bëni me një infeksion viral që sulmon sistemin gastrointestinal, një temperaturë e ulët është e zakonshme.
 • Dhimbje koke – Individët që kanë gastroenterit viral mund të përjetojnë një dhimbje koke të bezdisshme që nuk i përgjigjet mjekimit. Kjo dhimbje koke shpesh shkaktohet nga dehidratimi dhe temperatura e ulët.
 • Dhimbjet e muskujve – Dhimbjet e muskujve janë të zakonshme me infeksionet virale. Dhimbjet e muskujve mund të shkaktohen nga dehidratimi, inflamacioni dhe ethet.
 • Nauze – Një tjetër simptomë që mundon të sëmurët është vjellja. Inflamacioni në traktin gastrointestinal mund të ngadalësojë tretjen, gjë që mund të shkaktojë nauze.
 • Të vjella – Shumë individë do të përjetojnë të vjella të pandërprera për ditët kur kanë rënë në kontakt me një virus që sulmon traktin gastrointestinal.

Komplikacioni kryesor i gastroenteritit viral është dehidrimi. Dehidratimi ndodh kur ju keni një humbje të lëngjeve, kripërave dhe mineraleve nga trupi. Një nga mënyrat më të mira për të shmangur dehidratimin është të përpiqeni të zëvendësoni lëngjet dhe elektrolitet tuaja të humbura nga të vjellat dhe diarreja. Pijet e mbushura me elektrolit do të ndihmojnë në luftimin e dehidrimit dhe zëvendësimin e mineraleve të humbura.

Individët me sistem imunitar të dobësuar, të moshuarit dhe fëmijët e vegjël janë në një rrezik të shtuar për t’u dehidruar rëndë. Kur kjo ndodh, shtrimi në spital mund të jetë i nevojshëm në mënyrë që lëngjet e humbura të zëvendësohen në mënyrë intravenoze. Edhe pse e rrallë, dehidrimi mund të çojë në vdekje nëse nuk trajtohet.

 

Mbrohuni nga gripi i stomakut

Ka disa gjëra që mund të bëni për të ulur rrezikun e gripit të stomakut. Ndjekja e këtyre sugjerimeve është veçanërisht e rëndësishme nëse dikush në shtëpinë tuaj është diagnostikuar me këtë sëmundje GI. Mbroni veten duke:

 • Larja e duarve – Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për t’u mbrojtur nga gripi i stomakut është të lani duart shpesh. Përdorni ujë të ngrohtë, shumë sapun dhe fërkojini duart fort për 20 sekonda, duke u kujdesur që të pastroni nën thonj, rreth kutikulave, midis gishtërinjve dhe në rrudhat e duarve. Nëse nuk mund të përdorni ujë dhe sapun, duhet të përdorni dezinfektues duarsh.
 • Dezinfektimi – Nëse dikush në shtëpinë tuaj po përjeton simptomat e gastroenteritit, sipërfaqet duhet të dezinfektohen shpesh. Ju duhet të dezinfektoni dorezat e dyerve, dorezat e rubinetit, tualetet, telefonat, dorezat e frigoriferit dhe telekomandat shumë herë në ditë.
 • Larja – Veshjet e ndotura duhet të lahen menjëherë në larjen më të nxehtë të mundshme. Mos harroni të lani duart sapo të ngarkoni rrobat në lavatriçe për të shmangur kontaminimin e kryqëzuar.
 • Shmangia – Individët që kanë gastroenterit viral nuk duhet të përgatisin ushqim ose pije deri në 48 orë pasi të gjitha simptomat të jenë zgjidhur. Ju gjithashtu duhet të shmangni kontaktin e ngushtë me çdo individ që ka virusin.
 • Vaksinimi – Ekziston një vaksinë efektive që mbron nga rotavirusi, i cili është një nga shkaqet kryesore të gastroenteritit. Kjo vaksinë jepet zakonisht gjatë vitit të parë të jetës dhe është efektive në minimizimin e simptomave.
 • Udhëtimi – Kur jeni duke udhëtuar në një vend të huaj, jeni në një rrezik më të madh për t’u prekur nga gastroenteriti viral. Ka disa gjëra që mund të bëni për të minimizuar rrezikun tuaj duke përfshirë pirjen dhe larjen e dhëmbëve me ujë në shishe, shmangien e ushqimeve të papërpunuara ose të papjekura dhe shmangien e akullit në pijet tuaja.

Trajtimi i gastroenteritit viral

Gastroenteriti viral shkakton një sërë simptomash, duke përfshirë të vjella, diarre, ethe, ngërçe dhe dhimbje koke. Për shkak se ky është një infeksion viral, antibiotikët nuk do të ndihmojnë. Mjeku juaj gjithashtu do të rekomandojë ushqime të caktuara dhe do të paralajmërojë kundër llojeve të tjera të ushqimeve ndërsa keni të bëni me një infeksion viral GI.

 • Dehidratimi – Ofruesit e mjekësisë funksionale fokusohen në parandalimin e dehidrimit kur trajtojnë gastroenteritin viral. Solucionet e rehidrimit pa recetë përdoren për të zëvendësuar lëngjet thelbësore dhe elektrolitet që zakonisht humbasin me të vjella dhe diarre.
 • Dieta – Ngrënia e një diete të butë mund të ndihmojë në lehtësimin e të përzierave dhe t’i sigurojë trupit lëndët ushqyese që i nevojiten. Dieta BRAT (banane, oriz, salcë molle dhe bukë e thekur) rekomandohet shpesh gjatë fazave të hershme të sëmundjes virale. Pasi të filloni të rikuperoni, mund të shtoni ushqime të tjera të buta. Shmangni ushqimet me sheqer dhe me yndyrë të lartë kur jeni të sëmurë.
 • Pushoni – Një nga gjërat më të mira që mund të bëni kur vuani nga një infeksion viral është të pushoni shumë. Kur jeni në pushim, trupi juaj do të jetë në gjendje të luftojë më mirë infeksionin dhe të zvogëlojë rrezikun e dobësisë dhe lodhjes.
 • Terapia e nxehtësisë – Një jastëk ngrohës mund të ndihmojë në lehtësimin e ngërçeve të stomakut. Shmangni të lini një jastëk ngrohës në lëkurën tuaj për një kohë të gjatë. Ne rekomandojmë kufizimin e përdorimit në jo më shumë se 15 minuta në të njëjtën kohë.
 • Probiotikët – Gastroenteriti viral mund të shkaktojë që bakteret në traktin tuaj të tretjes të çekuilibrohen. Konsumimi i ushqimeve të pasura me probiotikë si kosi dhe marrja e një suplementi probiotik mund të ribalancojë florën në sistemin tuaj gastrointestinal dhe të lehtësojë diarrenë, të përzierat dhe të vjellat.
 • Bimët – Xhenxhefili dhe nenexhiku mund të ndihmojnë në zbutjen e stomakut tuaj të mërzitur dhe lehtësimin e të përzierave.

Leave a comment

X