Çfarë është sulfati I nikelit dhe ushqimet e pasura me të

Çfarë është sulfati I nikelit dhe ushqimet e pasura me të
25 Nov 2023

 

Nikeli është një metal i bardhë-argjendi që gjendet natyrshëm në mjedis dhe i njohur për forcën dhe rezistencën ndaj nxehtësisë dhe korrozionit. Ndërsa prodhuesit shpesh e përdorin atë me metale të tjera në sende si bizhuteri, monedha dhe çelësa, ju mund të gjeni sasi të vogla nikeli në shumë ushqime, duke përfshirë disa drithëra, fruta, perime, çokollatë, çaj dhe shumë më tepër.

Ndërsa nikeli është i pranishëm në një shumëllojshmëri artikujsh dhe materialesh ushqimore, ai mund të shkaktojë një përgjigje imune tek disa njerëz. Për ata me alergji ndaj nikelit, ngrënia e ushqimeve që përmbajnë nikel mund të shkaktojë simptoma si skuqje ose dhimbje stomaku.

Pse duhet të hani më pak nikel?

Përafërsisht 8% deri në 19% e popullsisë në Evropë ka një alergji ndaj nikelit {Dermatiti i kontaktit}. Ky është zakonisht një reagim ndaj prekjes fizike, si prekja e një pjese të pajisjes së bërë nga nikeli. Megjithatë, njerëzit e tjerë reagojnë ndaj nikelit të futur përmes dietës së tyre. Edhe në doza të ulëta, lëkura e tyre ende mund të reagojë në një mënyrë të ngjashme. Kjo alergji e lëkurës prodhon dermatit kontakti, i cili përfshin simptoma si skuqje, acarim, inflamacion  në lëkurë.

Në të tjera, reagimi shkon përtej acarimit të lëkurës. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje koke, dhimbje barku dhe simptoma të frymëmarrjes. Kjo njihet më shpesh si Sindroma Sistemike e Alergjisë së Nikelit .

Mjekët gjithashtu e lidhin këtë ndjeshmëri ndaj nikelit me përjetimin e simptomave të fibromialgjisë, lodhjes kronike dhe sëmundjeve të tjera kronike.

Megjithatë, është e rëndësishme të mbani në mend se ata pa ndjeshmëri ndaj nikelit duhet të jenë të sigurt për të konsumuar nivele të moderuara të nikelit në ushqime. Para se të hani një ushqim që është i lartë në nikel, konsideroni fillimisht të hani një ushqim tjetër. Marrja e nikelit me stomakun bosh mund të rrisë efektet.

Ushqimet me nikel

Niveli i nikelit në ushqime varet nga speciet bimore dhe nikelit në përmbajtjen e tokës. Në rastin e prodhimeve të detit, kjo varet nga mjedisi ujor. Megjithatë, disa burime ushqimi dihet se përmbajnë më shumë nikel se të tjerët. Këtu janë disa ushqime me përmbajtje të lartë nikel për të shmangur.

 1. Miell dhe drithëra

Studimet kanë treguar se mielli i grurit përmban 12.70 miligramë për kilogram. Llojet e tjera të drithërave gjithashtu janë gjetur të përmbajnë nivele të larta të nikelit, duke përfshirë:

 • Tërshëra
 • Hikërror
 • Grurë i tëri
 • Embrion gruri
 • Bukë dhe drithëra me shumë kokrra
 • Oriz kaf i palustruar
 1. Farërat

Farat e lulediellit, farat e susamit dhe farat e jonxhës dihet se përmbajnë një sasi të moderuar të nikelit. Megjithatë, jo të gjithë do të jenë të ndjeshëm ndaj këtyre farave, kështu që është më mirë të hani me moderim.

 1. Ushqim deti

Ushqimet e detit dhe butakët, duke përfshirë karkalecat, midhjet, përmbajnë sasi të larta nikeli. Një studim zbuloi se disa lloje peshqish përmbajnë 0.08 miligramë nikel. Njerëzit me alergji ndaj nikelit duhet të shmangin peshkun, pasi sasitë e nikelit ndryshojnë sipas llojit dhe mund të jenë të vështira për t’u gjurmuar.

 1. Bishtajoret

Disa lloje bishtajoresh përmbajnë nivele të larta të nikelit, duke përfshirë:

 • qiqrat
 • Thjerrëzat
 • Kikirikët
 • Soja (dhe produkte të tjera të sojës, duke përfshirë tofu)
 1. Perimet

Hulumtimet tregojnë se perimet e gjelbra përmbajnë 0,11 miligramë nikel krahasuar me perimet e tjera me një përmbajtje nikel prej 0,09. Ndërsa jo të gjitha perimet përmbajnë sasi të nikelit, perimet e mëposhtme duhet të shmangen ose të hahen në moderim:

 • Maja
 • Presh
 • Lakra
 • Kale
 • Spinaqi
 • Marule
 • Mashurka
 1. Frutat

Ju mund t’i hani shumicën e frutave në mënyrë të sigurt për shkak të sasisë së tyre të vogël të nikelit. Megjithatë, fiqtë, ananasi, kumbullat e thata dhe mjedrat kanë më shumë gjasa të shkaktojnë një reagim te njerëzit me alergji.

 1. Çokollatë

Yndyra në kokrrat e kakaos mund të rrisë reagimin e mundshëm me nikelin. Studimet kanë treguar se përmbajtja e lartë e nikelit në kakao është pavarësisht nga përmbajtja e nikelit në tokë. Shmangni pijet me çokollatë dhe kakao. Nëse hani çokollatë, kërkoni varietete të çokollatës me qumësht me pak yndyrë.

Alternativa pa nikel

Nëse jeni reagues ndaj ushqimeve që përmbajnë nikel ose jeni duke përjetuar shpërthime, mjeku juaj mund të rekomandojë një dietë me nivel të ulët nikel. Këto janë disa ushqime alternative me pak ose aspak nikel.

 1. Misër

Në vend të ushqimeve me bazë gruri, alternativat e misrit kanë vetëm gjurmë të vogla të nikelit. Ushqimet si mielli i misrit, tortillat e misrit ose niseshte misri mund të zëvendësojnë me siguri grurin ose drithërat.

 1. Mishrat

Të gjithë mishrat që nuk janë të detit përmbajnë sasi të ulëta të nikelit, duke përfshirë viçin, pulën, sallamin, proshutën dhe veshkat. Në përgjithësi, shpendët përmbajnë 0,04 miligramë nikel për kilogram. Të gjitha këto janë alternativa të shkëlqyera ndaj butakëve dhe ushqimeve të detit për të marrë sasinë tuaj ditore të proteinave pa rrezikuar një reagim ndaj nikelit.

 1. Frutat

Shumica e frutave, duke përfshirë dardhat, luleshtrydhet, mollët, rrushin dhe shumicën e manave, janë të sigurta për t’u ngrënë në një dietë me nivel të ulët nikel. Megjithatë, hani mjedra dhe banane me moderim.

 1. Oriz i lëmuar

Për orizin dhe produktet me bazë orizi, kërkoni oriz të lëmuar në vend të palustruar. Orizi konsiderohet “i lëmuar” kur hiqen lëvozhga, krundet dhe embrioni. Orizi i bardhë është zakonisht i lëmuar dhe i sigurt për t’u ngrënë.

 1. Perimet me rrënjë

Perimet me rrënjë – si patatet, karotat, panxhari, patatet e ëmbla dhe qepët – përmbajnë vetëm sasi të vogla të nikelit dhe janë të sigurta për t’u ngrënë për ata me ndjeshmëri.

Leave a comment

X