Dieta dhe aknet

Dieta dhe aknet
28 Aug 2023

Dieta dhe aknet

A ka një lidhje midis dietës dhe akneve?

Lidhja midis dietës dhe akneve është demonstruar në mënyrë empirike nga shumë njerëz. Ka nga ata që mbulohen me puçrra kur e teprojnë me çokollatën, nga ata që vënë re një lidhje mes akneve dhe ushqimeve të yndyrshme si të skuqura, dhe nga ata që i konsiderojnë puçrrat e urryera si “shpërthimin” e pashmangshëm të një dispepsie të kohëve të fundit. Megjithatë, që nga vitet 1960, kërkimet shkencore kanë nënvizuar vazhdimisht mungesën e marrëdhënieve të qarta midis dietës dhe akneve.

Ata që praktikojnë mjekësinë holistike, nga ana tjetër, gjithmonë kanë pohuar se toksinat, stresi dhe ushqimi i dobët kontribuojnë ndjeshëm në skuqjen. Megjithatë, duke shqyrtuar literaturën shkencore të viteve të fundit, kuptojmë se edhe sipas disa studimeve akademike ekziston një lidhje midis akneve dhe dietës.

Ushqimet që duhen shmangur

Hulumtimet më të akredituara mbi këtë temë tregojnë se një dietë e pasur me ushqime me një indeks të lartë glicemik mund të favorizojë shfaqjen e akneve.

 • Ushqimet me indeks të lartë glicemik

Nëse konsumohen me tepricë, pijet me sheqer, kosin dhe lëngjet e frutave të ëmbëlsuara me sasi industriale saharoze, bukë të bardhë, produkte pastiçerie dhe ëmbëlsira të ndryshme, rrisin nivelet e insulinës, e cila nga ana tjetër rrit sintezën e IGF-1 dhe androgjenëve.

Këto hormone stimulojnë prodhimin e sebumit në lëkurë, një masë vajore që zgjeron muret e gjëndrës së flokëve dhe përfshin mbetjet qelizore derisa të bllokohen. Përveç rritjes së sekretimit dhjamor, në fakt, IGF-1 stimulon edhe hiperkeratizimin e shtresës së korneumit (ajo trash shtresën më sipërfaqësore të epidermës, duke përshpejtuar qarkullimin e saj).

Grumbullimi i sebumit dhe mbetjeve brenda folikulit të qimeve çon në formimin e “prizave” të vërteta, të quajtura komedone (në fillim kokat e bardha dhe më pas pikat e zeza) dhe favorizon shfaqjen e puçrrave.

 

Këto të fundit shkaktohen nga aktiviteti i disa baktereve të lëkurës, të cilat ushqehen me sebum dhe çlirojnë acide yndyrore të lira. Këto substanca tërheqin qelizat e bardha të gjakut dhe molekula të ndryshme inflamatore, duke krijuar atë që zakonisht quhet furunkle.

Prandaj, ulja e pranisë së ushqimeve me indeks të lartë glicemik në dietën e dikujt duket të jetë një strategji e vlefshme për të zbutur ashpërsinë e manifestimeve akneike. Jo vetëm kaq, e dimë prej kohësh se ky rregull mbron edhe nga mbipesha, obeziteti, rezistenca ndaj insulinës, diabeti i tipit II, sindroma e vezores policistike dhe sëmundjet koronare të zemrës.

Akne dhe çokollatë

Nga ushqimet që mendohet se janë përgjegjëse për aknet, çokollata është ndoshta ajo që përfshihet më shpesh.

Duke qenë se është një ushqim me indeks dhe ngarkesë të lartë glicemie, është e qartë se abuzimi me çokollatën mund të favorizojë shfaqjen e akneve dhe puçrrave.

Megjithatë, për të sqaruar rolin e këtij ushqimi në dietën e akneve, është e rëndësishme të merret parasysh cilësia e çokollatës së konsumuar.

Nëse marrim si referencë çokollatat komerciale (psh Nutella), ato janë mesatarisht ushqime me indeks dhe ngarkesë të lartë glicemie (sepse janë shumë të pasura me sheqerna), me përqindje të lartë të yndyrës së ngopur nga vaji i palmës. Shpesh ka edhe derivate qumështi dhe shija e tyre veçanërisht e ëmbël dhe tërheqëse shpesh çon në konsumimin e tyre të tepërt. Prandaj, këto produkte me cilësi të dobët mund të konsiderohen si prototipi ideal i ushqimit kundër akneve.

Situata është e ndryshme për çokollatë ekstra të errëta me përqindje të lartë kakao (70% e më shumë), në të cilat përmbajtja e sheqernave të thjeshta është më e ulët dhe ku vajrat tropikalë nuk gjenden normalisht. Për më tepër, shija e hidhur tenton të kufizojë porcionet e konsumit. Prandaj, të mësosh qiellzën me këtë kategori produktesh duke shmangur ato komercialet mund të jetë një ndihmë e vlefshme në dietën kundër akneve.

Nëse do të duhej të hartonim një dietë specifike kundër akneve, do të duhej të përsërisnim në detaje parimet bazë të një diete të shëndetshme. Prandaj, është i rëndësishëm:

 

 • Një konsum i ulët i karbohidrateve të rafinuara me sasinë e duhur të yndyrave, proteinave, karbohidrateve komplekse dhe mbi të gjitha fibrave, kripërave minerale dhe vitaminave,
 • rizbuloni peshqit dhe bishtajore të paktën disa herë në javë secila
 • kufizoni kripën dhe alkoolin
 • në të njëjtën kohë rrisni marrjen e ushqimeve bimore (fruta dhe perime) duke arritur të konsumoni të paktën 4-5 porcione në ditë.
 • Një dietë e këtij lloji siguron substanca të shumta funksionale (fitokomplekse), të cilat veprojnë në mënyrë harmonike në rregullimin e funksioneve biologjike dhe eliminojnë çdo nevojë për t’iu drejtuar suplementeve të ndryshme.

Suplemente kundër akneve

Midis tyre ka produkte të krijuara posaçërisht për aknet, përbërja e të cilave – në mungesë të një ilaçi universal efektiv – është më e ndryshueshme.

Në përgjithësi, ne përpiqemi të veprojmë në disa fronte, duke shtuar substanca të ndryshme në dietë, si p.sh.

 • antioksidantë;
 • vitamina (veçanërisht A, E, C dhe acid pantotenik);
 • fibra dhe probiotikë për të rregulluar funksionin e zorrëve;
 • zink;
 • detoksifikues të mëlçisë (boldo, angjinarja, gjembaku i qumështit);
 • ekstrakte bimore me veti antiandrogjenike (Serenoa repens, fara kungulli, pëllumb afrikan) për meshkuj;
 • fitoestrogjene për gratë.

Leave a comment

X