Kujdesi ushqimor për dhëmbë të shëndetshëm

Kujdesi ushqimor për dhëmbë të shëndetshëm
22 Nov 2023

 

Prishja e dhëmbëve (i njohur edhe si kariesi ose kavitetet) është një sëmundje e zakonshme e lidhur me dietën që çon në humbjen e mineraleve të forta nga dhëmbët e të rriturve dhe të qumështit. Në fazat e hershme mund të shfaqet si një njollë e bardhë ose e errët në dhëmb, por me humbjen e më shumë mineraleve mund të shfaqet një zgavër ose vrimë.

Humbja e mëtejshme e mineraleve mund të çojë në futjen e zgavrës në qendër të dhëmbit (pulpë), e cila mund të çojë në dhimbje dhëmbi.

Si ndodh prishja e dhëmbëve

Miliona baktere jetojnë në gojën tuaj dhe ngjiten në dhëmbë në një grumbull të butë të quajtur pllakë dentare. Këto baktere përdorin sheqernat në ushqimin dhe pijet që konsumoni për të krijuar energjinë që u nevojitet për të jetuar.

Kur e ktheni sheqerin në energji, bakteret në gojën tuaj krijojnë acid si një produkt i mbeturinave. Ky acid shpërndan kristalet e dhëmbëve tuaj dhe shkakton humbje të mineraleve, duke e dobësuar dhëmbin. Sa më shpesh të hani ose pini gjëra me sheqer, aq më shpesh bakteret prodhojnë acid dhe kjo mund të çojë në shenja të prishjes së dhëmbëve si njolla të bardha dhe kavitete.

Pështyma juaj punon për të parandaluar prishjen e dhëmbëve. Lan sheqerin nga goja dhe në stomak, ndalon acidin të shkaktojë dëme, lufton bakteret dhe mund të riparojë fazat e hershme të prishjes së dhëmbëve duke riparuar mineralet e dhëmbëve.

Nëse sasia e acidit nga bakteret në dhëmbët tuaj tejkalon efektin mbrojtës të pështymës tuaj, atëherë do të ndodhë prishja e dhëmbëve.

Prishja e dhëmbëve mund të parandalohet me:

 • duke ngrënë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar
 • zvogëloni sa shpesh hani ushqime me sheqer ose pini pije me sheqer. Mundohuni të mos shtoni sheqer në çajin ose kafenë tuaj
 • shmangni ushqimet me sheqer midis vakteve. Nëse do të hani diçka të ëmbël, përpiquni ta keni gjatë vakteve
 • pini ujë rubineti (që përmban fluor) në vend të pijeve joalkoolike ose lëngjeve
 • jini të vetëdijshëm për sheqernat e fshehura në ushqime, drithëra dhe produkte të tjera të paketuara.
 • larja e dhëmbëve dy herë në ditë dhe pastrimi me fill një herë në ditë – higjiena e mirë orale do të zvogëlojë bakteret e dëmshme. Mos harroni se vetëm larja nuk do të largojë të gjitha bakteret, sheqerin dhe acidin që janë krijuar midis dhëmbëve tuaj. Nëse harroni të përdorni fillin ose të përdorni një furçë ndërdhëmbësh (për hapësira më të mëdha midis dhëmbëve), deri në një të tretën e çdo dhëmbi nuk pastrohet!
 • duke përdorur pastë dhëmbësh që përmban fluor dhe duke pirë ujë të rubinetit nëse jetoni në një zonë me fluor në ujin e pijshëm. Fluori mbron dhëmbët nga acidet. Nëse jetoni në një zonë pa ujë të pijshëm të fluorizuar, flisni me dentistin tuaj se cilat produkte të kujdesit oral do të ishin më të mirat për ju
 • përtypja e çamçakëzit pa sheqer pas ngrënies për të rritur rrjedhjen e pështymës – pështyma është shumë e rëndësishme për mbrojtjen e dhëmbëve tuaj nga prishja
 • të qëndroni mirë të hidratuar pasi kjo përmirëson pështymën tuaj – mbani mend se dehidrimi mund të zvogëlojë sasinë e pështymës që prodhoni, kështu që pini 6-8 gota lëngje në ditë, kryesisht ujë rubineti
 • duke i vulosur brazda të thella në disa nga dhëmbët tuaj me material dentar të quajtur fisure sealant, nëse rekomandohet nga dentisti juaj – kjo mund të parandalojë prishjen e dhëmbëve në sipërfaqet kafshuese të dhëmbëve tuaj
 • të mos vendosni asnjë pije të ëmbël (si lëngje, pije freskuese ose freskuese) në shishet e foshnjave ose në gotat e të vegjëlve. Edhe shishet e qumështit mund të shkaktojnë prishje të dhëmbëve tek foshnjat nëse ata mësohen t’i pinë ato gjatë natës, pasi sheqernat e qumështit vazhdojnë t’u lajnë dhëmbët gjatë gjumit.
 • të pini pak ujë rubineti për të larë sheqernat nga goja nëse keni ushqim ose pije me sheqer, por nuk mund të lani dhëmbët menjëherë pas kësaj
 • Fshirja e dhëmbëve të foshnjave me një leckë të lagur për fytyrën pas shishes së natës është më mirë nëse ato janë shumë të vogla për t’i larë.

Pështyma ndihmon në parandalimin e prishjes së dhëmbëve

Pështyma është një mbrojtje e fuqishme natyrore kundër prishjes së dhëmbëve. Mund të lajë sheqerin nga goja në stomak, të ndalojë efektin dëmtues të acidit të prodhuar nga bakteret, të luftojë bakteret dhe të kthejë fazat e hershme të prishjes së dhëmbëve duke riparuar mineralet e dhëmbëve. Një rrjedhje e reduktuar e pështymës (goja e thatë) mund të rrisë rrezikun e prishjes së dhëmbëve.

Shkaqet e gojës së thatë mund të përfshijnë:

 • Medikamentet – disa ilaçe dhe barna mund të ndikojnë në gjëndrat tuaja të pështymës dhe të zvogëlojnë sasinë e pështymës që ato mund të prodhojnë, duke çuar në tharje të gojës.
 • Dehidratimi – puna në një mjedis të thatë dhe mos pirja e ujit mjaft shpesh mund të çojë në një ulje të prodhimit të pështymës. Marrja e lartë e kafeinës që gjendet në kafe, çaj, çokollatë dhe pije kola mund të zvogëlojë nivelet e lëngjeve në trup dhe gjithashtu të zvogëlojë pështymë.
 • Kushtet që prekin gjëndrat e pështymës – për shembull sindroma Sjogren.
 • Trajtimet mjekësore – disa trajtime mjekësore si radioterapia, kimioterapia ose operacioni në kokë dhe qafë mund të reduktojnë përgjithmonë rrjedhjen e pështymës.
 • Nëse keni një gojë të thatë të vazhdueshme, konsultohuni me dentistin ose mjekun tuaj për të gjetur shkakun.

 

Trajtimi i prishjes së dhëmbëve

Prishja e hershme e dhëmbëve është e kthyeshme. Pështyma mund të depozitojë minerale përsëri në sipërfaqen e dhëmbit dhe përmirësimet në dietën tuaj dhe higjienën orale bëjnë një ndryshim të madh.

Dentisti juaj mund të trajtojë zonat e hershme të prishjes së dhëmbëve me fluor ose produkte të tjera për të ndihmuar me këtë proces. Vizitat e rregullta te dentisti (çdo 6 deri në 12 muaj) janë të rëndësishme në mënyrë që prishja të mund të identifikohet në këtë fazë të hershme kur mund të shmanget mbushja.

Rrezet X shpesh nevojiten për të diagnostikuar prishjen pasi mund të ndodhë në zona që nuk shihen me sy të lirë.

Kur prishja e dhëmbëve përkeqësohet, mund të jetë krijuar një vrimë që mund të ketë nevojë për mbushje. Dentisti juaj do të heqë pjesën e dëmtuar të dhëmbit dhe do ta riparojë dhëmbin me një material mbushës. Është e rëndësishme që kjo të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi sa më gjatë të lihet kariesi i patrajtuar, aq më shumë përhapet në dhëmb. Zbulimi dhe trajtimi i hershëm ndihmon në ruajtjen e forcës së dhëmbit dhe parandalon që bakteret të dëmtojnë qendrën e tij.

Ndërsa prishja përkeqësohet, njerëzit shpesh përjetojnë ndjeshmëri ndaj ushqimeve dhe pijeve të ëmbla, të ftohta ose të nxehta. Nëse ndjeni këtë lloj shqetësimi, flisni me dentistin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur për të trajtuar prishjen.

Nëse dhëmbi juaj ka pasur dhimbje, atëherë prishja mund të ketë arritur në qendër të dhëmbit dhe nervin brenda. Kur kjo ndodh, mund të nevojitet trajtimi i kanalit të rrënjës për të mbajtur dhëmbin në gojën tuaj.

Dentisti juaj mund t’ju japë këshilla se si të parandaloni rishfaqjen e kariesit. Thjesht mbushja e një vrime nuk do të ndalojë shfaqjen e kariesit në zona të tjera të gojës ose rreth mbushjes së re. Pra, nëse dentisti juaj ka gjetur prishje të dhëmbëve, përqendrohuni në gjërat që mund të bëni për të parandaluar prishjen e mëtejshme në të ardhmen.

Leave a comment

X