Stimuloni tiroiden tuaj dhe humbni peshë

Stimuloni tiroiden tuaj dhe humbni peshë
21 Nov 2023

 

Nëse keni një tiroide joaktive, e dini se sa e vështirë mund të jetë të humbni peshë. Një tiroide e ngadaltë mund të zvogëlojë metabolizmin e trupit tuaj dhe aftësinë e tij për të djegur yndyrën, duke e bërë më të vështirë humbjen e peshës. Për më tepër, një tiroide e ngadaltë mund të shkaktojë dobësi dhe lodhje, të cilat mund të pengojnë më tej përpjekjet tuaja për të humbur peshë. Mësoni rreth mënyrave për të stimuluar tiroiden dhe për të humbur peshë.

 • Kapërceni problemet e tiroides dhe digjni yndyrën

Ka disa gjëra që mund të bëni për të stimuluar tiroiden tuaj, të cilat do të aktivizojnë metabolizmin tuaj dhe do ta ndihmojnë trupin tuaj të djegë dhjamin.

 • Shmangni ushqimet që shkaktojnë inflamacion

Shmangni ushqimet që shkaktojnë inflamacion sistemik. Ushqimet e përpunuara, sheqeri i rafinuar dhe vaji i rafinuar mund të rrisin inflamacionin në trup. Për më tepër, intolerancat ushqimore mund të shkaktojnë inflamacion. Intolerancat kryesore ushqimore përfshijnë soja, misri, gluteni dhe produktet e qumështit. Duke i eliminuar këto ushqime nga dieta juaj, ju mund të ndihmoni në shërimin e gjëndrës tiroide dhe të përmirësoni aftësitë tuaja për djegien e yndyrës.

 • Konsumi i jodit për përmirësimin e shëndetit të tiroides

Jodi është miku juaj më i mirë. Në mënyrë që tiroidja juaj të funksionojë siç duhet, duhet të përfshini jodin në dietën tuaj. Jodi është një mineral që përdoret nga gjëndra tiroide për të prodhuar T3 dhe T4. Shumica e njerëzve e dinë se ushqimet e detit, alga deti dhe peshqit e detit si toni dhe merluci janë të pasur me jod; megjithatë, shumë njerëz nuk e kuptojnë se produktet e qumështit, drithërat dhe buka përmbajnë sasi të mjaftueshme të jodit. Mungesa e jodit mund të çojë në zhvillimin e strumës (një zmadhim i gjëndrës tiroide) ose hipotiroidizëm

 • Hani vakte të vogla shpesh

Hani sapo të zgjoheni. Pritja më shumë se 30 minuta pasi zgjoheni për të ngrënë mund të shkaktojë stres të panevojshëm në trupin tuaj. Kur trupi juaj nuk ushqehet pas ngritjes, përgjigja e urisë mund të aktivizohet dhe të parandalojë tiroiden nga konvertimi i T4 në T3. Pasi të jetë aktivizuar reagimi i urisë, trupi juaj do të fillojë të ruajë yndyrën për një burim ushqimi rezervë emergjence. Së fundi, hani vakte të vogla gjatë gjithë ditës për të parandaluar trupin të mendojë se ushqimi është i pakët dhe duhet të aktivizojë reagimin e urisë për t’u mbrojtur nga uria.

 • Toksinat

Nëse keni nivele të larta të toksinave, tiroidja juaj mund të mos jetë në gjendje të funksionojë siç duhet. Toksinat gjenden në ujërat nëntokësore, ushqimet joorganike, peshqit e ngarkuar me mërkur dhe mbushjet orale. Ndjekja e një programi detoksifikimi mund të ndihmojë në tërheqjen e toksinave dhe metaleve të rënda nga trupi dhe përmirësimin e funksionit të tiroides.

 • Mangësi ushqyese

Mangësitë ushqyese mund të ndikojnë se sa mirë funksionon tiroidja juaj. Ka disa minerale që mund të zvogëlojnë sasinë e hormonit tiroide të prodhuar nga gjëndra tiroide. Seleni, zinku, jodi dhe tirozina janë të nevojshme për prodhimin e hormoneve të tiroides. Marrja e një suplementi vitaminash dhe mineralesh mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të tiroides.

Zgjidhni vitamina dhe minerale që mund të ndihmojnë në uljen e efekteve të hormoneve të stresit në metabolizmin tuaj dhe tiroiden. Kur jeni nën stres, trupi juaj prodhon kortizol. Kortizoli ul prodhimin e hormoneve tiroide, zvogëlon prodhimin e T3 dhe rrit shkatërrimin e T3 në trup. Përveç kësaj, nivelet e larta të kortizolit mund të shkaktojnë çekuilibër të sheqerit në gjak, gjë që mund të përkeqësojë më tej problemet e tiroides.

 • Gjumi adekuat

Bëni një gjumë të mirë të natës. Shumë nga hormonet që janë të nevojshëm për përmirësimin e shëndetit prodhohen gjatë gjumit. Nëse keni vështirësi për të fjetur, shkoni në shtrat çdo natë në të njëjtën kohë, ngrihuni çdo mëngjes në të njëjtën kohë, ulni temperaturën e dhomës së gjumit me disa gradë dhe përdorni dhomën tuaj të gjumit vetëm për intimitet dhe fjetje.

 • Ushtrimi

Ushtrimi është një pjesë e rëndësishme e çdo plani për humbje peshe. Nëse keni një tiroide që funksionon dobët, do të dëshironi të përfshini  stërvitje me pesha ashtu edhe ushtrime kardiovaskulare. Ushtrimet kardio rrisin frymëmarrjen dhe rrahjet e zemrës, shkrin yndyrat dhe djegin kalori. Shembuj të ushtrimeve kardio përfshijnë gjimnastikën, notin, ecjen, vrapimin dhe çiklizmin. Ushtrimi i stërvitjes së forcës ndihmon në ndërtimin e muskujve. Kur masa juaj e muskujve rritet, aftësitë tuaja për djegien e yndyrës rriten. Ushtrimet e stërvitjes së forcës janë krijuar për të ndërtuar dhe tonifikuar muskujt tuaj dhe për të përmirësuar forcën dhe qëndrueshmërinë tuaj.

 • Konsumoni ujë të mjaftueshëm

Pini ujë gjatë gjithë ditës. Ju duhet të qëndroni të hidratuar për të qenë të shëndetshëm. A e dini se pirja e dy gotave ujë rrit shkallën e metabolizmit? Përveç kësaj, pirja e ujit të ftohtë para se të hani mund të zvogëlojë sasinë e ushqimit që konsumoni dhe të përmirësojë përpjekjet e tiroides për humbje peshe.

 • Menaxhoni stresin

Stresi ul metabolizmin dhe ngadalëson funksionin e tiroides. Për më tepër, kur jeni të stresuar, keni më shumë gjasa të hani për shkak të stresit, duke rezultuar në shtim në peshë. Teknikat e reduktimit të stresit si meditimi, frymëmarrja e thellë dhe joga mund të ndihmojnë në përmirësimin e funksioneve të tiroides dhe t’ju ndihmojnë të digjni yndyrën dhe të rrisni metabolizmin.

 • Shëroni tiroiden tuaj dhe humbni peshë

Klinicistët e kuptojnë rëndësinë e trajtimit të trupit në tërësi në vend që të trajtojnë thjesht simptomat. Kur vuani nga funksionimi i ulët i tiroides dhe metabolizmi i ulët, duhet të adresoni çështjet themelore që po e pengojnë trupin tuaj të djegë dhjamin dhe të humbasë peshë. Disa nga çështjet më të zakonshme themelore duke përfshirë stresin, privimin e gjumit, mangësitë ushqyese dhe grumbullimin toksik në trup.

 

Këshillohet që të konsultoheni me mjekun tuaj. Mjeku juaj do të ndihmojë në përcaktimin se sa mirë funksionon tiroidja juaj, të identifikojë çdo mangësi ushqyese që duhet të adresohet, të diskutojë ndryshimet dietike dhe të rekomandojë një program fitnesi që do të forcojë metabolizmin dhe djegien e yndyrës.

Leave a comment

X