Mirkobiota dhe ndikimi në humor?

Mirkobiota dhe ndikimi në humor?
4 Jan 2024

Bakteret e zorrëve, të njohura sot si mikrobiota e zorrëve, luajnë një rol të rëndësishëm në humorin e një personi, si dhe janë thelbësore për shëndetin e zorrëve dhe sistemin imunitar. Komunikimi midis trurit dhe zorrëve, i njohur si “boshti zorrë-tru”, është një rrjet kompleks sinjalesh që ndikojnë si në sistemin nervor qendror ashtu edhe në sistemin e zorrëve, prandaj quhet “truri i dytë”. Sinjalet e mikrobiotës dhe lidhjet e saj mund të ndikojnë në disponimin dhe disa sjellje instinktive.

ÇFARË ËSHTË MIKROBIOTA E ZORRËS

Këto janë afërsisht një trilion baktere, kërpudha, protozoa dhe viruse që peshojnë afërsisht një kilogram e gjysmë dhe që veprojnë si një organizëm i vetëm që kryen shumë funksione të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Mikrobiota ndikohet mbi të gjitha nga dieta dhe ndryshon me moshën dhe stilin e jetesës. Në harkun e një dite, përbërja e saj mund të ndryshojë deri në 60%, ndërsa 40% priret të mos ndryshojë në moshën e rritur, por vetëm në fazën e stërvitjes dhe në një moshë të shtyrë. Mikrobiota mund të komunikojë me trurin nëpërmjet sinjaleve biokimike, hormoneve dhe sistemit nervor.

ÇRREGULLIMET E TRURIT TË DYTË

Neurotransmetuesit janë substanca të prodhuara nga neuronet në tru, por mikrobiota është gjithashtu e aftë të prodhojë dhe çlirojë neurotransmetues si GABA (acidi gama-aminobutirik) dhe serotonin, të cilët janë të përfshirë në rregullimin e humorit. Jo vetëm kaq, mikrobiota është në gjendje të ndikojë në prodhimin e neurotransmetuesve në tru, sepse disa baktere mund të sintetizojnë triptofanin, një pararendës thelbësor i aminoacideve të serotoninës, i cili gjithashtu është i përfshirë në rregullimin e gjumit. Përveç kësaj, mikrobiota e zorrëve mund të ndikojë në sistemin imunitar, inflamacionin dhe përshkueshmërinë e barrierës së zorrëve, të cilat nga ana tjetër mund të ndikojnë në tru dhe humor. Studimet kanë theksuar se një mikrobiotë e shëndetshme e zorrëve mund të promovojë mirëqenie më të mirë mendore dhe një rrezik të reduktuar të çrregullimeve të humorit, të tilla si ankthi dhe depresioni.

MIKROBIOTA E SHËNDETSHME DHE HUMORI I MIRË

Një dietë e larmishme dhe e ekuilibruar e pasur me fibra dhe që favorizon probiotikët (si kosi dhe ushqimet e fermentuara) dhe prebiotikët (si frutat, perimet dhe drithërat), së bashku me një mënyrë jetese të shëndetshme duke përfshirë aktivitetin e rregullt fizik dhe menaxhimin e stresit, mund të ndihmojë në promovimin e të dyjave. shëndetin e zorrëve dhe mirëqenien e përgjithshme mendore.

Në përmbledhje, disa këshilla:

Shmangni ushqimin e çrregullt dhe hani vakte të rregullta e të balancuara që përmbajnë karbohidrate komplekse (si drithërat), proteina (pulë, peshk, bishtajore) dhe yndyrna të shëndetshme (si avokado, arra, fara).

Sheqerna të moderuar të thjeshtë (sheqer i bardhë, sheqer kaf, fruktozë, mjaltë) që gjenden në ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer, lëngjet e frutave, sepse ato mund të shkaktojnë rritje të menjëhershme dhe rënie të niveleve të sheqerit në gjak, të cilat mund të kontribuojnë në ankth dhe nervozizëm. Zgjidhni burime natyrale të sheqerit, të tilla si fruta të freskëta ose drithëra të plota.

Kufizoni kafeinën dhe stimulantët (kafe, çaj, kola) sepse mund të rrisin ankthin dhe agjitacionin, ndaj këshillohet të moderoni konsumimin e tyre.

Shmangni stimuluesit si pijet energjike pasi ato mund të rrisin nervozizmin.

Rritni konsumin e frutave dhe perimeve të freskëta, ato janë të pasura me antioksidantë dhe lëndë ushqyese që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Përveç kësaj, disa zarzavate me gjethe, si spinaqi dhe lakra jeshile, përmbajnë magnez, një mineral që ndihmon në uljen e stresit.

Përfshini ushqime të pasura me proteina që ofrojnë triptofan, të përfshira në mishin e gjelit të detit, shpendët, peshkun, qumështin dhe derivatet e tij si dhe në farat e kungullit dhe arrat.

Mos pini alkool, edhe nëse fillimisht mund të duket relaksues pasi ndikon negativisht në sistemin nervor, mund të rrisë ankthin dhe të shqetësojë gjumin.

Pirja e shumë ujit natyral dhe gjithashtu si çajra bimorë, lëngje mishi, smoothie, dehidratimi ndikon në humor dhe stres.

Kujdesuni për higjienën e gjumit, përpiquni të flini 7-8 orë në natë. Kufizoni ekspozimin ndaj pajisjeve elektronike (PC, Tableta, Smartphone), fikini ato në dhomën e gjumit, pasi drita nga ekranet dhe valët elektromagnetike pengojnë gjumin e mirë.

SI TË PËRMIRËSOJMË MIKROBIOTËN E ZORRËVE

Të ushqyerit është vetëm një pjesë e tij. Një mënyrë jetese e shëndetshme: aktiviteti fizik, gjumi, teknikat e relaksimit dhe mbështetja psikologjike janë vendimtare për ruajtjen e shëndetit të mirë të zorrëve dhe mendore. Në fakt, një mënyrë jetese shumë stresuese shumë shpesh ndikon në zorrë e cila tenton të mos funksionojë më si duhet dhe të rrezikojë mirëqenien mendore të personit.

Leave a comment

X