Si të bëni DETOX pas pushimeve?

Si të bëni DETOX pas pushimeve?
4 Jan 2024

Kjo ndodh çdo vit. Tundimet e festave janë thjesht shumë për t’u rezistuar. Në fund të fundit, si mund t’i thuash jo asaj pjate të mrekullueshme me djathë, atyre biskotave të shijshme të Krishtlindjeve ose asaj proshutë të shijshme festash? Dhe le të mos harrojmë koktejet, apo pjet alkoolike. Por sapo pushimet të kenë mbaruar, e gjithë kjo kënaqësi e tepruar do t’ju bëjë të ndiheni më shumë se pak të fryrë dhe të plogësht.

Nuk ka dyshim se shumica prej nesh mund të përfitojnë nga një “rishikim”pas pushimeve. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të strapacoheni në palestër ose të jetoni me shkopinj selino për javët e ardhshme për t’i balancuar gjërat përsëri. Me pak mbështetje dhe një shtytje në drejtimin e duhur, trupi juaj mund të detoksifikohet pas pushimeve. Nuk kërkohet një dietë e shpejtë!

Kthehu në bazë

Ndonjëherë janë ndryshimet më të thjeshta që mund të kenë një ndikim pozitiv në mënyrën se si ndiheni. Limonët dihet se ofrojnë disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë stimulimin e tretjes. Kur kombinoni përfitimet e limonit me ujin, ju po hidratoni trupin tuaj, gjë që është thelbësore për të detoksikuar dhe për t’u ndjerë më mirë .

Filloni çdo ditë me një filxhan ujë të ngrohtë dhe limon të freskët të shtrydhur për të nxitur sistemin tuaj të tretjes në lëvizje. Dhe më pas, pini ujë me limon gjatë gjithë ditës për të mbajtur mëlçinë dhe veshkat tuaja në formë të lartë dhe për të inkurajuar procesin e detoksifikimit.

Çaji jeshil është gjithashtu i shkëlqyeshëm për tretjen dhe nxitjen e metabolizmit. Ju madje mund të shtoni limon në çajin tuaj jeshil për një nxitje shtesë. Nëse vuani nga urthi, dispepsi, gazrat, fryrjet ose zorrët e irrituara, provoni të pini çaj kopër pas ngrënies. Qetëson aparatin tretës dhe qetëson stomakun duke përmirësuar tretjen.

Ushqeni trupin tuaj me fruta dhe perime

Është normale të anashkaloni vaktet pasi e keni tepruar, por është shumë më mirë ta ushqeni trupin tuaj me fruta dhe perime të pasura me lëndë ushqyese që janë gjithashtu hidratuese. Kur jeni në modalitetin e detoksifikimit, kufizoni marrjen e proteinave shtazore dhe zgjidhni proteinat me bazë bimore. Ushqimet me bazë bimore janë më të lehta për sistemin tretës dhe do të mbështesin përpjekjet e trupit tuaj për të detoksikuar veten.

Konsideroni hidroterapinë e zorrës së trashë

Hidroterapia e zorrës së trashë është një mënyrë e sigurt dhe e butë për të përmirësuar tretjen tuaj, për të hequr toksinat e dëmshme dhe mbeturinat e tepërta nga zorrët tuaja dhe për të ribalancuar zorrën tuaj. Një trajtim i zorrëve do të rivendosë sistemin tuaj të tretjes duke pastruar zorrën tuaj. Jo vetëm kaq, por pastrimi i zorrës së trashë mund t’ju japë gjithashtu një nxitje energjie, të përmirësojë disponimin tuaj, të lehtësojë dhimbjet kronike të kokës, të pastrojë aknet dhe të zvogëlojë dhimbjet e kyçeve dhe inflamacionin në të gjithë trupin.

Provoni agjërimin me ndërprerje

Agjërimi me ndërprerje është një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë një pushim sistemit tuaj të tretjes pa pasur nevojë të duroni një agjërim të plotë. Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të detoksifikoni trupin tuaj pa u ndjerë sikur jeni në dietë. Për të bërë një agjërim me ndërprerje, hani vaktin tuaj të fundit të ditës jo më vonë se ora 19:00. Kur të zgjoheni në mëngjes, pini një filxhan kafe për t’ju ndihmuar të ndiheni të ngopur deri në kohën e drekës. Kur të jeni gati për të prishur agjërimin, hani një drekë të shëndetshme siç do të bëni normalisht. Kjo do ta mbajë trupin tuaj në një gjendje agjërimi të shëndetshëm për rreth 16 orë, duke e detyruar trupin tuaj të djegë yndyrën si lëndë djegëse . Ju nuk keni nevojë ta bëni këtë çdo ditë, një herë në javë është mjaft.

Lëvizni

Ushtrimi është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe i jep një nxitje sistemit tuaj të ngadaltë të tretjes dhe metabolizmit, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të shkoni domosdoshmerisht në palestër. Gjeni një formë ushtrimi që ju pëlqen, si vallëzimi, noti ose thjesht shëtitjet e gjata në ajër të pastër. Joga është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta rikthyer trupin në ekuilibër, plus ajo lehtëson stresin dhe rrit disponimin tuaj.

Merrni probiotikët tuaj

Një zorrë e shëndetshme është thelbësore për tretje të mirë, detoksifikim dhe humbje peshe. Probiotikët janë baktere të shëndetshme të zorrëve që mund të ribalancojnë zorrën tuaj pasi të keni tepruar. Mënyra më e mirë për të marrë probiotikët tuaj është të hani disa ushqime probiotike çdo ditë, si kos dhe ushqime të fermentuara. Ju gjithashtu mund të merrni një suplement probiotik për t’i dhënë trupit tuaj një nxitje shtesë të baktereve të shëndetshme.

Mbaj një regjim detox

Regjimet detox nga FitHealth Catering jane hartuar dhe monitoruar nga mjekja nutricioniste, për këtë arsye përvec se efektive, nuk kanë deficite në nutrientë. Ju do të vendosni organizmin tuaj në një gjendje detox i cili është i domosdoshëm për të ulur toksinat ne organizem, per te rene ne peshe dhe per te forcuar sistemin imunitar.

 

Më e rëndësishmja, mos e denoni veten për teprimin gjatë pushimeve. Të gjithë ne i dorëzohemi tundimit këtë periudhë të vitit. Lajmi i mirë është se dëmi nuk është i përhershëm dhe bërja e disa ndryshimeve të thjeshta në stilin tuaj të jetesës do t’i kthejë gjërat në rrugën e duhur shumë shpejt.

 

 

Leave a comment

X