Pse ndodh te ndihem keq pasi ha?

Pse ndodh te ndihem keq pasi ha?
21 Dec 2023

Ngrënia e ushqimit supozohet të jetë një ngjarje e këndshme; megjithatë, kur filloni të ndiheni keq pas çdo vakti, mund të filloni të keni frikë nga koha e vaktit. Ju mund të pyesni veten “Pse ndihem keq pasi ha?”. Ka disa arsye, prandaj mund të jetë e vështirë të përcaktohet shkaku kryesor. Le të hedhim një vështrim se si funksionon sistemi juaj tretës, shkaqet e zakonshme të problemeve tuaja të tretjes dhe ilaçet më të mira natyrore për të lehtësuar problemet tuaja të tretjes.

Si funksionon sistemi juaj tretës?

Sistemi juaj tretës është një sistem i ndërlikuar që zbërthen ushqimin dhe e kthen ushqimin tuaj në lëndë ushqyese dhe parandalon që mikrobet, toksinat dhe kimikatet e rrezikshme të hyjnë në gjakun tuaj. Kur përtypni dhe gëlltisni ushqimin tuaj, ai kalon nëpër ezofag derisa të arrijë në stomak. Aty përzihet me acidin e stomakut dhe më pas udhëton nëpër traktin e zorrëve ku ndodh tretja.

Trakti juaj tretës shkon nga goja juaj në zorrën e trashë dhe përfshin një sërë organesh, nervash, hormonesh dhe bakteresh. Për shkak të kompleksitetit të sistemit tuaj të tretjes, ka shumë gjëra që mund të shkojnë keq. Le të hedhim një vështrim në simptomat e zakonshme që mund të përjetoni pas ngrënies dhe shkaqet e këtyre simptomave.

Simptomat e problemeve me tretjen

Kur sistemi juaj tretës nuk funksionon siç duhet, mund të përjetoni një sërë simptomash të pakëndshme si p.sh.

Dhimbje barku

Fryrje

Djerse te ftohta

Kapsllëk

Ngërçe

Diarreja

Gazra

Kruarje

Gurgullima e stomakut

Dhimbje stomaku

Të vjella

Dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë.

Shkaqet e çrregullimeve të tretjes

Ka disa shkaqe që mund t’ju bëjnë të ndiheni të sëmurë pas një vakti, duke përfshirë helmimin nga ushqimi dhe shtatzëninë. Këtu janë dhjetë arsyet kryesore që ju përjetoni sëmundje, dhimbje barku dhe më shumë pas ngrënies.

-Refluksi i acidit – Refluksi i acidit ndodh kur valvula midis stomakut dhe ezofagut nuk mbyllet siç duhet, duke lejuar që acidet e stomakut të shkojne në ezofag. Kur kjo ndodh, ju mund të përjetoni dhimbje  dhe të përzier.

-Pijet e gazuara – Pirja e më shumë se një gote me një pije të gazuar mund të shkaktojë stres në sistemin tuaj të tretjes dhe të rezultojë në fryrje, dhimbje barku dhe gazra. Kur pini pije të gazuara, jeni duke gëlltitur xhepa ajri. Këto xhepa mund të bllokohen në stomak, duke rezultuar në dhimbje.

-Intoleranca ushqimore – Një intolerancë ushqimore ndodh kur trupi ka vështirësi në tretjen e një lloji të caktuar ushqimi ose një përbërësi që gjendet në ushqimin tuaj. Për shembull, nëse jeni intolerant ndaj laktozës, trupi juaj nuk është në gjendje të tresë laktozën (një sheqer) që gjendet në produktet e qumështit. Ju mund të përjetoni intolerancë ushqimore për vite me rradhë pa e ditur. Intolerancat ushqimore shkaktojnë simptoma të shumta delikate, duke përfshirë të përziera, lodhje, shtim në peshë, migrenë, mjegull të trurit dhe inflamacion të nivelit të ulët.

-Helmimi me ushqim – Helmimi nga ushqimi ndodh kur ushqimi nuk trajtohet siç duhet, nuk ruhet siç duhet në frigorifer ose nuk ruhet në mënyrë të sigurt. Mund të ndodhë gjithashtu kur konsumohen mish dhe vezë të papërpunuara ose të paziera. Ndotësit, duke përfshirë bakteret dhe viruset, mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi. Simptomat e helmimit nga ushqimi përfshijnë nauze, të vjella dhe diarre. Në mënyrë tipike, këto simptoma fillojnë brenda pak orësh pas konsumimit të ushqimit të kontaminuar.

-Problemet e fshikëzës së tëmthit – Kur fshikëza e tëmthit nuk funksionon siç duhet, ajo nuk do të prodhojë lendet e nevojshme për të tretur ushqimin tuaj siç duhet. Bila përmban acid që është i nevojshëm për zbërthimin e yndyrave. Simptomat më të zakonshme të një problemi të fshikëzës së tëmthit përfshijnë dhimbjen e kuadratit të sipërm të djathtë që mund të shtrihet në shpinë pranë tehut të shpatullave. Ju gjithashtu mund të përjetoni nauze, të vjella dhe diarre.

-Përtypja e gabuar – Tretja fillon në gojën tuaj. Ndërsa përtypni, gjëndrat tuaja të pështymës sekretojnë enzima që ndihmojnë në shpërbërjen e ushqimit. Nëse nuk e përtypni siç duhet ushqimin, sistemi juaj tretës duhet të punojë më shumë, gjë që mund të shkaktojë një sërë problemesh me tretjen. Ju duhet të përtypni ushqimin tuaj derisa të jetë pothuajse i lëngshëm; përndryshe, mund të përjetoni dhimbje barku, fryrje dhe gazra.

-Fibra te pakta – Fibra është jetike për tretjen e duhur. Fatkeqësisht, vlerësohet se shumica e njerëzve nuk hanë mjaftueshëm fibra. Fibrat ndihmojnë në pastrimin e traktit tretës, largimin e toksinave dhe ushqyerjen e baktereve të dobishme në traktin tretës. Përveç kësaj, fibra ndihmon në rregullimin e niveleve të hormoneve, balancimin e niveleve të glukozës dhe ju mban të ndiheni më të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore. Fibrat gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e peshës. Simptomat më të zakonshme të fibrave të ulëta përfshijnë kapsllëk, diarre, fryrje, fryrje dhe dhimbje barku.

-Qëndroni drejt – Mund të jetë joshëse të shtriheni pas një vakti të shijshëm; megjithatë, mund të ngadalësojë tretjen dhe të rrisë rrezikun e urthit dhe dispepsisë. Për rezultate më të mira, hani të paktën dy deri në tre orë para gjumit. Për rezultate më të mira, bëni një shëtitje pasi të keni ngrënë. Hulumtimet kanë treguar se ecja pas një vakti përshpejton tretjen, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e problemeve të tretjes pas një vakti.

-Stresi – Stresi jo vetëm që ushtron presion mbi shëndetin tuaj mendor, por gjithashtu ushtron presion mbi shëndetin tuaj fizik. Kur jeni të stresuar, rritet prodhimi i kortizolit dhe hormoneve të tjera të stresit. Trakti juaj tretës mund të irritohet, ju mund të përjetoni Sindromën e Zorrës së Irrituar (IBS).

-Bakteret e çekuilibruara të  zorrëve – Trakti juaj tretës përmban triliona baktere, kërpudha dhe maja të dobishme si dhe të dëmshme. Mikrobet e dobishme janë thelbësore për shëndetin tuaj të tretjes. Ato ndihmojnë në zbërthimin e ushqimeve që hani dhe përmirësojnë imunitetin dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kur bakteret tona të zorrëve çekuilibrohen, mund të shkaktojnë një sërë problemesh me tretjen, duke përfshirë kapsllëk, diarre, fryrje, inflamacion dhe dhimbje barku.

Si të përmirësoni shëndetin tuaj të tretjes

Çështjet e shëndetit të tretjes janë shpesh komplekse dhe kërkojnë ndihmën e profesionistëve mjekësorë. Ekipi ynë i specialistëve përdor protokolle të provuara për të ndihmuar në korrigjimin e problemeve që po shkaktojnë problemet tuaja të tretjes. Planet e trajtimit mund të përfshijnë:

Ditarët e ushqimit – Një ditar ushqimor do të ndihmojë në identifikimin e çdo ushqimi që po shkakton probleme.

Dietë e ekuilibruar mirë – Ngrënia e një diete të ekuilibruar do të sigurojë që trupi juaj të ketë lëndët ushqyese që i nevojiten për të mbajtur sistemin tuaj të tretjes të funksionojë siç duhet.

Plotësimi i vitaminave dhe mineraleve – Kur keni probleme me tretjen, mund të përjetoni një sërë mangësish ushqyese. Suplementet mund të ndihmojnë trupin tuaj të riparojë veten, duke përfshirë traktin e zorrëve.

Shmangni ushqimet e yndyrshme dhe pikante – Ushqimet me yndyrë dhe pikante mund të irritojnë traktin tretës. Gjithashtu mund të rrisë rrezikun e gurëve në tëmth. Kufizimi i ushqimeve me yndyrë dhe ushqimeve pikante i jep trupit tuaj kohë për t’u rigjeneruar.

Ushtrimi – Ushtrimi është thelbësor për tretjen optimale. Ndihmon në përmirësimin e lëvizshmërisë së zorrëve, uljen e inflamacionit dhe uljen e stresit.

Teknikat e lehtësimit të stresit – Teknikat e lehtësimit të stresit ndihmojnë në uljen e ankthit dhe stresit. Disa nga teknikat më të mira të lehtësimit të stresit për shëndetin e tretjes përfshijnë meditimin, ushtrimet e frymëmarrjes së thellë dhe jogën.

Nëse jeni duke përjetuar dhimbje barku të rregullta, gazra, fryrje, diarre, nauze, të vjella dhe kapsllëk, kjo mund ta bëjë të ngrënit një problem. Kontaktoni FitHealth per me shume info.

Leave a comment

X