Udhëzuesi i një dietologu për t’i mbijetuar Krishtlindjeve

Udhëzuesi i një dietologu për t’i mbijetuar Krishtlindjeve
20 Dec 2023

Udhëzuesi i një dietologu për t’i mbijetuar Krishtlindjeve

Ju urojmë Gëzuar Krishtlindjet dhe një Vit të Ri të shëndetshëm.

Krishtlindjet dhe Viti i Ri janë të lidhura gjerësisht me kënaqësinë.

Pavarësisht nëse jeni të zellshëm për një mënyrë jetese aktive dhe të shëndetshme apo jo, Krishtlindjet mund të jenë një rast sfidues për të gjithë. Në çdo cep është një tjetër  pjatë që mamaja juaj e dashur e ka grumbulluar me të gjitha stolitë e Krishtlindjeve.

Një nga pengesat më të mëdha është se sezoni i festave zgjat 2-3 javë dhe është i mbushur me ngjarje dhe raste sociale. Rrjedhimisht, ngrënia e mirë dhe respektimi i një diete të shëndetshme mund të jetë sfiduese.

Për ta bërë këtë sezon idealisht pak më të lehtë për t’u lundruar, këtu janë disa këshilla të thjeshta që do t’ju bëjnë të dilni nga ana tjetër pa u ndjerë të plogësht dhe të fryrë:

 • Merrni njohuri për kontrollin e porcioneve. Ky është problemi më i madh gjatë sezonit të festave. Thuajse pritet që ne të hamë tepër, derisa të kemi dhimbje!

 

 • Gatuani vetë vaktin tuaj, në një pjatë të vogël ku të jetë e mundur. Nëse të tjerët po shërbejnë, kërkojuni atyre një pjesë më të vogël se mbushja e tepruar e pjatës.

 

 

 • Ju me të vërtetë nuk keni nevojë të hani gjithçka në pjatën tuaj.

 

 • Prisni 20 minuta para se të ktheheni për të ngrënë. Duhet kaq shumë kohë që truri juaj të regjistrojë se jeni të ngopur.

 

 

 • Zgjidhni ushqime për pjatën tuaj si mish i pjekur për proteina dhe një servirje të vogël karbohidratesh në madhësinë e grushtit si patate e pjekur, më pas synoni të mbushni pjesën mbizotëruese të pjatës tuaj me perime dhe sallata shumëngjyrëshe.

 

 • Kur bëhet fjalë për argëtimin, mendoni nëse ju duhen vërtet kupat shtesë me patate të skuqura, ëmbëlsira dhe biskota në krye të drekës apo darkës së madhe që do të shërbeni. Konsideroni t’i shërbeni të gjithëve një punch të shëndetshëm, të bërë me soda, limr, nenexhik dhe pak lëng të freskët ananasi, për shembull.

 

 

 • Nëse dëshironi të hiqni finger food, merrni parasysh tasat me arra dhe fara të përziera me fruta të thata si manaferrat goji, dardha dhe kajsitë, në vend të tortës së grirë, ëmbëlsirave dhe çokollatave.

 

 • Arrat në lëvozhgën e tyre, për t’u hapur me një arrëthyes, janë gjithashtu një mundësi e shkëlqyer. Përdorimi i një të tillë është një risi dhe ju hani shumë më pak arra kur nuk jeni duke ngrënë pa mend.

 

 

 • Vazhdoni të keni tre vakte të rregullta në ditë, të cilat nga ana tjetër do të ndihmojnë në zvogëlimin e natyrshëm të sasisë së servirjes së vakteve tuaja festive me familjen dhe miqtë.

 

 • Pjatat meze bëjnë opsione të shkëlqyera të vakteve të lehta. Shkoni për humus, tzatziki, pesto, domate të thara, djathë dhie, zemra artiçok dhe ullinj. Shërbejeni me shkopinj perimesh të freskëta dhe krakers.

 

 

 • Për shkak se ditët tona të festave janë më të shkurtra dhe më pak kërkuese, snack-et shpesh mund të mbahen shumë të lehta dhe të thjeshta, ose të hiqen plotësisht nëse mendoni se nuk keni nevojë për to. Ne priremi të flemë gjatë pushimeve dhe shpesh jemi ulur, që do të thotë më pak kërkesa për energji.

 

 • Paketoni disa ushqime në çantën tuaj kur jeni larg për ditën, apo edhe disa ditë. Kjo do të sigurojë që ju të keni ushqimin e duhur në dispozicion, në vend që të hidhni në servo për një pako patate të skuqura. Snacks si biskota cilësore muesli, arra dhe krakers me fara integrale janë opsione të lehta.

Leave a comment

X