Psoriasis: Ushqimet që duhet të hani dhe të shmangni nëse keni psoriasis

Psoriasis: Ushqimet që duhet të hani dhe të shmangni nëse keni psoriasis
13 Dec 2023

Psoriasis: Ushqimet që duhet të hani dhe të shmangni nëse keni psoriasis

Një sërë trajtimesh janë të disponueshme për psoriasis, nga pomadat e lëkurës deri te ilaçet që ndryshojnë sistemin tuaj imunitar. Por a mundet lehtësimi i simptomave të kësaj gjendjeje të zakonshme të jetë aq i thjeshtë sa ndryshimi i ushqimeve që hamë?

Dieta mund të luajë një rol më të madh sesa mendojmë në mënyrën se si trupat tanë trajtojnë inflamacionin.

Cila është marrëdhënia midis psoriazës dhe dietës suaj?

Psoriaza është një çrregullim kronik (afatgjatë) autoimun i lëkurës. Trupi gabimisht sulmon indet e veta. Fillon mbiprodhimin e qelizave të lëkurës, të cilat vendosin pllaka në lëkurën tuaj. Pllakat janë njolla të kuqe, me luspa që mund të kruhen ose të dhimbshme. Ndonjëherë psoriaza shoqërohet me artrit psoriatik, një gjendje inflamatore e kyçeve.

Asnjë nga këto kushte nuk shkaktohet nga çdo gjë që hani, por ekziston një lidhje e rëndësishme midis dietës suaj dhe psoriasis. Shumë ushqime dihet se shkaktojnë inflamacion në të gjithë trupin. Në disa njerëz, ky acarim i përhapur mund të përkeqësojë simptomat e psoriasis.

Si shkaktojnë inflamacionet ushqimet?

Hulumtimet sugjerojnë se disa ushqime, veçanërisht ato shumë të përpunuara, vënë në lëvizje mekanizmat mbrojtës të trupit tuaj.

Për shembull, ushqimet yndyrore mund të rrisin inflamacionin në indin dhjamor (dhjamin e trupit), i cili është në të gjithë trupin tuaj. Inflamacioni i vazhdueshëm i indit dhjamor (i zakonshëm tek njerëzit që janë mbipeshë ose obezë) rrit shumë rrezikun e psoriazës. Gjithashtu rrit rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës dhe kushteve të tjera kronike shëndetësore.

Ushqimet që duhen shmangur me psoriasis

Shumë nga të njëjtat ushqime me kalori të lartë që mund të çojnë në shtim në peshë dhe të rrisin rrezikun për obezitet, diabet dhe sëmundje të zemrës janë gjithashtu inflamatore. Ka disa kategori ushqimesh inflamatore që mund të përkeqësojnë simptomat e psoriazës.

 1. Alkooli

Konsumimi i tepërt i alkoolit bën që mëlçia juaj të punojë jashtë orarit. Duhet të prodhojë kimikate për të metabolizuar alkoolin, gjë që mund të çojë në inflamacion afatgjatë nëse pini shumë ose rregullisht. Alkooli gjithashtu mund të dëmtojë bakteret e mira në zorrët tuaja, të cilat mund të çojnë në inflamacion të zorrës së trashë.

 

 1. Qumështi

Shumë produkte të qumështit priren të jenë të pasura me yndyrë, gjë që mund të çojë në inflamacion. Produktet që përmbajnë qumështin e lopës përmbajnë gjithashtu kazeinë, një proteinë që disa njerëz nuk e tresin dot. Njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës nuk kanë mjaftueshëm enzimë tretëse laktazë. Irritimi kronik gastrointestinal nga këto gjendje mund ta përkeqësojë inflamacionin. Për disa njerëz, simptomat e psoriazës përmirësohen kur heqin bulmetin nga dieta e tyre.

 1. Ushqimet që përmbajnë karbohidrate të rafinuara

Karbohidratet e rafinuara janë shumë të përpunuara (mendoni bukën e bardhë, orizin e bardhë, makaronat, pastat dhe disa drithëra mëngjesi). Ata janë hequr nga fibrat dhe drithërat dhe kanë tendencë të përmbajnë shumë sheqer, gjë që mund të shkaktojë rritjen e sheqerit në gjak. Karbohidratet e rafinuara gjithashtu rrisin produktet përfundimtare të glikacionit të avancuar, të cilat janë substanca në gjakun tuaj që mund të çojnë në inflamacion.

 1. Ushqimet me yndyrna të ngopura dhe yndyrna trans

Yndyrnat në mishin e kuq, djathin, ushqimin e skuqur, margarinë, ushqimin e shpejtë dhe shumë ushqime të përpunuara dihet se shkaktojnë inflamacion në trup. Këto yndyrna rrisin sasinë e lipoproteinës me densitet të ulët (LDL) në gjakun tuaj, të quajtur edhe “kolesteroli i keq”. Studimet sugjerojnë se mund të ketë një lidhje midis yndyrës së tepërt në trup dhe zhvillimit të psoriasis dhe përkeqësimit të simptomave të psoriasis.

 1. Ushqime të pasura me sheqer të shtuar

Sheqernat e shtuar në sode, lëngje frutash, karamele, produkte të pjekura dhe ëmbëlsira të tjera janë të ndryshme nga sheqernat natyrale në ushqime si frutat. Trupat tanë prodhojnë insulinë për të përpunuar sheqerin, por shumë sheqer i shtuar detyron trupin tonë të ruajë atë energji shtesë në qelizat dhjamore dhe të rrisë përqindjen e  indit dhjamor. Ushqimet me shumë sheqerna të shtuara mund të çojnë gjithashtu në rritjen e niveleve të proteinave inflamatore të quajtura citokina. Disa studime sugjerojnë se ëmbëlsuesit artificialë si aspartami gjithashtu mund të çojnë në inflamacion kronik.

 1. Ushqimet që përmbajnë gluten

Hulumtimet sugjerojnë se njerëzit me psoriasis priren të kenë shkallë më të lartë të sëmundjes celiake. Tek njerëzit me sëmundje celiake, gluteni (një proteinë në grurë dhe disa kokrra të tjera) shkakton një përgjigje autoimune që shkakton trupin të sulmojë indet në zorrën e vogël. Njerëzit me sëmundje celiake duhet të shmangin plotësisht glutenin, megjithëse disa njerëz pa sëmundje kanë zbuluar se reduktimi i glutenit në dietën e tyre zvogëlon shpërthimet e psoriazës.

Si mund të matni inflamacionin në trup?

Ndërsa dihet se disa ushqime shkaktojnë inflamacion, jo të gjithë reagojnë në të njëjtën mënyrë ndaj këtyre ushqimeve.

Disa teste mund të matin inflamacionin me biomarkera, të cilat janë substanca në gjakun tuaj që rriten kur trupi juaj reagon në një mënyrë të caktuar ndaj ushqimeve të tilla si yndyrat ose sheqeri. Për shembull, një test i thjeshtë mund të kontrollojë për nivele të rritura të proteinës C-reaktive (PCR) në gjakun tuaj. Mëlçia prodhon PCR shtesë nëse ka inflamacion në trupin tuaj. Mjekët mund ta përdorin këtë test për të përcaktuar se sa gjasa keni për të zhvilluar një gjendje kronike si sëmundjet e zemrës.

Ndërsa rregulloni dietën tuaj për të lehtësuar simptomat e psoriazës, sigurohuni që të punoni me mjekun tuaj për të monitoruar simptomat dhe nivelet e inflamacionit.

 

Ushqimet që duhet të hani nëse keni psoriasis

Ashtu si disa ushqime shkaktojnë inflamacion, të tjerët mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit. Në përgjithësi, të kesh një dietë të ekuilibruar me ushqime të plota është qasja më e mirë për të reduktuar inflamacionin në të gjithë trupin. Mund të zvogëlojë shpërthimet e psoriazës ose t’i bëjë simptomat tuaja më pak të rënda. Ndjekja e një diete mesdhetare për artritin psoriatik ose psoriasis mund të zvogëlojë gjithashtu inflamacionin kronik që kontribuon në sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2, kancerin dhe kushte të tjera.

Ushqimet më të mira nëse keni psoriasis përfshijnë:

 • Peshk, proteina pa yndyrë ose proteina me bazë bimore si tofu ose tempeh
 • Fruta dhe perime
 • Bishtajoret (fasulet dhe thjerrëzat)
 • Arra dhe fara
 • Vaj ulliri
 • Sasi të vogla të qumështit me pak yndyrë
 • Drithërat e plota

Nuk ka asnjë provë që vitaminat ose suplementet ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të psoriazës. Mënyra më e mirë për të marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten është nga ushqimet që hani. Por përgjithësisht është e sigurt për të marrë një multivitaminë të përditshme. Bisedoni me mjekun tuaj ose një dietolog të regjistruar për suplemente të tjera që mund të jenë të përshtatshme për nevojat tuaja.

Si mund të filloj  një dietë të përshtatshme për psoriasis?

Kërkimi në një dietë shumë kufizuese zakonisht nuk është e qëndrueshme dhe mund t’ju privojë nga ushqyes të rëndësishëm. Në vend të kësaj, filloni duke hequr disa ushqime shumë të përpunuara.

Zëvendësoni ëmbëlsirat dhe biskotat me fruta të freskëta. Zgjidhni çaj bimor ose ujë të aromatizuar me fruta të freskëta, nenexhik ose kastravec. Nëse mendoni se ka një ushqim ose përbërës specifik që po shkakton shpërthimin e psoriazës, bisedoni me mjekun tuaj ose një dietolog të regjistruar.

Të qenit mbipeshë ose obez gjithashtu mund ta përkeqësojë psoriazën, kështu që ju mund të dëshironi të filloni një plan për humbje peshe që përfshin më pak kalori dhe madhësi më të vogla. Çdo dietë për trajtimin e psoriasis duhet të shoqërohet me zgjedhje të shëndetshme jetese. Flini shumë dhe bëni stërvitje të rregullta dhe përpiquni të reduktoni stresin në jetën tuaj. Nëse pini duhan, bisedoni me mjekun tuaj për një plan për ta lënë duhanin.

 

Kontaktoni në 067 413 7773 për të lënë një orar për të kryer testin e intolerancës për të mësuar cilat ushqime shkaktojnë inflamacion në trupin tuaj, si dhe të merrni një regjim ushqimor të personalizuar bazuar jo vetëm në testin e intolerancës, por edhe në simptomat lidhur me psoriasis, si dhe në përgjigjet e një Check-upi të detajuar.

Leave a comment

X