Redukto riskun për goditje në zemër dhe STROKE

Redukto riskun për goditje në zemër dhe STROKE
10 Jun 2023

Sëmundjet e zemrës mbeten shkaku nr. 1 i vdekjeve në botë, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës. Sëmundjet e zemrës në fakt çojnë në më shumë vdekje tek gratë çdo vit sesa kanceri i gjirit.

Po kështu, goditjet në tru prekin më shumë se 795,000 njerëz çdo vit në SHBA dhe janë shkaku kryesor i paaftësisë në vend. Goditjet mund të ndodhin në çdo moshë.

Ndërsa mjekimi mund të jetë një opsion për disa pacientë, rekomandojmë që të merrni parasysh udhëzimet e mëposhtme për të mbajtur zemrën, trurin dhe trupin tuaj në formë.

Njihuni me parametrat tuaj!

Synimi për të mbajtur një peshë të shëndetshme është i rëndësishëm, por është gjithashtu e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për numrat e tjerë, veçanërisht presionin e gjakut dhe kolesterolin.

Sfida më e madhe është se në përgjithësi nuk ka simptoma të lidhura me presionin e lartë të gjakut, i njohur gjithashtu si hipertension, prandaj shpesh quhet vrasësi i heshtur. Të kesh presion të lartë të gjakut për një kohë të gjatë, mund të shkaktojë shumë probleme serioze shëndetësore, të tilla si sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, si dhe sëmundje të veshkave, kështu që është jetike të mbash parametrat e presionit të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut përcaktohet nga sasia e gjakut që pompon zemra juaj dhe sasia e rezistencës ndaj rrjedhjes së gjakut në arteriet tuaja. Sa më shumë gjak të pompojë zemra juaj dhe sa më të ngushta arteriet tuaja, aq më i lartë është presioni i gjakut.

Në mënyrë ideale, një presion normal i gjakut është nën 120/80 mmHg. Thuhet se keni parahipertension nëse numri juaj i lartë varion nga 120 në 139 mmHg ose numri juaj më i ulët varion nga 80 në 89 mmHg. Prehipertensioni tenton të përkeqësohet me kalimin e kohës. Dhe çdo gjë mbi 140/90 mmHg konsiderohet hipertension.

Ju duhet të kontrolloni presionin e gjakut dy deri në tre herë në javë.

Nëse tashmë keni pasur një kontroll bazë të kolesterolit në check-up tuaj të fundit, bisedoni me mjekun tuaj se sa shpesh mund t’ju duhet ta përsërisni testin, duke pasur parasysh historinë tuaj familjare. Kolesteroli është një substancë dylli që gjendet në yndyrnat në gjakun tuaj. Kur keni shumë kolesterol, mund të krijoni depozita yndyrore në enët e gjakut që mund ta bëjnë të vështirë rrjedhjen e gjakut nëpër arteriet tuaja.

Sigurohuni gjithashtu që të kontrolloni rregullisht glukozën në gjak sepse diabeti gjithashtu mund të kontribuojë në problemet vaskulare.

Ushqeni zemrën dhe reduktoni kripën

Hulumtimet tregojnë se konsumimi i ushqimeve të pasura me sheqer, kripë dhe yndyra të ngopura mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ndërsa mund të jetë e vështirë të ndryshoni zakonet tuaja të të ngrënit, me i inkurajojmë pacientët tanë të hanë të paktën pesë racione frutash dhe perimesh në ditë. Përveçse janë të ulëta në kalori dhe të pasura me fibra dietike, frutat dhe perimet janë plot me vitamina dhe minerale të rëndësishme. Hani të paktën një porcion peshk në javë. Konsideroni përdorimin e vajit të ullirit kur gatuani ose në sallata në vend të majonezës ose erëzave të tjera të pasura. Gjithashtu, kini kujdes për kripën. Sado që ka shije, sasia e tepërt e natriumit mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut. Shmangni ushqimet e përpunuara dhe grumbulloni një shumëllojshmëri erëzash për t’i përdorur në gatimin tuaj. Mundohuni të shmangni çdo gjë që vjen në një kuti ose një paketim.

Lëvizni më shumë

Është e rëndësishme të mbani zemrën tuaj të shëndetshme duke u aktivizuar. Udhëzimet e Shoqatës Amerikane të Zemrës rekomandojnë 150 minuta në javë aktivitet aerobik me intensitet të moderuar ose 75 minuta në javë aktivitet të fuqishëm. Idealisht, qëllimi do të ishte pesë herë në javë, por është e rëndësishme të gjesh diçka – çdo gjë që të pëlqen të bësh, që të bën të lëvizësh, edhe nëse është në intensitete
të vogla. Për shembull, parkoni më larg në dyqan ushqimor ose ngjitni shkallët në vend të ashensorit. Çdo lëvizje mund të llogaritet drejt qëllimeve tuaja të fitnesit.

Ulni stresin

Stresi mund të jetë një faktor dëmtues për shumë njerëz, i cili mund të rrisë presionin e gjakut dhe të çojë në zakone të tjera jo të shëndetshme, si pirja e duhanit, ngrënia e tepërt dhe vështirësia për të fjetur. Ne rekomandojme ta bëni meditinin një pjesë të rutinës suaj të përditshme, si dhe aktivitete për të ndihmuar në uljen e stresit dhe ankthit. Merrni parasysh masazhin, jogën. Bëni një filxhan çaj dhe lexoni një libër të mirë. Ju mund të bëni ushtrimet tuaja duke bërë një shëtitje. Çfarëdo që të zgjidhni, zemra juaj do të përfitojë.

Leave a comment

X