Simptomat e zakonshme të intolerancës ndaj glutenit

Simptomat e zakonshme të intolerancës ndaj glutenit
1 Dec 2023

Simptomat e zakonshme të intolerancës ndaj glutenit

Gjatë disa viteve të fundit, gluteni ka marrë shumë vëmendje. Janë prezantuar produkte të shumta pa gluten dhe gjithnjë e më shumë njerëz po përqafojnë një mënyrë jetese pa gluten. Gluteni mund të shkaktojë probleme te shumë njerëz. Pavarësisht nëse keni ndjeshmëri ndaj glutenit ose vuani nga sëmundja Celiake, gluteni mund të shkaktojë një sërë simptomash duke përfshirë barkun e glutenit. Këtu do të shqyrtojmë më shumë rreth glutenit dhe simptomave më të zakonshme të intolerancës ndaj glutenit.

Çfarë është gluteni?

Gluteni është një proteinë që gjendet në grurë, elb, malt dhe thekër. Produkte si makaronat, buka, tortillat, krakersat, drithërat, krutonët, produktet e pjekura, disa salca, zëvendësuesit e mishit, birra dhe salcat e sallatave mund të përmbajnë gluten. Për shkak se përdoret në shumë produkte, është thelbësore që të lexoni etiketat e ushqimeve.

Pse është rritur ndjeshmëria ndaj glutenit?

Shumë njerëz mendojnë se ndjeshmëritë ndaj glutenit janë thjesht një modë marketingu; megjithatë, intoleranca ndaj glutenit, ndjeshmëria ndaj glutenit dhe sëmundja celiake janë probleme reale. Pra, pse është rritur ndjeshmëria ndaj glutenit? Duke filluar në vitet 1950, studiuesit filluan të eksperimentojnë me ADN-në e grurit në përpjekje për të krijuar grurë që kërkon më pak mirëmbajtje dhe mund të rritet në një hapësirë më të vogël.

Gruri i krijuar sot është gjysma më i gjatë dhe më produktiv se ai që është rritur 70 vjet më parë. Fatkeqësisht, hibridizimi dhe modifikimi që i është bërë grurit kanë sjellë rezultate të tjera. Për shembull, gruri është më i ulët në fibra dhe më i lartë në substanca si aglutinina, amilopektina dhe gliadin, të cilat gjenden të gjitha në gluten. Këto ndryshime kanë pasur një ndikim drastik në shëndetin e burrave dhe grave në mbarë botën. Sot, ju do të gjeni glutenin si një përbërës në pothuajse çdo lloj ushqimi të përpunuar. Gjendet gjithashtu në locione, kozmetikë, medikamente dhe shumë më tepër.

Barku i glutenit

Çfarë është barku i glutenit dhe si ndikon ai në jetën tuaj? Barku i glutenit rezulton në fryrje të tepërt dhe të dhimbshme që ndodh kur një individ që ka ndjeshmëri ndaj glutenit, intolerancë ndaj glutenit ose alergji ndaj glutenit ha ushqime që përmbajnë gluten.

Si duket barku i glutenit?

Gluteni shkakton inflamacion në të gjithë traktin gastrointestinal. Ky inflamacion GI bën që barku të zgjerohet nga pjesa e sipërme  deri në pjesën e poshtme të barkut. Ai ndihet i vështirë në prekje. Për shkak se fryrja dhe gazi i tepërt mund të grumbullohen në traktin gastrointestinal, rajoni i barkut bëhet i rrumbullakosur.

E thënë thjesht, barku i glutenit është yndyra e brendshme që gjendet rreth rajonit tuaj të barkut. Kjo lloj yndyre është e rrezikshme pasi mund të mbulojë organet tuaja vitale dhe të çojë në një sërë gjendjesh serioze shëndetësore si sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Yndyra viscerale nga barku i glutenit ndikon në shëndetin e trurit, hormonet, sistemin tuaj imunitar dhe shumë më tepër. Është e rëndësishme të hiqni qafe peshën e tepërt në pjesën e mesme.

A ju fryn gluteni?

Stomaku i fryrë. Shumë njerëz pyesin se a ju fryn gluteni. Përgjigja e shkurtër është se fryrja nga gluteni ndodh tek individët me intolerancë ndaj glutenit, ndjeshmëri ndaj glutenit ose alergji ndaj glutenit. Ata që vuajnë nga sëmundja celiake dhe ndjeshmëria ndaj sëmundjes celiake duhet të shmangin glutenin për të ndihmuar në lehtësimin e fryrjes.

 

Fryrja ndodh kur trakti gastrointestinal mbushet me gaz ose ajër. Kur jeni të fryrë, mund të ndiheni sikur stomaku juaj është tepër i mbushur dhe i shtrënguar. Fryrja mund të jetë e pakëndshme dhe të bëjë që stomaku juaj të duket më i madh dhe veshja juaj mund të jetë më e ngushtë. Mund të gromësini shpesh, stomaku juaj mund të gurgullojë dhe mund të përjetoni siklet ose dhimbje barku.

Simptomat më të zakonshme të intolerancës ndaj glutenit

Intoleranca ndaj glutenit shkakton një sërë simptomash negative kur konsumohet gluten. Simptomat e intolerancës ndaj glutenit dhe simptomat e sëmundjes celiake mund të jenë pothuajse të padurueshme. Simptomat më të zakonshme të përjetuara me intolerancën ndaj glutenit përfshijnë:

 

 • Dhimbja e barkut – Dhimbja e barkut është një tjetër ankesë e zakonshme e përjetuar nga ata që hanë gluten. Dhimbja mund të jetë për shkak të grumbullimit të gazit, inflamacionit në zorrë dhe shqetësimit të tretjes.
 • Mjegulla e trurit – Simptomë e intolerancës ndaj glutenit
 • Anemia – Anemia me mungesë hekuri është shpesh një nga simptomat e para të intolerancës ndaj glutenit ose sëmundjes celiake. Kur zorrët e vogla dëmtohen, trupi juaj mund të ketë vështirësi në thithjen e hekurit nga ushqimet që hani.
 • Mjegulla e trurit – Mjegulla e trurit përdoret për të përshkruar paaftësinë për të menduar qartë. Njerëzit shpesh e përshkruajnë mjegullën e trurit si me një kujtesë të turbullt, harresë, vështirësi në të menduar dhe lodhje mendore. Kur një individ me ndjeshmëri ndaj glutenit konsumon ushqime që përmbajnë gluten, prodhohen antitrupa që mund të shkaktojnë mjegull të trurit.
 • Fryrje – Fryrja e barkut është një nga simptomat kryesore të barkut të glutenit. Të sëmurët shpesh raportojnë se ndihen sikur barku i tyre është i fryrë dhe i tejmbushur. Fryrja ndodh kur gazrat grumbullohen në traktin tretës. Ndërsa gluteni tretet, gazi fillon të ndërtohet dhe shkakton një sasi të pakëndshme që të zhvillohet në traktin tretës.
 • Çrregullime të tretjes – Konsumimi i glutenit shpesh shkakton një sërë shqetësimesh të tretjes, të cilat shpesh quhen bark gluten. Gluteni mund të shkaktojë inflamacion të zorrëve të vogla, të cilat mund të shkaktojnë diarre të alternuara dhe kapsllëk. Për shkak të inflamacionit dhe dëmtimit të traktit tretës, shumë njerëz përjetojnë feçe jashtëzakonisht me erë të keqe pasi kanë ngrënë gluten.
 • Lodhja – Lodhja është një tjetër simptomë e zakonshme e ndjeshmërisë ndaj glutenit. Kur trakti tretës inflamohet dhe dëmtohet nga gluteni, mund të shkaktojë përthithje të dobët të lëndëve ushqyese, gjë që mund të çojë në mangësi ushqyese. Kur trupi juaj nuk merr lëndët ushqyese që i nevojiten, mund të ndodhë lodhje e pandërprerë. Një nga mënyrat më të mira për të luftuar lodhjen e mungesës ushqimore është marrja e një suplementi multivitamine së bashku me një dietë të shëndetshme.
 • Dhimbje koke – Dhimbjet e kokës dhe migrena shpesh përjetohen tek individët që janë intolerantë ndaj glutenit. Nëse përjetoni dhimbje koke të rregullta pa ndonjë shkak të dukshëm, mund të keni intolerancë ndaj glutenit.
 • Dhimbje të kyçeve dhe muskujve – Kur keni ndjeshmëri ndaj glutenit, mund të shkaktojë inflamacion sistemik. Ky inflamacion mund të përhapet në muskujt përreth dhe indet e kyçeve, duke shkaktuar dhimbje dobësuese. Nëse vëreni një rritje të ngurtësimit ose dhimbjes së kyçeve pasi keni ngrënë ushqime që përmbajnë gluten.
 • Sëmundje mendore – Individët me probleme të tretjes si barku i glutenit janë të prirur ndaj depresionit dhe ankthit. Intoleranca ndaj glutenit mund të shkaktojë uljen e niveleve të serotoninës, gjë që rrit rrezikun e depresionit. Mikrobiota në traktin tretës mund të ndryshohet, gjë që mund të shkaktojë një ndryshim të neurotransmetuesve në trup.
 • Skuqja kronike e inflamacionit – Simptomat e Neuropatisë së intolerancës ndaj glutenit – Simptomat e sulmit celiak përfshijnë gjithashtu mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në krahë ose këmbë. Inflamacioni kronik në të gjithë trupin dhe prania e disa antitrupave mund të rrisë rrezikun e përjetimit të simptomave të neuropatisë.
 • Kushtet e lëkurës – Gluteni mund të ndikojë në lëkurën tuaj. Një manifestim i sëmundjes celiake është dermatiti herpetiformis, i cili është një gjendje e lëkurës me flluska. Përveç kësaj, konsumi i glutenit mund të çojë në psoriasis të karakterizuar nga lëkura e kuqe, me luspa, alopecia areata e karakterizuar nga rënia e flokëve dhe urtikaria kronike e karakterizuar nga lezione kruarjeje të kuqe ose rozë me qendra të zbehta.

A keni ndjeshmëri ndaj glutenit ose sëmundje celiake?

Ka disa mënyra për të përcaktuar nëse keni një ndjeshmëri ndaj glutenit. Një metodë e tillë është dieta eliminuese. Me këtë metodë, ju hiqni të gjitha gjurmët e glutenit nga dieta juaj dhe më pas i futni ngadalë në dietë edhe një herë. Nëse përjetoni simptoma gjatë fazës së rifutjes, mund të keni intolerancë ndaj glutenit dhe keni nevojë për testime të mëtejshme.

Metoda tjetër e përdorur për të verifikuar ndjeshmërinë ndaj glutenit është një test gjaku. Ky test gjaku kontrollon për antitrupa në gjak. Nëse përcaktohet se keni ndjeshmëri ndaj glutenit, mjeku juaj do të bëjë rekomandime për t’ju ndihmuar të siguroheni që po mbroni trupin tuaj nga dëmtimi. Një dietë e personalizuar pa gluten dhe plan vaktesh mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit tuaj.

 

Sëmundja Celiake

Sëmundja celiake është një sëmundje autoimune që prek sistemin imunitar. Kur konsumoni produkte që përmbajnë gluten, sistemi imunitar fillon të sulmojë traktin e zorrëve. Kjo mund të çojë në simptoma dobësuese, duke përfshirë diarre, fryrje, lodhje, anemi, edemë, mavijosje të tepërt dhe mungesë të vitaminës K. Nëse gluteni nuk shmanget, gjendja mund të shkaktojë pasoja afatgjata shëndetësore, duke përfshirë osteoporozën, dëmtimin e mureve të zorrëve dhe madje edhe kancerin.

Alergjitë ushqimore

Alergjitë ushqimore ndodhin kur trupi mendon se një ushqim është një pushtues i huaj. Kjo bën që sistemi imunitar të ndizet dhe të luftojë kundër “pushtuesit”. Kjo ndezje mund të shkaktojë një sërë simptomash, të tilla si ënjtje, kruajtje, urtikarie dhe madje edhe simptoma kërcënuese për jetën, duke përfshirë vështirësi në frymëmarrje, humbje të vetëdijes, presion të ulët të gjakut, vështirësi në gëlltitje dhe mund të ndodhë shoku anafilaktik. Alergjenët ushqimorë më të zakonshëm përfshijnë kikirikë, qumësht, grurë, vezë, peshk, butak dhe soje.

 

Ndjeshmëria e glutenit jo-celiake

Ndjeshmëria jo-celiake e glutenit, e quajtur shpesh si ndjeshmëri ndaj glutenit, nuk është as një përgjigje autoimune dhe as një reaksion alergjik. Ky çrregullim shpesh imiton simptomat e sëmundjes celiake; megjithatë, trakti gastrointestinal nuk është i dëmtuar dhe nuk ka reagime të menjëhershme të rënda për të luftuar. Më shpesh, pacientët me këtë lloj ndjeshmërie do të përjetojnë shqetësime gastrointestinale, të tilla si diarre, shqetësime në stomak, fryrje, gazra dhe dhimbje barku.

Gati për të kërkuar ndihmë

Nëse keni simptomat e barkut të glutenit, p.sh. fryrje, parehati në bark, diarre, kapsllëk, gaz të tepërt dhe inflamacion sistemik, ndihma është këtu. Klinikët e mjekësisë funksionale e kuptojnë se të gjitha sistemet duhet të punojnë së bashku për të ruajtur shëndetin optimal. Kur konsumoni gluten, ai mund të shkaktojë efekte negative shëndetësore në të gjithë trupin. Heqja e glutenit nga dieta juaj dhe ndjekja e një diete anti-inflamatore të mbushur me ushqime të plota mund të ndihmojë në shërimin e zorrëve dhe lehtësimin e simptomave.

Leave a comment

X