Vitamina C

Vitamina C
30 Nov 2023

 

Vitamina C (acidi askorbik) është një lëndë ushqyese e nevojshme për trupin tuaj për të formuar enët e gjakut, kërcin, muskujt dhe kolagjenin në kocka. Vitamina C është gjithashtu jetike për procesin e shërimit të trupit tuaj.

Vitamina C është një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e qelizave tuaja kundër efekteve të radikaleve të lira – molekulave të prodhuara kur trupi juaj shpërbën ushqimin ose ekspozohet ndaj tymit të duhanit dhe rrezatimit nga dielli, rrezet X ose burime të tjera. Radikalet e lira mund të luajnë një rol në sëmundjet e zemrës, kancerin dhe sëmundje të tjera. Vitamina C gjithashtu ndihmon trupin tuaj të absorbojë dhe të ruajë hekurin.

Për shkak se trupi juaj nuk prodhon vitaminë C, ju duhet ta merrni atë nga dieta juaj. Vitamina C gjendet tek agrumet, manaferrat, patatet, domatet, specat, lakra, lakra e Brukselit, brokoli dhe spinaqi. Vitamina C është gjithashtu e disponueshme si një suplement oral, zakonisht në formën e kapsulave dhe tabletave të përtypshme.

Shumica e njerëzve marrin mjaftueshëm vitaminë C nga një dietë e shëndetshme. Mungesa e vitaminës C është më e mundshme tek njerëzit që:

 • Pijnë duhan ose janë të ekspozuar ndaj duhanpirjes së dorës së dytë
 • Keni kushte të caktuara gastrointestinale ose lloje të caktuara të kancerit
 • Keni një dietë të kufizuar që nuk përfshin rregullisht fruta dhe perime

Mungesa e rëndë e vitaminës C mund të çojë në një sëmundje të quajtur skorbut, e cila shkakton anemi, gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve, mavijosje dhe shërim të dobët të plagëve.

Nëse merrni vitaminë C për vetitë e saj antioksiduese, mbani në mend se suplementi mund të mos ofrojë të njëjtat përfitime si antioksidantët natyralë në ushqim.

Sasia ditore e rekomanduar e vitaminës C është 90 miligramë për meshkujt e rritur dhe 75 miligramë për femrat e rritura.

Çfarë thonë studimet?

Studimet mbi përdorimin e vitaminës C për kushte specifike tregojnë:

 • Ngrënia e një diete të pasur me fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e shumë llojeve të kancerit, si kanceri i gjirit, zorrës së trashë dhe mushkërive. Megjithatë, nuk është e qartë nëse ky efekt mbrojtës lidhet me përmbajtjen e vitaminës C në ushqim. Marrja e suplementeve orale të vitaminës C nuk duket se ofron të njëjtin përfitim.
 • I ftohtë i zakonshëm. Marrja e suplementeve orale të vitaminës C nuk do të parandalojë ftohjen e zakonshme. Provat tregojnë gjithashtu se përfitimet e marrjes së rregullt të suplementeve të vitaminës C për të reduktuar kohëzgjatjen ose ashpërsinë e një ftohjeje janë minimale.
 • Sëmundjet e syve. Marrja e suplementeve orale të vitaminës C në kombinim me vitamina dhe minerale të tjera duket se parandalon përkeqësimin e degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD). Disa studime sugjerojnë gjithashtu se njerëzit që kanë nivele më të larta të vitaminës C në dietat e tyre kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kataraktit.

Siguria dhe efektet anësore

Kur merren në doza të përshtatshme, suplementet orale të vitaminës C përgjithësisht konsiderohen të sigurta. Marrja e tepërt e vitaminës C mund të shkaktojë efekte anësore, duke përfshirë:

 • Nauze, të vjella dhe diarre
 • Urthi
 • Ngërçe në stomak ose fryrje
 • Lodhje dhe përgjumje, ose ndonjëherë pagjumësi
 • Dhimbje koke
 • Skuqje e lëkurës

Në disa njerëz, suplementet orale të vitaminës C mund të shkaktojnë gurë në veshka, veçanërisht kur merren në doza të larta. Përdorimi afatgjatë i suplementeve orale të vitaminës C mbi 2000 miligramë në ditë rrit rrezikun e efekteve anësore të rëndësishme.

Tregojini mjekut tuaj se jeni duke marrë suplemente të vitaminës C përpara se të bëni ndonjë analizë mjekësore. Nivelet e larta të vitaminës C mund të ndërhyjnë në rezultatet e disa testeve, të tilla si testet e jashtëqitjes për gjakun okult ose testet e kontrollit të glukozës.

Ndërveprimet

Ndërveprimet e mundshme përfshijnë:

 • Marrja e vitaminës C mund të rrisë përthithjen tuaj të aluminit nga medikamentet që përmbajnë alumin, siç janë lidhësit e fosfatit. Kjo mund të jetë e dëmshme për njerëzit me probleme të veshkave.
 • Marrja e vitaminës C me kontraceptivë oralë ose terapi zëvendësuese hormonale mund të rrisë nivelet tuaja të estrogjenit.
 • Frenuesit e proteazës. Përdorimi oral i vitaminës C mund të zvogëlojë efektin e këtyre barnave antivirale.
 • Statinat dhe niacina. Kur merret me vitaminë C, efektet e niacinës dhe statinave, të cilat mund të përfitojnë njerëzit me kolesterol të lartë, mund të reduktohen.
 • Warfarin (Jantoven). Doza të larta të vitaminës C mund të zvogëlojnë përgjigjen tuaj ndaj këtij antikoagulanti.

 

Drip therapy ju mundëson të furnizoni trupin tuaj jo vetëm me sasinë e nevojshme të vitaminës C, por edhe me një gamë tjetër të gjerë vitaminash e mineralesh. Rezervoni orarin tuaj për t’I dhënë trupit tuaj një boost energjitik.

Jeto! Mendo!

Ushqehu shëndetshëm!

FitHealth Clinic

Leave a comment

X