Përfitimet e të ushqyerit shëndetshëm gjatë trajtimit të kancerit

Përfitimet e të ushqyerit shëndetshëm gjatë trajtimit të kancerit
23 Oct 2023

 

Kur jeni të shëndetshëm, ngrënia e ushqimit të mjaftueshëm për të marrë lëndët ushqyese dhe kaloritë që ju nevojiten, zakonisht nuk është problem. Shumica e udhëzimeve të ushqyerjes theksojnë ngrënien e shumë perimeve, frutave dhe produkteve me drithëra të plota; kufizimi i sasisë së mishit të kuq që hani, veçanërisht mishit që është i përpunuar ose i pasur me yndyrë; reduktimi i yndyrës, sheqerit, alkoolit dhe kripës; dhe të qëndroni në një peshë të shëndetshme. Por kur jeni duke u trajtuar për kancer, këto gjëra mund të jenë të vështira për t’u bërë, veçanërisht nëse keni efekte anësore ose thjesht nuk ndiheni mirë.

Nutricioni i mirë është veçanërisht i rëndësishëm nëse keni kancer, sepse si sëmundja ashtu edhe trajtimet e saj mund të ndryshojnë mënyrën se si ushqeheni. Ato gjithashtu mund të ndikojnë në mënyrën se si trupi juaj toleron disa ushqime dhe përdor lëndët ushqyese.

Gjatë trajtimit të kancerit mund t’ju duhet të ndryshoni dietën tuaj për të ndihmuar në ndërtimin e forcës tuaj dhe për t’i bërë ballë efekteve të kancerit dhe trajtimit të tij. Kjo mund të nënkuptojë të hani gjëra që zakonisht nuk rekomandohen kur jeni në gjendje të mirë shëndetësore. Për shembull, mund t’ju nevojiten ushqime me proteina dhe me kalori të lartë për të mbajtur peshën tuaj, ose ushqime të trasha dhe të ftohta si akullorja ose qumështi, sepse plagët në gojë dhe në fyt e bëjnë të vështirë për të ngrënë ndonjë gjë tjetër. Lloji i kancerit, trajtimi juaj dhe çdo efekt anësor që keni duhet të merren parasysh kur përpiqeni të gjeni mënyrat më të mira për të marrë ushqimin që i nevojitet trupit tuaj.

Nevojat ushqyese të njerëzve me kancer ndryshojnë nga personi në person. Ekipi juaj i kujdesit ndaj kancerit mund t’ju ndihmojë të identifikoni qëllimet tuaja të ushqyerjes dhe të planifikoni mënyra për t’ju ndihmuar t’i përmbushni ato. Të ngrënit mirë ndërsa jeni duke u trajtuar për kancer mund t’ju ndihmojë:

  • Të ndiheni më mirë
  • Të mbani forcën dhe energjinë tuaj
  • Të mbani peshën tuaj dhe rezervat e lëndëve ushqyese të trupit tuaj
  • Të toleroni më mirë efektet anësore të lidhura me trajtimin
  • Të ulni rrezikun e infeksionit
  • Të shëroheni më shpejt

Të ushqehesh mirë do të thotë të hash një shumëllojshmëri ushqimesh për të marrë lëndët ushqyese që i nevojiten trupit për të luftuar kancerin. Këto lëndë ushqyese përfshijnë proteinat, yndyrnat, karbohidratet, ujin, vitaminat dhe mineralet.

Proteinat

Ne kemi nevojë për proteina për rritje, për të riparuar indet e trupit dhe për të mbajtur sistemin tonë imunitar të shëndetshëm. Kur trupi juaj nuk merr mjaftueshëm proteina, ai mund të shpërbëjë muskujt për karburantin që i nevojitet. Kjo  bën të nevojitet më shumë kohë për t’u shëruar nga sëmundja dhe mund të ulë rezistencën ndaj infeksionit. Njerëzit me kancer shpesh kanë nevojë për më shumë proteina se zakonisht. Pas operacionit, kimioterapisë ose terapisë me rrezatim, zakonisht nevojitet proteina shtesë për të shëruar indet dhe për të ndihmuar në luftimin e infeksionit.

Burime të mira të proteinave përfshijnë peshkun, shpendët, mishin e kuq pa dhjamë, vezët, produktet e qumështit me pak yndyrë, arrat dhe gjalpin e arrave, fasulet e thata, bizelet dhe thjerrëzat dhe ushqimet e sojës.

Yndyrnat

Yndyrnat luajnë një rol të rëndësishëm në të ushqyerit. Yndyrnat dhe vajrat shërbejnë si një burim i pasur energjie për trupin. Trupi zbërthen yndyrnat dhe i përdor ato për të ruajtur energjinë, për të izoluar indet e trupit dhe për të transportuar disa lloje të vitaminave përmes gjakut.

Ju mund të keni dëgjuar se disa yndyrna janë më të mira për ju se të tjerat. Kur merrni parasysh efektet e yndyrave në zemrën tuaj dhe nivelin e kolesterolit, zgjidhni yndyrna të monosaturuara (ulliri, kanola dhe kikiriku) dhe yndyrna të polisaturuara (këto gjenden kryesisht në vajrat e lulediellit, misrit dhe farave të lirit dhe ushqimet e detit) më shpesh sesa yndyrat e ngopura ose yndyrna trans.

Yndyrnat e ngopura gjenden kryesisht në burimet shtazore si mishi dhe shpendët, qumështi i plotë ose me pak yndyrë, djathi dhe gjalpi. Disa vajra bimore si kokosi, vaji i bërthamës së palmës dhe vaji i palmës janë të ngopura. Yndyrnat e ngopura mund të rrisin kolesterolin dhe të rrisin rrezikun për sëmundje të zemrës. Më pak se 10% e kalorive tuaja duhet të vijnë nga yndyrat e ngopura.

Shumica e yndyrnave trans në dietat tona vijnë nga ushqimet dhe produktet e pjekura të bëra me vaj vegjetal pjesërisht të hidrogjenizuar. Yndyrnat trans gjenden gjithashtu natyrshëm në disa produkte shtazore, si produktet e qumështit, në sasi më të vogla. Yndyrnat trans mund të rrisin kolesterolin e keq dhe të ulin kolesterolin e mirë. Shmangni sa më shumë që të mundeni yndyrnat trans.

Karbohidratet

Karbohidratet janë burimi kryesor i energjisë së trupit. Karbohidratet i japin trupit karburantin që i nevojitet për aktivitetin fizik dhe funksionimin e duhur të organeve. Burimet më të mira të karbohidrateve – frutat, perimet dhe drithërat – furnizojnë gjithashtu vitaminat dhe mineralet e nevojshme, fibrat dhe fitonutrientët. (Fitonutrientët janë kimikate në ushqimet me bazë bimore që nuk na duhen për të jetuar, por që mund të promovojnë shëndetin.)

Fibrat janë pjesë e ushqimeve bimore që trupi nuk mund ta tresë. Ka 2 lloje fibrash. Fibra e patretshme ndihmon në largimin e shpejtë të mbetjeve ushqimore nga trupi dhe fibrat e tretshme lidhen me ujin në jashtëqitje për të ndihmuar në mbajtjen e jashtëqitjes të butë.

Burime të tjera të karbohidrateve përfshijnë bukën, patatet, orizin, makaronat, drithërat, misrin, bizelet dhe fasulet. Ëmbëlsirat (ëmbëlsira, karamele dhe pije me sheqer) mund të furnizojnë karbohidrate, por ofrojnë shumë pak vitamina, minerale ose fitonutrientë.

Uji

Uji dhe lëngjet janë jetike për shëndetin. Të gjitha qelizat e trupit kanë nevojë për ujë për të funksionuar. Nëse nuk merrni mjaft lëngje ose nëse humbni lëngje përmes të vjellave ose diarresë, mund të dehidratoheni (trupi juaj nuk ka aq lëngje sa duhet). Nëse kjo ndodh, lëngjet dhe mineralet që ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj në punë mund të mos jenë më në ekuilibër. Ju merrni ujë nga ushqimet që hani, por një person duhet gjithashtu të pijë rreth katër gota lëng çdo ditë për t’u siguruar që të gjitha qelizat e trupit marrin lëngun që u nevojitet. Ju mund të keni nevojë për lëngje shtesë nëse jeni të vjella, keni diarre ose edhe nëse thjesht nuk hani shumë. Mbani në mend se të gjitha lëngjet (supat, qumështi, madje edhe akullorja dhe xhelatina) llogariten drejt qëllimeve tuaja të lëngshme.

Vitaminat dhe mineralet

Trupi juaj ka nevojë për vitamina dhe minerale për ta ndihmuar atë të funksionojë siç duhet dhe të përdorë energjinë (kaloritë) në ushqim. Shumica gjenden natyrshëm në ushqime, por ato shiten gjithashtu si pilula dhe suplemente të lëngshme.

Nëse hani një dietë të ekuilibruar me kalori dhe proteina të mjaftueshme, zakonisht do të merrni shumë vitamina dhe minerale. Por mund të jetë e vështirë të hani një dietë të ekuilibruar kur jeni duke u trajtuar për kancer, veçanërisht nëse keni efekte anësore të trajtimit. Nëse keni efekte anësore, mjeku ose dietologu juaj mund t’ju sugjerojë një suplement të përditshëm me multivitamina dhe minerale. Nëse marrja e ushqimit ka qenë e kufizuar për disa javë ose muaj për shkak të efekteve të trajtimit, sigurohuni që t’i tregoni mjekut tuaj. Ju mund të keni nevojë të kontrolloheni për mangësi vitaminash ose mineralesh.

Nëse po mendoni të merrni një suplement, sigurohuni që së pari ta diskutoni këtë me mjekun tuaj. Disa njerëz me kancer marrin sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe suplementeve të tjera dietike në përpjekje për të forcuar sistemin e tyre imunitar apo edhe për të shkatërruar qelizat e kancerit. Por disa nga këto substanca mund të jenë të dëmshme, veçanërisht kur merren në doza të mëdha. Në fakt, doza të mëdha të disa vitaminave dhe mineraleve mund ta bëjnë kimioterapinë dhe terapinë me rrezatim më pak efektive.

Nëse mjeku juaj thotë se është në rregull që ju të merrni një vitaminë gjatë trajtimit, mund të jetë më mirë të zgjidhni një suplement me jo më shumë se 100% të vlerës ditore (DV) të vitaminave dhe mineraleve dhe një pa hekur (përveç nëse mjeku juaj mendon se ju keni nevojë për hekur).

Antioksidantë

Antioksidantët përfshijnë vitaminat A, C dhe E; selen dhe zink; dhe disa enzima që thithin dhe bashkohen me radikalet e lira (molekula shkatërruese), duke i penguar ata të sulmojnë qelizat normale.

Nëse dëshironi të merrni më shumë antioksidantë, ekspertët e shëndetit rekomandojnë të hani një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh, të cilat janë burime të mira të antioksidantëve. Marrja e dozave të mëdha të suplementeve antioksidantë ose ushqimeve ose lëngjeve të përforcuara me vitamina zakonisht nuk rekomandohet gjatë marrjes së kimioterapisë ose rrezatimit. Bisedoni me mjekun tuaj për të gjetur kohën më të mirë për të marrë suplemente antioksidante.

Fitonutrientë

Fitonutrientët ose fitokimikatet janë komponime bimore si karotenoidet, likopeni, resveratroli dhe fitosterolet që mendohet se kanë cilësi mbrojtëse për shëndetin. Ato gjenden në bimë të tilla si frutat dhe perimet. Fitokimikatet merren më së miri duke ngrënë ushqime që i përmbajnë ato në vend të marrjes së suplementeve ose pilulave.

Bimët

Bimët janë përdorur për të trajtuar sëmundjet për qindra vjet, me rezultate të përziera. Sot, barishtet gjenden në shumë produkte, si pilula, ekstrakte të lëngshme, çajra dhe pomada. Shumë nga këto produkte janë të padëmshme dhe të sigurta për t’u përdorur, por të tjerët mund të shkaktojnë efekte anësore të dëmshme. Disa madje mund të ndërhyjnë në trajtimet e kancerit dhe rikuperimin nga operacioni. Nëse jeni të interesuar të përdorni produkte që përmbajnë barishte, bisedoni fillimisht me mjekun, infermieren ose farmacistin tuaj të kancerit.

Konsideratat e sigurisë së suplementeve dietike

Shumë njerëz besojnë se një pilulë ose suplement që gjejnë në dyqane, është i sigurt dhe funksionon. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka rregulla për të ndihmuar në sigurimin që suplementet përmbajnë atë që pretendojnë etiketat e tyre, por siguria e suplementit dhe efektet e tij në trup nuk trajtohen nga asnjë rregull i FDA. FDA nuk i detyron prodhuesit e këtyre produkteve të shtypin efektet anësore të mundshme në etiketat e tyre. Dhe FDA nuk mund të tërheqë një suplement dietik ose produkt bimor nga tregu nëse nuk ka prova se produkti është i pasigurt.

Është treguar gjithashtu se shumë produkte bimore nuk janë siç thotë etiketa. Disa produkte nuk përmbajnë asnjë nga barishtet që supozohet të kenë. Disa përmbajnë gjithashtu ilaçe, aditivë ose ndotës potencialisht të dëmshëm që nuk janë të shënuar në etiketë. Kjo do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për të ditur nëse një shtesë është e sigurt ose si do të ndikojë tek ju.

Tregojini ekipit tuaj të kujdesit ndaj kancerit për çdo produkt ose suplement pa recetë që po përdorni ose po mendoni të përdorni. Merrni shishen(t) te mjeku juaj për të folur rreth dozës dhe sigurohuni që përbërësit të mos ndërhyjnë në shëndetin tuaj ose në trajtimet e kancerit. Disa këshilla të tjera sigurie:

  • Pyesni ekipin tuaj të kujdesit për kancerin për informacion të besueshëm mbi suplementet dietike.
  • Kontrolloni etiketat e produkteve si për sasinë ashtu edhe për përqendrimin e përbërësve aktivë në secilin produkt.
  • Ndaloni marrjen e produktit dhe telefononi menjëherë ekipin tuaj të kujdesit ndaj kancerit nëse keni efekte anësore, si fishkëllimë, kruajtje, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrët tuaja.

Për të lënë një konsultë me doktoreshën nutricioniste apo për të marrë një regjim të personalizuar, na kontaktoni në 067 413 7773.

Leave a comment

X