Regjimi ushqimor për insuficiencën venoze – këmbët e fryra dhe venat varikoze

Regjimi ushqimor për insuficiencën venoze – këmbët e fryra dhe venat varikoze
18 Jan 2024

ÇFARË ËSHTË INSUFICENCA VENOZE?

Insuficienca venoze është një sëmundje e qarkullimit të gjakut e karakterizuar nga një kthim i vështirë i gjakut nga gjymtyrët e poshtme në zemër. Është një çrregullim shumë i përhapur që prek kryesisht femrat.

SHKAQET E INSUFICIENCES VENOZE

Ekzistojnë dy forma të insuficiencës venoze:

  • insuficienca venoze organike në bazën e së cilës ka një zgjerim të mureve të venave (zakonisht të përcaktuara si venat me variçe) e cila mund të rrjedhë nga shkaqe të ndryshme si shtatzënia, mbipesha, mbajtja e ujit etj.
  • insuficienca venoze funksionale e shkaktuar nga puna e tepërt e venave e cila mund të shkaktohet nga qëndrimi i gabuar, lëvizja e dobët e gjymtyrëve të poshtme ose ndryshimet në pompën e muskujve.

Pamjaftueshmëria venoze favorizohet nga prania e faktorëve të ndryshëm të rrezikut duke përfshirë trashëgiminë, një mënyrë jetese sedentare, llojin e aktivitetit të punës (puna e bërë në këmbë), ndryshimet e mundshme hormonale dhe shtatzënitë.

 

SIMPTOMAT E INSUFICIENCES VENOZE

Manifestimet e një çrregullimi të qarkullimit të gjakut të këmbëve janë të shumta, të ndryshme dhe mund të përparojnë me kalimin e kohës, duke rrezikuar cilësinë e jetës së të prekurve:

  • ndjenja e rëndesës në këmbë,
  • dhimbje (veçanërisht pas orëve të gjata qëndrimi në këmbë),
  • ënjtje e kyçeve dhe viçave, por edhe ënjtje e të gjithë këmbës e shoqëruar me kruajtje dhe ndjesi shpimi gjilpërash,
  • ngërçe, veçanërisht gjatë natës,
  • shfaqja e kapilarëve ose njollave të vogla për shkak të rrjedhjes së lëngjeve nga kapilarët,
  • venat me variçe (enët e zgjeruara tepër, të karakterizuara nga një rrugë e përdredhur dhe qartë e dukshme përmes lëkurës).
  • në format më serioze të çrregullimit, mund të shfaqen ulçera të lëkurës.

DIAGNOZA, TRAJTIMI DHE KOMPLIKACIONET E INSUFFICIENCËS SË VENAVE

Ashtu si me patologjitë e tjera, edhe në insuficiencën venoze është e rëndësishme të njihen simptomat e para të fillimit dhe të kontaktohen mjekët e specializuar si angiologu ose flebologu në mënyrë që të mund të kryejnë një vlerësim të plotë klinik me teste instrumentale (echo-Doppler ose angiografi) dhe të jetë në gjendje të ndërhyjë shpejt për të kufizuar dëmtimet e mundshme.

 

Në rast se stanjacioni i lëngjeve merr formën e edemës së vërtetë (ënjtjes), me një rritje të konsiderueshme të perimetrit të kyçit të këmbës dhe pulpës ose është i pranishëm në pjesë të tjera të trupit, është e nevojshme të informoni menjëherë mjekun për të përjashtuar shkaqe të tjera. nga insuficienca venoze (p.sh. sëmundje të zemrës, veshkave, mëlçisë). E njëjta gjë vlen nëse ënjtja shfaqet shpejt ose kufizohet vetëm në një gjymtyrë.

Një mënyrë jetese sedentare dhe dieta e varfër janë ndër faktorët e rrezikut për insuficiencën venoze, ndaj ushqyerja e duhur është trajtimi kryesor për këtë patologji.

Qëllimi i dietës do të jetë parandalimi i peshës së tepërt për shkak të ënjtjes së këmbëve dhe pamjaftueshmërisë venoze dhe garantimi i furnizimit me disa elementë themelorë mikro dhe makro për të nxitur qarkullimin korrekt të gjakut.

DIETA PËR INSUFFICIENCA VENOZE: REKOMANDIME TË PËRGJITHSHME

Zgjidhni ushqime të pasura me bioflavonoidë dhe antocianina, antioksidantë që gjenden në perimet dhe frutat ngjyrë vjollce të kuqe që veprojnë në tonin dhe elasticitetin e enëve dhe kapilarëve, duke luftuar në mënyrë efektive stanjacionin e gjakut.

Konsumoni ushqime të pasura me vitaminë C, një anti-inflamator natyral i fuqishëm dhe mbrojtës i enëve të gjakut.

Zgjidhni ushqime të pasura me beta-karoten, një pararendës i vitaminës A, e cila ndihmon në përmirësimin e mikroqarkullimit.

Siguroni sasinë e duhur të kaliumit, një element thelbësor për tkurrjen e muskujve dhe për shëndetin e të gjithë sistemit kardiovaskular.

Zgjidhni ushqime të pasura me Omega3, acide yndyrore me veprim parandalues ​​për shëndetin e venave dhe zemrës.

Kufizoni ushqimet e pasura me yndyrna të ngopura.

Kufizoni sheqernat e thjeshta që shkaktojnë shtim në peshë

Kufizoni natriumin (kripën).

Ndani dietën tuaj në 3 vakte kryesore dhe 2 snack, duke shmangur vaktet e mëdha.

USHQIMET QË DUHEN KUFIZUAR

Kripë . Redukto kripën e shtuar në pjata për t’i aromatizuar pasi është burim natriumi, një element me rol parësor në shpërndarjen e lëngjeve të trupit.

Ushqime të konservuara për përmbajtjen e tyre të natriumit përdoret për konservim.

Salcice për përmbajtjen e tyre të kripës të parashikuar në përpunim.

Shmangni yndyrat trans që mund të gjenden në produktet e pjekura industriale dhe artizanale, ushqimet fast-food dhe ushqimet e gatuara paraprakisht. Yndyrnat trans të ngopura në këto ushqime mund të dëmtojnë indet vaskulare dhe qarkullimin e gjakut.

Sheqer i thjeshtë, (i bardhë ose kafe) për t’u shtuar ushqimeve dhe pijeve në tavolinë dhe në kuzhinë, ëmbëlsirat, pijet me sheqer, shurupet aromatizues, por edhe mjalti, shurupet e perimeve dhe lëngjet e frutave edhe kur tregohet pa sheqerna të shtuar sepse ato në mënyrë natyrale përmbajnë fruktozë. Sheqeri i thjeshtë nxit mbipeshën dhe formimin e masës yndyrore.

Alkooli, i pasur me kalori “boshe”.

DIETA PER INSUFICIENCA VENOZE: USHQIMET E LEJUARA DHE TE REKOMANDUARA

Ujë, të paktën 1,5-2 litra lëngje në ditë (mundësisht ujë natyral me pak minerale). Hidratimi është thelbësor për funksionimin e duhur të sistemit kardiovaskular.

Perime, të paktën një porcion në çdo vakt. Ndër perimet, preferoni dhe konsumoni të papërpunuara: specat, domatet, marulet, radikio, të pasura me vitaminë C, si dhe perimet, të gjalla ose të ziera, portokalli -te kuqe si domatet, karotat, kungulli, specat, për shkak të përmbajtjes së beta-karotinës.

Fruta, tre racione në ditë, mundësisht me lekure (natyrisht të larë mirë). Zgjidhni fruta të kuqe si boronica, rrush pa fara dhe manaferra, të cilat janë të pasura me anthocyanine (veçanërisht të dobishme për mikroqarkullimin); ananasi sepse falë bromelinës, një enzimë që ka një veprim antiinflamator, ai stimulon eliminimin e lëngjeve dhe për rrjedhojë vepron në indet e fryra nga ngecja e lëngjeve të shkaktuara nga pamjaftueshmëria venoze; Kivi, luleshtrydhet, portokallet, limonët dhe agrumet në përgjithësi, sepse janë të pasura me vitaminë C dhe në fund pjepri, shega e pasur me beta-karoten.

Peshku, një burim i rëndësishëm i omega3, përmirëson elasticitetin e membranave qelizore duke përfshirë ato vaskulare dhe ka efekte antitrombotike për mikroqarkullimin.

Fruta të thata natyrale, arra dhe fara për përmbajtjen e tyre omega 3: fara liri, arra, bajame, fëstëkë.

Erëzat për t’i shijuar ushqimet dhe për të reduktuar konsumin e kripës, veçanërisht speci djegës, falë pranisë së kapsaicinës, duket se përmirësojnë qarkullimin periferik.

Ushqime integrale, drithëra si orizi, makaronat, buka integrale, të cilat ulin pikun e glicemisë.

KËSHILLA SJELLJES PËR ATA QË VUAJNË NGA INSUFFICIENCA VENOZE

Ushtrime fizike që synojnë këmbët. Ecni me një ritëm të shpejtë për gjysmë ore në ditë. Nëse kjo nuk është e mundur për shkak të punës, familjes ose angazhimeve shëndetësore, është e dobishme të alternoni pozicionin në majë të gishtave me mbështetje në thembra ose të praktikoni “ecjen në vend”, duke ngritur gjunjët për të stimuluar tkurrjen e muskujve dhe për të nxitur veprimin “pompë” të ushtruar nga muskujt e këmbëve në kthimin venoz.

Këpucë të rehatshme me lartësinë e duhur. Një takë e lartë stiletto ose një thembra shumë e ulët kufizon lëvizjen “pompuese” të këmbës sepse e detyrojnë gjurin në hiperekstension. Një lartësi thembra midis 3 dhe 4 cm, megjithatë, është ideale për të ndihmuar lakimin normal të këmbës dhe për të nxitur një shtytje të mirë të gjakut nga këmba lart. Edhe veshjet shumë të ngushta mund të pengojnë rikthimin venoz.

Shmangni nxehtësinë e tepërt. Ekspozimi i zgjatur në diell gjatë orëve më të nxehta shkakton mbinxehje të indeve dhe vazodilim të zgjatur të venave.

Mbani peshën e duhur trupore. Pesha e tepërt mund të favorizojë një rikthim venoz më të vështirë por mbi të gjitha obeziteti shoqërohet me ulje të aktivitetit fizik me pasojë krijimin e një rrethi vicioz që është i rrezikshëm për këmbët e fryra.

Mos pi duhan. Pirja e duhanit shkakton ngurtësi të mureve vaskulare, duke dëmtuar elasticitetin fiziologjik.

Rregulloni zorrët në rast kapsllëku sepse ky i fundit mund të stimulojë insuficiencën e qarkullimit venoz më së shpeshti për shkak të rritjes së presionit në nivel abdominal dhe ngadalësimit të qarkullimit të gjakut në këtë zonë.

Leave a comment

X