Ushqimet e fermentuara: çfarë janë dhe çfarë përfitimesh sjellin

Ushqimet e fermentuara: çfarë janë dhe çfarë përfitimesh sjellin
17 Aug 2023

Prezantimi

Kefiri, kosi, perimet e fermentuara, majaja e birrës, janë të gjitha ushqime të fermentuara që mund të bëhen pjesë e dietës së përditshme, duke sjellë përfitime të konsiderueshme për të gjithë trupin. Të gjithë ato, rrisin marrjen e probiotikëve për të mirën e zorrëve dhe mbrojtjen natyrale të trupit. Fermentimi, përveç ruajtjes së ushqimit, ndihmon edhe tretjen sepse tretja e ushqimit pjesërisht përfshihet në procesin e fermentimit. Si ndodh fermentimi? Me pak fjalë, ushqimi është i privuar nga oksigjeni dhe lihet të macerohet në një enë sterile, zakonisht kavanoza qelqi. Nëse shtohet kripë, bëhet një fermentim laktik, nëse shtohet uthull, bëhet fermentimi acetik ose duke lënë fermentimet alkoolike të zhvillohen.

Çfarë është një ushqim i fermentuar?

Një ushqim i fermentuar është rezultat i një procesi biokimik të majave dhe baktereve, ose më përgjithësisht i mikroorganizmave, të cilët kolonizojnë produktin fillestar (perimet, frutat, qumështin) dhe lëshojnë energjinë që përmban sheqernat ose aminoacidet. Ushqimi që është përpunuar tani është shumë më i pasur me vlera ushqyese.

Ushqimet e fermentuara: cilat janë ato?

Ka disa ushqime të fermentuara që janë rregullisht pjesë e dietës ditore. Disa rrjedhin nga kultura orientale, të tjera, nga tradita popullore evropiane perëndimore dhe veriore. Ndër më të zakonshmet kemi:

Miso: është një erëz natyrale e fermentuar e marrë nga soja, drithërat dhe kripa e detit e përdorur gjerësisht për shekuj në Japoni dhe Kinë. Miso rregullon funksionet e zorrëve dhe forcon sistemin imunitar.

Kimchi: një pjatë shumë pikante koreane e bërë me perime të fermentuara: lakër, rrepkë, kastravec dhe qepë të freskët me shtimin e xhenxhefilit, specit djegës, hudhrës, ujit dhe kripës.

Tempeh: ushqim i gjithanshëm në kuzhinë, veçanërisht për ushqim vegan ose vegjetarian, i marrë nga fermentimi i fasuleve të sojës së gatuar. Duket si një lloj buke, ideale për përgatitjen e gatimeve dhe për mbushjen e raviolit me makarona të freskëta.

Kefir: pije e fermentuar e bazuar në qumësht dhe ujë e pasur me fermente laktike dhe probiotikë aktivë. Ne supermarketet organike, mund të gjeni edhe smoothie me bazë kos dhe kefir. Një alternativë e shkëlqyeshme ndaj qumështit të lopës ose pijeve me perime për mëngjes. Nuk përmban laktozë.

Lakër turshi: perime të konsumuara tradicionalisht në rajonet dhe ne Shqiperi ku kultivimi i lakrës është shumë i zakonshëm, i cili fermentohet me shtimin e kripës (jo uthull siç mund të sugjerojë shija karakteristike e thartë).

Kombucha: çaji kombucha është një pije me origjinë orientale e dobishme për veshkat, stomakun dhe shpretkën.

Birra

Maja: miell, ujë i acidifikuar nga përhapja e majave dhe baktereve laktike të cilat padyshim nxisin fermentimin. Buka, pica dhe produktet me thartirë janë shumë më të tretshëm se brumërat e zakonshëm të majave të birrës.

Vetitë e ushqimeve të fermentuara

Ushqimet e fermentuara janë të mira për ju dhe nevojiten kryesisht për shkak të probiotikëve. Ato përmirësojnë cilësinë e sistemit tonë imunitar, duke na ndihmuar të parandalojmë çrregullimet veçanërisht të sistemit oral dhe gastrointestinal. Ndër përfitimet e përgjithshme të konsumimit të ushqimeve të fermentuara, gjejmë:

-përmirëson tretjen: ushqimi është tretur paraprakisht, fermentet laktike rrisin nivelin e vitaminave dhe enzimave;

-kundër diarresë dhe sindromës së zorrës së irrituar,

-ata luftojnë dobësinë dhe rraskapitjen.

-forcimi i sistemit imunitar;

-ato janë anti-inflamatore;

-ndihmë për të humbur peshë;

-ndihmojnë në absorbimin e vitaminës B

Ushqimet e fermentuara: kundërindikacionet

Këto ushqime janë kryesisht të dobishme për shëndetin dhe për ekuilibrin e zorrëve, por ato duhet të konsumohen gjithmonë në masën e duhur. Konsumimi i tepërt i ushqimeve të fermentuara mund të ketë efekte laksative dhe disa, si qumështi, përmbajnë shumë sheqerna, edhe nëse fermentimi i qumështit zbërthen nivelet e sheqernave komplekse dhe laktozës të pranishme në djathëra, në mënyrë natyrale.

Leave a comment

X